Medicīnas izstāde ar konteracepcijas ekspozīciju – Daugavpils

Ja plānojat doties uz Daugavpils cietoksni, noteikti vērts atvēlēt  laiku arī pastāvīgās medicīnas izstādes apskatei. Šeit eksponēti ar medicīnu saistīti  priekšmeti, kas aptver laikaposmu no 19. gs. beigām un vēl senākiem laikiem līdz mūsdienām. Ekspozīcija, kuras aizsākums bija vairāku Daugavpils mediķu privātkolekcijās savākto medicīnas vēstures liecību apkopošana, nepārtraukti tiek papildināta, informējot apmeklētājus par pašiem jaunākajiem medicīnas sasniegumiem un iespējām.

Viena no zālēm pilnībā veltīta kontracepcijai attiecību veidošanas un reproduktīvās veselības saglabāšanas kontekstā. Kontracepcijas ekspozīcija, kura ir lielākā Baltijā, īpaši paredzēta jauniešu mērķauditorijai, tās vadmotīvs – izglītot, nevis šokēt.

Piedāvājums:  medicīnas un kontracepcijas ekspozīcijas apmeklējums. Pieejams medicīnas speciālistu izstrādāts audiogids. Sabiedriskais transports: 3. tramvajs līdz pieturai ‘’Cietoksnis’’, 2 km kājām.  Pieejamība: ir bezmaksas autostāvvieta, var piebraukt ar lielo autobusu. Iespējams nodrošināt pieejamību cilvēkiem ratiņkrēslā, iepriekš piesakoties. Drīkst apmeklēt ar mājdzīvniekiem.   

No seniem laikiem līdz mūsdienām

Izstāde izvietota 19. gadsimtā būvētajā Daugavpils cietokšņa provianta magazīnas ēkā, kura kādreiz kalpojusi kā pārtikas noliktava. Ekspozīcijai atvēlētas trīs zāles, katra no tām ir 125 kvadrātmetrus liela. Te iespējams izsekot visdažādāko medicīnas nozaru  speciālistu – ārstu, medmāsu, ķirurgu, farmaceitu, stomatologu – darbam no 19. gs. līdz mūsdienām.

Te apskatāmi ķirurgu instrumenti, protēzes, šļirces, aptiekāru svari un mikroskopi, padomju laika zobārsta krēsls ar aprīkojumu un viens no pirmajiem inkubatoriem neiznēsātiem bērniņiem.  Ir lietas, kuras mūsdienu cilvēkam šķiet biedējošas, un ir arī tādas, kuras simts gados principiāli nav mainījušās, – piemēram, ātrās palīdzības ārstu koferītis.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 Līdzās plašai medicīnas iekārtu un instrumentu kolekcijai var aplūkot fotogrāfijas,  izrakstus no slimību vēsturēm un receptes. Īpaši bagāta ir tā kolekcijas daļa, kas stāsta par laika periodu jau mazliet tuvāk mūsdienām – pagājušā gadsimta otro pusi. Līdzās ar medicīnu saistītām lietām, kuru izmantošana vairs nav aktuāla, bet ko daļa apmeklētāju, iespējams, vēl atceras, var gūt arī nelielu priekšstatu par tā laika sadzīvi, mēbelēm, interjera priekšmetiem: ir izveidots mājīgs padomju laika dzīvokļa stūrītis, kur saglabātas pat to laiku kondensētā piena bundžiņas un kafijas kārbas.

 

 

 

 

 

 

Šeit var daudz uzzināt arī par jaunākajiem medicīnas sasniegumiem, salīdzināt to, kā bijis, ar to, kā ir tagad, apjaust, cik straujiem soļiem attīstās medicīna. Izveidota arī neliela ekspozīcija, veltīta  Covid-19 tematikai – stāsts par to, kā darbojas šis vīruss un ar kādām metodēm to vislabāk var apkarot. Te var apskatīt arī visu Latvijā pieejamo Covid-19 vakcīnu flakonus.

