Marka Rotko mākslas centrs – Daugavpils

Vai zini, kas ir kopīgs filmām “Limitless” (2011), “Iron Man 3” (2013), “House of Gucci” (2021)? Tajās ir redzamas Marka Rotko gleznas. Daugavpilī, cietokšņa arsenāla ēkā, 2013. gadā tika atvērts Marka Rotko mākslas centrs. Šī ir vienīgā vieta Austrumeiropā, kur var skatīt pasaulē slavenā mākslinieka oriģināldarbus. Pastāvīgās ekspozīcijas veido Rotko darbu oriģināli un reprodukcijas, kā arī digitālā ekspozīcija par mākslinieka dzīvi un daiļradi, bet mainīgās ekspozīcijas – Latvijas, Eiropas un pasaules mākslinieku darbu izstādes. Šis ir Latgalē plašākais izstāžu komplekss. Marka Rotko mākslas centra izveide ir bijusi pēdējās desmitgades vērienīgākais mākslas projekts Latvijā.

Piedāvājums: pastāvīgā ekspozīcija ar Marka Rotko orģināldarbiem, mainīgās ekspozīcijas, ekskursija ar gidu Rotko sektorā (45 minūtes) vai visā Mākslas centrā (90 minūtes), kā arī Daugavpils cietokšņa teritorijā (30 minūtes). Naktsmītnes māksliniekiem un mākslas centra viesiem rezidencēs (10 viesnīcas numuri), telpu noma (plašas konferenču un semināru telpas, kamerzāle ar flīģeli), bibliotēka pētījumu veikšanai, radošās darbnīcas bērniem un jauniešiem. Kafejnīca “Arsenāls” vienlaicīgi var uzņemt 60 apmeklētājus. Kā aizbraukt: mākslas centrs atrodas Daugavpils cietokšņa teritorijā, 2 kilometru attālumā no Daugavpils pilsētas centra. Pieejamība: plaša bezmaksas autostāvvieta automašīnām un autobusiem pie paša Rotko centra. Pagalmā ir velosipēdu novietne. Centra telpas var apmeklēt vecāki ar bērnu ratiņiem un personas ratiņkrēslā.

Daugavpils Marka Rotko mākslas centrs ir daudzfunkcionāls laikmetīgās mākslas, kultūras un izglītības komplekss, Latgalē plašākais izstāžu centrs, kas piedāvā aplūkot vairākas pastāvīgās un mainīgās ekspozīcijas. Šī ir vienīgā vieta Austrumeiropā, kur var apskatīt pasaulslavenā amerikāņu mākslinieka, abstraktā ekspresionisma un krāsu laukumu glezniecības pamatlicēja Marka Rotko (1903-1970) oriģināldarbus. Viens no ietekmīgākajiem 20. gadsimta māksliniekiem ir dzimis Daugavpilī, bet mūža lielāko daļu pavadījis Amerikas Savienotajās Valstīs.

Gatavojoties atzīmēt simtgadi kopš M. Rotko dzimšanas, 2002. gadā radās ideja viņa dzimtajā pilsētā izveidot šādu mākslas centru. 2007. gada sākumā Daugavpils dome apstiprināja tā izveides koncepciju Daugavpils cietokšņa artilērijas arsenāla ēkā (būvēta 1833. gadā). 2008. gadā SIA “ARHIS” izstrādāja tā tehnisko projektu. No 2011. gada maija līdz 2012. gada decembrim notika būvdarbi, pamatīgi rekonstruējot vēsturisko celtni un tai piegulošo laukumu. Tas izmaksāja apmēram 4 miljonus latu (vairāk nekā 5,7 miljonus eiro), no tiem 85% ieguldīja trīs dažādi Eiropas fondi, 12% – Daugavpils pilsēta, 3% – Latvijas valsts. Ēkas rekonstrukcijas projekts mākslas centra izveidei saņēma galveno balvu nominācijā “Restaurācija” Latvijas Būvnieku asociācijas rīkotajā ikgadējā skatē “Gada labākā būve Latvijā 2012”.

Piedaloties abiem mākslinieka bērniem Kristoferam Rotko un Keitai Rotko Praizelai, mākslas centrs tika atklāts Marka Rotko 110. dzimšanas dienas gadā – 2013. gada 24. aprīlī. Atsevišķā zālē tika izvietoti seši Rotko darbu oriģināli, pārējās telpās – mākslas darbu kolekcija, kuras pamatā bija Daugavpils starptautisko mākslas plenēru “Marks Rotko” (2005-2012) laikā tapušie glezniecības darbi. Pēc plenēra noteikumiem, katrs dalībnieks dāvināja vismaz vienu savu mākslas darbu topošā mākslas centra krājumam (centra atklāšanas laikā jau bija 228 mākslas darbi dažādās tehnikās, ko radījuši 112 mākslinieki no 25 valstīm). Plenēru darbiem pievienojās arī individuālie dāvinājumi no Latvijā un pasaulē atzītiem māksliniekiem (I. Krolle, M. Kluša, S. Geršovs, A. Gals, B. Holsteins un citi).

