Brīvdienu māja un mājas vīnu darītava “Vecpāpani” Rankas pagastā

Brīvdienu māja “Vecpāpani” ir jauka, draudzīga un patīkama vieta, kur atpūsties ar ģimeni, draugiem vai nelielu kolektīvu. Vasarā šeit var baudīt gaisa un ūdens peldes, atpūšoties gan laiski, gan sportiski. Ziemā šī ir lieliska vieta, kur atvikt elpu pēc distanču slēpošanai veltītas dienas. “Vecpāpanu” saimnieks Māris Brencis jau gadiem ilgi profesionāli nodarbojas ar vīnkopību. Viņš ir izkopis dažādas smalkas mājas vīna garšas, kuras piedāvā degustācijai kopā ar stāstu par to rašanos. Gardos vīnus iespējams arī iegādāties.

  • “Vecpāpani”, Gulbenes novads, Rankas pagasts, LV-4416, GPS: 57.21317, 26.15355
  • [email protected], 26 594 575 (Māris Brencis)
  • ekskursija saimniecībā un vīna degustācija (no 2 līdz 45 cilvēku grupām) – 4 EUR no personas (bērniem saimniecības apskate par brīvu)

Piedāvājums: produkcijas degustācija, iegāde (mājas vīni, ābolu, bumbieru čipsi), naktsmītnes, augļu un aveņu dārzu apskate, sena krievu lauku pirts un 6-vietīgs kubls (tikai vasaras laikā), pelde dīķī, telšu un ugunskura vieta ar lapeni, makšķerēšana. 

Rankas pagasta “Vecpāpani” atrodas Vidzemes augstienē, skaistā, zaļu koku ieskautā, ērti piebraucamā vietā. Lauku sētā aktīvi saimnieko Māris Brencis ar savu ģimeni. Kopš 2004. gada īpašnieku darbības virzieni ir augļu un ogu audzēšana, augļu-dārzeņu čipsu izgatavošana un mājas vīna darināšana. Veselu hektāru aizņem avenes, ir iekopts liels ābeļdārzs un aug vairāki simti vīnogu stādi. Brenču ģimene saimnieko moderni un ilgstpējīgi, ar integrētās lauksaimniecības saimniekošanas metodēm.

Mājas vīni un augļu čipsi – degustācija un iegāde

Vīndaris Māris Brencis gatavo ābolu, aveņu, upeņu, melleņu, zileņu, brūkleņu, dzērveņu, ķiršu, plūškoka ogu vīnus. Viņš izmanto galvenokārt paša izaudzētos augļus un ogas – ābolus un avenes. Vīnu raudzē tam paredzētos traukos un visas nepieciešamās sastāvdaļas pievieno pēc receptes, kas gadu gadiem ir izmēģināta un ko pats vīndaris ir atzinis par savu. Raudzēšanai lieto vīnam paredzētu raugu.

Čipsus gatavo ar rokām – nomizo, sagriež ābolus, pievieno garšvielas un kaltē. Sākumā  čipsus gatavoja divās nelielās, mājas vajadzībām piemērotās kaltēs, taču, tā kā čipsi ir kļuvuši pircēju iecienīti un populāri, tika iegādāta speciāla augļu kalte, lai darbs ietu no rokas un pietiktu visiem gribētājiem.

Ciemiņus aicina pie klāta galda baudīt pašmāju produkcijas degustāciju. Vīndaris stāsta par katru sava izlolotā vīna šķirni un ceļu pie tā. Mārim patīk eksperimentēt ar vīna garšām – papildus tradicionālajiem ābolu un aveņu vīniem ir tapuši arī pīlādžu, rabarberu, dzērveņu un upeņu vīni. Degustācijas laikā ir iespēja nogaršot četrus dažādus vīnus. Pasākuma laikā ciemiņi uzzina vīna un kraukšķīgo čipsu darināšanas noslēpumus.

Atpūta pie dabas brīvdienu majā

Ciemiņu izmitināšanai uzbūvēta brīvdienu māja, kur ir viss nepieciešamais, lai labi atpūstos gan vasarā, gan ziemā. Divstāvu mājā ir labierīcības, virtuvīte un gultasvietas līdz 10 vai pat 14 personām un kamīns siltumam.

 

 

 

 

Aktīvai atpūtai var doties pastaigā pa taku, kura ved  uz interesantiem akmeņu klājumiem. Šeit atrodas arī viens no lielākajiem akmeņiem visā Rankas pagastā!  Vasarā var jauki veldzēties dīķī,  izkarsēties senajā pirtī, piknikot un makšķerēt (ja ciemiņam makšķere nav līdzi, saimnieks laipni izpalīdzēs).

Ja būsiet atbraucis ar savu suni, arī to šeit laipni uzņems. Ir padomāts arī par bērniem, kurus vienmēr gaida šūpoles, un īstiem pilsētas bērniem būs īstas vistas, ko apskatīt. Ziemas laikā aicina Gulbenes novada daudzās distanču slēpošanas trases, tuvākā no kurām atrodas vien pāris kilometru attālumā, Gaujasrēveļos pie Kartonfabrikas.

Cenas

  • ekskursija saimniecībā un vīna degustācija  (interesentu grupām līdz 45 cilvēki) – 5.00 EUR no personas (bērniem saimniecības apskate – par brīvu)
  • dažādi mājas vīni 0,75 ml pudelēs – 10 EUR
  • čipsi (ābolu, bumbieru)  65 gr – 3,00 EUR
  • nakstmītnes brīvdienu mājā – no 20 EUR personai
  • 1 telts vieta (telšu skaits neierobežots, garantēts privātums viena kolektīva ietvaros) 5 EUR 
  • sena lauku pirts 20 EUR vasarā/ 40 EUR ziemā

©  Andra Gailuma, 25.01.2021.

Informācija aktualizēta 07.12.2022.
Foto no “Vecpapānu” arhīva.