Daugavpils mediķi ir īsti sava novada patrioti, tādēļ liela daļa kolekcijas veltīta tieši Daugavpils medicīnas iestāžu vēsturei. Te var daudz uzzināt gan par medicīnas iestādēm, kuras joprojām darbojas Daugavpilī, gan arī par tām, kuras tagad likvidētas vai apvienotas. Apkopota plaša informācija par izcilākajiem medicīnas iestāžu vadītājiem, mediķu un aptiekāru dinastijām.

 Nevis šokēt, bet izglītot!

Paši izstādes veidotāji – Veselības veicināšanas un izglītošanas biedrība – par nozīmīgāko uzskata kontracepcijas ekspozīciju, kura veidota, primāri domājot par jauniešu auditoriju. Šeit  uzskatāmi un atraktīvi parādīts, kā no seniem laikiem līdz mūsdienām attīstījušies priekšstati par kontracepciju, reproduktīvo veselību, attiecību veidošanu.

Daudzi eksponāti ir patiešām unikāli – sākot no viduslaiku tikumības jostām un beidzot ar prāvo grāmatu kolekciju, kurā saglabājies arī mūsu viedā daktera Zālīša padomju cenzūras aizliegtās un iznīcinātās otrās grāmatas ‘’Vēlreiz par mīlestību’’ eksemplārs. 

Šeit bez kautrēšanās katrs var uzdot sev interesējošus jautājumus, uz kuriem nav bijis iespējas saņemt atbildes mājās vai skolā. Brīvprātīgie gidi izskaidros, iedrošinās, mudinās aizdomāties.  Iespējams, pēc dažiem gadiem tieši kādu no viņiem ar pateicību pieminēs ne viena vien jaunā māmiņa, pirmo reizi paņemot klēpī savu pirmdzimto.                                                         

Teksts: Andra Kaupe 20.03.2022

Informācija aktualizēta 23.03.2022
Foto no Medicīnas izstādes ar kontracepcijas ekspozīciju arhīva

Papildus informācijas avoti

Video

(krievu val):

Jau trešo gadu Daugavpils cietoksnī blakus galerijai „Baltais zirgs’’ darbojas Medicīnas izstāde ar kontracepcijas ekspozīciju, ko izveidojusi Veselības veicināšanas un izglītošanas biedrība. Kontracepcijas ekspozīcija ir lielākā šāda veida kolekcija Baltijā, tās pamatā bija Daugavpils ginekologu 30 gadu garumā  vāktās privātkolekcijas.

Irēna Ancāne: “Tēma ir ļoti delikāta. Iespējams, esam pat vienīgie Eiropā, kas  savākuši tik bagātu kolekciju. Piemēram, tikumības jostas. Kad senos laikos bruņinieki devās karā, viņi šādi ieslēdza savas sievas, lai kāds netiek klāt, kur nevajag, un atslēdziņu pakāra sev kaklā. Atgriežoties no kara, atkal atbrīvoja sievas. Saglabājušies pirmsrevolūcijas laika ginekoloģiskie krēsli un instrumenti, ar kādiem agrāk strādāja ginekologs. Mūsu ekspozīcijas mērķis ir izglītot jauniešus, mudināt viņus cienīt sevi un otru cilvēku, apzināties, cik nopietns lēmums ir laist pasaulē bērnu.”

Ekspozīcija visu laiku tiek papildināta, nu tā jau kļuvusi par īstu muzeju.

Larisa Kiseļova: “Pagājušajā gadsimtā ārstu rīcībā nebija tādu tehnoloģiju kā šodien, bet tas nenozīmē, ka ārstēja sliktāk. Lūk, pagājušā gadsimta operāciju bloks, plaša pirmo ķirurģisko instrumentu kolekcija. Toreiz ne tikai ķirurģiskos instrumentus, bet arī šļirces un citus medicīnas piederumus lietoja vairākkārt, sterilizējot īpašā iekārtā. Var redzēt, kā attīstījušās arī citas medicīnas nozares, kā kādreiz strādāja okulists, lors, fluorogrāfs. Aplūkojama bagāta protēžu kolekcija.”

 Apkārtnē: Daugavpils cietoksnis, Daugavpils cietokšņa Artilērijas Arsenāla ēka, Marka Rotko Mākslas centrs, Daugavpils pilsēta ar daudziem tūrisma objektiem, to skaitā: Latgales zoodārzs – 3 km,  Šmakovkas muzejs – 4 km.