Ik gadu mākslas centra kolekcija bagātinās ar vairāk nekā 100 mākslas darbiem dažādos mākslas medijos – glezniecībā, grafikā, keramikā, fotogrāfijā, skulptūrā, tekstilā un citās –, paplašinot kolekcijas ģeogrāfiskās robežas un apliecinot mākslinieciskās izpausmes daudzveidību, individualitāti un universālās kvalitātes. Tāpat Rotko mākslas centrs veido Daugavpilī dzimušu mākslinieku Pētera Martinsona, Sigurda Vīdzirkstes, Silvas Linartes memoriālās kolekcijas, saglabājot viņu atstāto radošo mantojumu un papildinot to ar pētījumiem par mākslinieku dzīves gājumu.

Rotko centrs 2018. gadā noslēdza līgumu ar mākslinieku un mākslas mecenātu Bazilu Alkaci par viņa vārdā nosaukta iepirkumu fonda izveidi, kas deva iespēju papildināt kolekciju ar augstvērtīgiem jaunu un pieredzējušu Latvijas un ārvalstu gleznotāju un grafiķu mākslas darbiem. Būtiska nozīme kolekcijas veidošanā ir vērtību saglabāšanai un profesionālās mākslas pēctecības un pieejamības nodrošināšanai.

Mākslas centra darbības uzdevumi ir veidot Latvijas un Daugavpils starptautisko atpazīstamību un konkurētspēju kultūras telpā, sekmēt jaunu, unikālu kultūras produktu izveidi un kultūras pakalpojuma attīstību, kā arī veicināt kultūras tūrisma attīstību Latvijā. Tā apmeklētāju skaits var sasniegt 100 000 cilvēku gadā.

Šeit notiek arī koncerti (ir kamerzāle ar flīģeli), konferences, dažādi pasākumi ,piemēram, Mākslas nakts, plenēri un simpoziji, tiek rīkotas radošās darbnīcas bērniem un jauniešiem. Kā saka centra vadītājs Māris Čačka, ir tapis brīnišķīgs kultūras templis, kas ietver visdažādākās kultūras formas un veido reģiona attīstību, nodrošinot starptautiskas auditorijas klātbūtni Daugavpilī.

Mākslas nakts ir Daugavpils cietokšņa dinamiskākais pasākums, kad māksla ne tikai neguļ, bet arī iziet ielās un pārņem apkārtni. Tā tiek rīkota maijā Muzeju nakts ietvaros. Apmeklētājiem ir iespēja izbaudīt krāsainu, radošu un izklaidējošu mākslas pasākumu programmu Daugavpils cietoksnī, piemēram, Latvijas mūziķu koncertus, gaismas un mūzikas šovus,  mākslinieku darbnīcas un izstādes visas nakts garumā.

No 2022.gada aprīļa līdz jūnijam Marka Rotko mākslas centrā būs skatāma Latgales reģiona mākslinieku konkursa izstāde, kas šogad notiek ar saukli “Nav izņēmums”. Izstādē būs darbi, kas raksturo pēdējo gadu sajūtas, fiksējot gan pārmaiņas, kas skārušas ikdienas dzīvi, gan nemainīgās vērtības, kas gadu gaitā vieno pasauli kopīgā mākslas valodā.

Ekspozīcijas

Pastāvīgā ekspozīcija “Marks Rotko. Dzīve un māksla”. Kreisā spārna pirmajā stāvā, telpā ar īpašu apgaismojumu, apsardzi un aptumšotiem logiem atrodas pieci Rotko oriģināldarbi, ko centram deponējuši viņa bērni. Šī ekspozīcija izseko mākslinieka daiļrades radikālajai attīstībai visā viņa karjeras gaitā: no 20.  gadsimta trīsdesmito gadu agrīnajām figurālajām gleznām caur pārejas posmu četrdesmitajos gados līdz piecdesmito un sešdesmito gadu revolucionārajam “klasiskajam” periodam. Ekspozīcija atklāta 2019. gada jūlijā (pirms tam 3 gadus šajā zālē atradās 6 citi Rotko darbi, ekspozīcijas maiņa notiks 2022. gada vasarā).

 • “Pašportrets”, 1936 (audekls, eļļa,
  81.9 × 65.4 cm,
  Kristofera Rotko kolekcija)

 

 

 

 

 

 • “Svētnīca Karnakā”, 1946 (audekls, eļļa, 94,9 x 69,9 cm,Kristofera Rotko kolekcija)

 

 

 

 

 

 • “Ēola Arfa”/Nr. 7, 1946 (audekls, eļļa, 98.4 × 138.1 cm
  Kristofera Rotko kolekcija)

 

 

 

 • Bez nosaukuma, 1948 (audekls, eļļa, 127.6 × 109.9 cm
  Keitas Rotko Prizelas kolekcija)

 

 

 

 

 

 • Bez nosaukuma (Brūnais uz sarkanā), 1964 (audekls, eļļa,
  228.6 × 175.3 cm
  Keitas Rotko Prizelas kolekcija)

 

 

 

 

 

Pastāvīgā ekspozīcija piedāvā arī iepazīties ar Marka Rotko dzīves gājumu pasaules notikumu kontekstā un nodoties pārdomām Klusuma telpā.

