Jātnieku sporta klubs “Baižkalna staļļi” Raunā

“Baižkalna staļļi” ir zirgkopības saimniecība, kas paralēli zirgu audzēšanai nodarbojas ar tūrismu un jauno jātnieku apmācību. Tā piedāvā lielisku iespēju apmeklēt bijušās Baižkalna muižas veco stalli un uzzināt tā vēsturi, iepazīt dažādu šķirņu zirgus un doties izjādēs vai izbraucienos. Šeit ir sajūtams patiess Vidzemes dabas, vēstures stāstu un zirgu dziedinošās klātbūtnes baudījums. Te apmeklētājus sagaidīs arī divi amizanti Baižkalna iemītnieki – trīspadsmitgadīgais ponijs Bembijs un āzis Toļiks…

Piedāvājums: izjādes zirga mugurā; izbraucieni pajūgā; ekskursijas ar piknika iespējām; jāšanas sporta treniņi; zirgu īre pasākumos; bērnu vasaras jāšanas skoliņa; fotosesijas; privātpersonu zirgu uzturēšana.

Zirgi – mūža mīlestība

Tikai nepilna kilometra attālumā no senās, skaistās Raunas atrodas vairāk nekā 110 gadu vecais Baižkalna muižas stallis. Tas tika nodots ekspluatācijā tālajā 1910. gadā, un interesanti, ka jau kopš baronu laikiem tajā ir dzīvojuši tikai un vienīgi zirgi. Ēka ir labi saglabājusies arī laiku pārmaiņās, un tajā jūtama īpaša senatnes aura. 

2001. gadā stalli privatizēja Tatjana Jankovska, un, zinot viņas dzīves stāstu, jāsaka – tas bija pilnīgi likumsakarīgi. Zirgi ir viņas lielā mīlestība jau kopš agras bērnības. Kad Tatjanai bija divpadsmit gadu, viņa izlūgusies tēvam, lai viņu aizved uz Baižkalnu. Tur toreizējā kolhoza zirgu staļļos tika trenēti jaunie jātnieki. “Kopš tā laika vairāk vai mazāk esmu bijusi piederīga šiem Baižkalna muižas staļļiem”, atzīst Tatjana.

Pēc pamatskolas beigšanas nav bijis citas domas, kā vien mācīties par zootehniķi Maltas sovhoztehnikumā. “Kad nesen satikos ar bijušajiem kursabiedriem, izrādījās, ka es vienīgā esmu palikusi uzticīga zirgiem. Par mani draugi un paziņas smejot saka: tā man tāda diagnoze,” stāsta Tatjana Jankovska. 

Dārgs bizness, grūts darbs

Kopš 2003. gada, kad tika izpirkts vecais stallis, “Baižkalna staļļi” ir ģimenes uzņēmums, jo mīlestība pret zirgiem ir iemācīta arī Tatjanas meitām. Iesākumā stallī mita vien četri zirgi un sportiskās aktivitātes norisinājās galvenokārt ģimenes starpā, bet laika gaitā saimniecība attīstījās un paplašinājās.

Pašlaik stallī mīt ap 17 zirgu. Skaitlis ir mainīgs, jo te ar mīlestību izaudzētie un izskolotie zirgi dodas uz citiem staļļiem gan tepat Latvijā, gan arī tālāk uz ārvalstīm. Pamatā gan tiek ražota eksporta prece, jo kumeļus pārdod galvenokārt sportam Somijā un Zviedrijā. Ārzemnieki labprāt pērk te izaudzētos zirgus, jo tie atbilst viņu prasībām – izskatīgi, graciozi un mierīgi. Tādi, ar kuriem var bez bēdu jāt.

Saimniece ir gandarīta, ka Baižkalnā ir arī izaudzētas divas Latvijas genofonda ķēves, kuras arī pašlaik turpina dot pēcnācējus. “Mūsdienās ir ļoti svarīgi saglabāt un atjaunot laika gaitā gandrīz izsaimniekotos Latvijas šķirnes braucamā tipa zirgus”, viņa uzsver. Protams, bez Latvijas bērīšiem te tiek audzēti arī Eiropas standartiem atbilstošie moderna tipa sporta zirgi ar vācu, beļģu un holandiešu asinīm. 

Lieki piebilst, ka zirgu audzēšana ir dārgs bizness un grūts darbs.  Viņiem jāsaņem gan laba kopšana un audzināšana, gan arī pirmklasīga barošana. Kopš 2006. gada “Baižkalna staļļi” ir bioloģiskā lauksaimniecība. Tas nozīmē, ka šeit mītošie zirgi tiek cienāti tikai ar bioloģiski tīru barību.

Populāra apmeklējumu vieta

Tatjana, kas ir arī jāšanas sporta trenere, priecājas par apkārtnes bērniem un jauniešiem. Arī viņos ir mīlestība uz zirgiem. Viņi labprāt nāk uz stalli un cītīgi trenējas jāšanas sportā. Vasarā populāras ir jauno jātnieku sacensības, kad jaunieši var parādīt, ko tad ir iemācījušies. Baižkalna zirgi regulāri piedalās arī citās sacensībās Latvijā un pat Igaunijā. 

Lai gan Baižkalnā galvenais uzsvars likts uz zirgaudzēšanu un jāšanas sportu, tomēr arvien vairāk iznāk iesaistīties arī tūrismā. Stallis ir jau populāra apmeklējumu vieta bērniem un pieaugušajiem ne tikai no Raunas novada, bet arī no citām tuvākām un tālākām vietām. Dažkārt te iegriežas arī ārzemju tūristi.

Baižkalnā ir padomāts par plašu piedāvājumu viesiem. Te ir iespējams doties izjādēs, iepazīstot Vidzemes skaistās lauku ainavas, vai jautri izvizināties zirga pajūgā. Ziemas braucienus var izbaudīt kamanās. Savdabīga ekskursija apmeklētājiem tiek piedāvāta senajā zirgu stallī, kur var uzzināt par tā vēsturi un un iepazīties ar zirgiem. Katram no viņiem savs raksturiņš, savi ieradumi un niķi. Arī par to būs stāsts. 

Te apmeklētājus sagaidīs arī divi amizanti Baižkalna iemītnieki – trīspadsmitgadīgais ponijs Bembijs un āzis Toļiks. Bērnu iemīļotais ponijs ne tikai ļauj viņiem kāpt sev mugurā, bet arī azartiski piedalās sacensībās kopā ar zirgiem un gūst visai labus rezultātus. Arī āzis Toļiks labi jūtas zirgu un bērnu sabiedrībā.  

Zirgi un viņu saimnieki bieži var sastopami arī Raunas novada organizētajos pasākumos, kāzu un jubileju ceremonijās.

Teksts: Anita Banziņa, 19.01.2021.

Informācija aktualizēta 19.01.2021.
Foto no Baižkalnu staļļa arhīva.
Rezervē naktsmājasBooking.com