Stādaudzētava “Raunas stādi” un Riekstiņu ģimenes dārzs

Ar augu daudzveidību “Raunas Stādi” un Riekstiņu ģimenes dārzs ir laba vieta augu iepazīšanai topošajiem un esošajiem dārza draugiem. Riekstiņu ģimenes saimniecībā līdzās stādaudzētavai ir arī rūpīgi iekopts daiļdārzs, kur var novērtēt, kā sakuplojuši audzētavas piedāvātie augi, apskatīt dobes ar sauli mīlošiem un ēncietīgiem augiem un dabiskiem pļavas stādījumiem. Dārzā ir arī romantiski atpūtas stūrīši un dīķis ar ūdensrozēm. Stādaudzētavā iespējams iegādāties rūpīgi koptus vasaras puķu, ziemciešu, košumkrūmu un kokaugu stādus.

Stādaudzētavas darba laiks: aprīlī-jūnijā: I-VI: 9-19, VII: 9-16, jūlijā-oktobrī: I-V: 9-18, VI: 9-16. Stādu tirdzniecība norisinās no aprīļa līdz oktobrim, apmeklētāji (arī grupu ekskursijas) tiek laipni gaidīti no jūnija līdz oktobrim. Stādaudzētavas apmeklējums ir bez maksas. Dārza apmeklējuma maksa (2021): 3 EUR. Ekskursija ilgst 1-1,5 stundas. Apmeklējums jāpiesaka iepriekš.

Zemnieku saimniecības “Kaliņi” stādaudzētava ir pazīstama ar nosaukumu “Raunas stādi”. Tā ir ģimenes saimniecība, ko izveidojusi un par kuru rūpējas agronome Lāsma Riekstiņa ar dzīvesbiedru Uldi Riekstiņu. Lāsmas nodarbošanās ir viņas sirdslieta. Mērķtiecība un mīlestība pret savu darbu ir galvenais dzinulis, kas neļauj apstāties. «Pēc profesijas esmu Lauksaimniecības akadēmiju absolvējusi agronome, tādēļ savā saimniecībā jau no paša sākuma centos izmantot esošās zināšanas. Viss, kas pašlaik ir redzams, kopš 2000. gada ir  tapis  soli pa solim, pašu spēkiem un ar pašu finansējumu, iztiekot bez kredītiem. Stādu audzēšanā intensīvāk un mērķtiecīgāk darbojos kopš 2007. gada.» Saimnieki cenšas nodrošināt katram klientam un ciemiņam individuālu pieeju, lai viņi šeit justos labi, smeltos iedvesmu un prieku.

Saimniecība kļuva atpazīstamāka, pateicoties Latvijas Puķu draugu saietam Raunā 2017. gadā. 2019. gadā “Raunas stādi” iesaistījās Igaunijas-Latvijas pārrobežu sadarbības programmas projektā “Dārza pērles”. Projekta dalībnieki apmeklēja saimniecību arī iepazīšanās braucienos.

Teritorija ir sadalīta divās daļās – ražošanas zonā ar siltumnīcām un privātā dārza teritorijā. Kopējā platība ir 1,5 ha. Saimniecība atrodas uz viena no Raunas pakalniem – slīpā reljefa dēļ dārza un ražošanas teritorija ir labi pārskatāma no blakus esošā lielā ceļa. Zemākajā un mitrākajā vietā ir izrakts dīķis, kas nodrošina dārzu un stādaudzētavu ar ūdeni.

Stādaudzētava

Ideja par stādu audzētavu radusies laikā, kad Lāsma strādāja par dārznieci. Iekārtojot dārzus saviem klientiem, viņas iztēlē iedomātie augi tolaik nebija atrodami tuvumā esošajās stādaudzētavās. Savulaik viņas mamma audzēja tomātu un citu dārzeņu stādus, arī tas bija viens no iemesliem stādaudzētavas izveidei. Sākumā – 2001. gadā –  stādus audzēja nelielās siltumnīcās. Pirmā lielā siltumnīca tika uzcelta 2007. gadā, un nu šeit jau ir trīs lielas siltumnīcas. Pamazām piepulcējās garšaugu stādi, vēlāk arī dekoratīvie stādi.

Lāsma norāda: “Šobrīd gan klientu daudzums, gan stādu sortiments pārsniedz sākotnēji nospraustos mērķus. Tas dod prieku un sparu darboties tālāk. Prieks, ja varu iedvesmot cilvēkus ar pozitīvo, ar skaisto”. Sākumā bija doma ar stādiem nodrošināt savu novadu, taču tagad klienti brauc arī no Rīgas un pat no Kurzemes. Brauc arī no Igaunijas, jo Latvijā stādi ir lētāki un te arī atšķirīgs sortiments no viņiem pierastā.

Stādaudzētavas sortiments ir plašs: šeit ir gan labi pazīstami, gan arī samērā reti augi.  Te audzē vasaras puķes un ziemcietes, graudzāles, dārzeņu un garšaugu stādus, nelielos daudzumos – arī dekoratīvos krūmus un skuju kokus.

Stādaudzētavas aktīvā sezona ilgst no aprīļa līdz oktobrim. Tā sākas agrā pavasarī ar pirmajiem košajiem atraitnīšu ziediem, kam vēlāk pievienojas dārzeņu, viengadīgo vasaras un nokareno puķu stādi, kā arī ziemcietes. Sezona noslēdzas rudenī ar krizantēmām un mārtiņrozēm.

“Raunas stādi” kopš 2013. gada ir Latvijas Stādu audzētāju biedrības biedrs, regulāri piedalās Latvijas Stādu parādē Siguldā.

Pastāvēšanas gados iegūtā klientu uzticība ir audzētavas veiksmes stūrakmens. Nemainīgi augstā kvalitāte, sirsnīgā uzņemšana un vērtīgais padoms tiek novērtēts, un klienti atgriežas. Lāsma un Uldis orientējas nevis uz lielražošanu, bet uz individuālo pieeju. Saimniece apmeklētājiem sniedz konsultācijas par stādāmā materiāla izmantošanu apstādījumos, stādīšanu, kopšanu, dārza labiekārtošanu un kopšanu.

Stādaudzētava sezonas laikā piedāvā prakses vietas skolēniem, lai dotu viņiem iespēju atrast savu patieso dzīves aicinājumu. Lāsma uzsver, ka vienlīdz svarīgi ir gan atrast savu īsto aicinājumu, gan saprast to, kas cilvēkam nav piemērots.

Ģimenes dārzs

Pārliecināties par augu piemērotību Vidzemes klimatam, apskatīt un novērtēt to, kā augi izskatās dārzā, dobēs un dažādās kompozīcijās, var arī Lāsmas un Ulda dārzā, kas atrodas tieši blakus stādaudzētavai.

Dārza veidošanu aizsāka 2000. gadā. Tā pamatu veido koki, krūmi, vīteņaugi un daudzi citi daudzgadīgie augi. Šeit apskatāmas dažādas interesantas egļu, priežu un dekoratīvo krūmu sugas un šķirnes. No vecvectēva laikiem dārzā kā mājas sargs aug diži liela mežābele, kas pavasaros arvien bagātīgi zied.

Saimniekiem patīk, ka dārzā ir dzīvība – lido taureņi, dūc bites un  kamenes, ligzdo putni. Tāpēc diezgan daudz šeit ir augu, kas tos piesaista, – ehinācijas, liatres, verbēnas, dažādas mētras un garšaugi. Košu krāsu dārzam piešķir flokši, heihēras un vasaras puķes. Saimnieki ļoti iemīļojuši graudzāles, tāpēc gaisīgumam un vēja tveršanai dobēs var ieraudzīt ne vienu vien graudzāļu kompozīciju.

Saimniecībā audzē arī dārzeņus ģimenes vajadzībām, un ir savākta prāva tomātu kolekcija. Vasaras otrajā pusē, kad ienākas tomātu raža, iespējams iepazīt un degustēt dažādu šķirņu tomātus, kas atšķiras pēc formas, krāsas, lieluma un garšas.

Dārzā vēl ir daudz vietas un visu laiku notiek pārmaiņas – tiek gan paplašinātas vecās dobes, gan veidotas jaunas, kurās izmēģināt pašu sortimentā pieejamos un dažādos tirdziņos atrastos brīnumus. Tāpēc apmeklētāji te ikreiz var ieraudzīt ko jaunu.

Tiem, kas kopj savu piemājas dārzu, noderēs: http://www.raunasstadi.lv/praktiski-padomi/.

Teksts: Paulis Stars, rediģējusi Anita Banziņa, foto no ‘Raunas stādi’ arhīva
Informācija saskaņota ar objekta saimniekiem, aktualizēta 12.01.2021.Rezervē naktsmājasBooking.com