Pastāvīgajā izstāžu zālē vienmēr būs redzami arī izcilākie mākslinieku darbi no Rotko centra kolekcijas.

Mainīgo izstāžu ekspozīcijas. Gada laikā tiek atklātas četras izstāžu sezonas, pilnībā mainot telpu iekārtojumu atbilstoši izstāžu nepieciešamībai. Vairāk nekā 2500 m2 lielā platība uzņem visdažādākos mākslas projektus glezniecībā, grafikā, tekstilā, keramikā, fotogrāfijā un citus, sniedzot ieskatu aktuālākajās mākslas tendencēs, kā arī nododot apskatei jau atzinību guvušus projektus.

Līdzās izcilākajiem Latvijas mākslinieku veikumiem Rotko centrs veido izstāžu projektus pasaules slavu guvušiem ārvalstu māksliniekiem. Sadarbībā ar vadošajiem pasaules mākslas centriem šeit aplūkojams gan Marka Rotko līdzgaitnieku sniegums, gan tuvāku un tālāku valstu mākslinieku un mākslas apvienību darbi.

Vairāk informācijas:

Kolekcijas izstādes. Nodrošinot profesionālās mākslas pieejamību un veicinot Daugavpils Marka Rotko mākslas centra atpazīstamību Latvijā un ārvalstīs, tiek rīkotas īpaši atlasītu darbu izstādes mākslas centros un muzejos visā Latvijā, kā arī sadarbības partneru izstāžu zālēs ārvalstīs.

Katrs kolekcijas izstādes projekts ir unikāls, jo tiek veidots konkrētai izstāžu telpai, domājot par konceptu, tehniskajām iespējām, vietas unikalitāti un mākslas auditoriju. Tie ir stāsti, kas pārsteidz un iedvesmo, vēsta par nacionāla un starptautiska līmeņa māksliniekiem, liecina par mākslas centra aktīvu darbību un izceļ Marka Rotko unikālo personību.

Radošajam darbam

Rotko centrā regulāri notiek personālizstādes, grupu izstādes, konkursa izstādes, kā arī simpoziji dažādās mākslas nozarēs – glezniecībā, grafikā, keramikā, fotogrāfijā un tēlniecībā; to laikā šeit viesojas mākslinieki no dažādām pasaules valstīm. Smeļoties iedvesmu Daugavpils cietokšņa īpašajā atmosfērā, top unikāli darbi, kas papildina gan mākslinieku portfolio, gan Rotko centra kolekciju. Kopš centra dibināšanas te ir viesojušies mākslinieki no visiem pasaules kontinentiem.

Viens no nozīmīgākajiem laikmetīgās keramikas notikumiem Baltijas reģionā ir šeit reizi divos  gados notiekošā Latvijas Starptautiskā keramikas biennāle, ko rīko Latvijas Laikmetīgās keramikas centrs sadarbībā ar Daugavpils Marka Rotko mākslas centru ar mērķi attīstīt un stiprināt laikmetīgās keramikas lomu Latvijā un Austrumeiropā. Pasākumā piedalās mākslinieki no dažādām pasaules valstīm. Biennāles ietvaros tiek piešķirta Martinsona balva – veltījums pasaulslavenajam Latvijas keramiķim Pēterim Martinsonam (1931-2013).

Radošas personības regulāri izmanto iespēju strādāt Rotko centra studijās un dzīvot rezidencēs (augšējā stāvā iekārtoti 10 komfortabli vienvietīgi un divvietīgi numuriņi). Māksliniekiem ir pieejama ar 15 stāvmolbertiem aprīkotā gleznošanas darbnīca (110 m2), grafikas un tekstila darbnīca (50 m2, tajā ir oforta grafikas spiede, šujmašīna, overloks un gludināmais dēlis), kā arī divas daudzfunkcionālas darbnīcas (50 m2 katra).

Vairāk informācijas: https://www.rothkocenter.com/maksliniekiem/.

Aicinām nakšņot Marka Rotko centra rezidencēs!

Cenas

© Laura Eberharde, 08.03.2022.

Informācija aktualizēta 01.03.2022.
Foto no Marka Rotko mākslas centrs  arhīva.

Apkārtnē: Daugavpils cietoksnis, Daugavpils pilsēta ar daudziem tūrisma objektiem, to skaitā ir Šmakovkas muzejs (4 km), Latgales zoodārzs (3,2 km), Daugavpils Tarzāns (10 km). Braucot uz Krāslavas pusi, ceļā ir Daugavas loku dabas parks ar Dinaburgas pilsdrupām (23 km), Vasargelišķu skatu torni (26 km) un etnogrāfisko Slutišķu sādžu (33 km).


Video: