Smilškalnu vīna darītava – Kuldīga

Vīna darīšanai Kurzemē ir sena vēsture, – jau no 17. gadsimta hercoga galmam tika raudzēts vīns. Elkšņu ģimene turpina vīna darīšanas tradīciju un saka: “Latvijas mājas vīns vai mazo vīna darītavu vīns ir produkts, ar kuru lepoties! Tikai mūsu vīnā sagaršosiet Latvijai raksturīgās garšas nianses, kādu nebūs nevienas citas valsts dzēriena pudelē. Būt lepnam ar savu darinājumu nozīmē cienīt savas zemes augļus, savu darbu, savu mājas vietu. Lai vīna degustācija ir patiesi baudāms un dvēseli  ielīksmojošs notikums ikvienam gardēdim un smalku garšu cienītājam!”

Piedāvājums: vīna degustācija un vīna darītavas apskate, vīna iegāde. Kā aizbraukt: navigācijas rīks precīzi atved tieši līdz  durvīm, jo vīna darītava atrodas pilsētas teritorijā.  Pieejamība: ir auto stāvvieta, pieejams cilvēkiem ratiņkrēslā, atļauti dzīvnieki. Gan dzīvnieki, gan līdzi paņemtie bērni ir viņu pavadoņu atbildība.

Kuldīgas novada Kurmāles pagasta zemnieku saimniecība ”Smilškalni” izveidota 1997. gadā, kad tās īpašnieks Alvils Elksnis iestādīja pirmos ogulājus. Tas ir ģimenes uzņēmums, kuru vada saimnieki Alvils un Ginta Elkšņi. Saimniecības  pamatdarbības veids ir dārzkopība – aveņu, kazeņu, upeņu, smiltsērkšķu, ķiršu un citu augļkopības kultūru audzēšana deserta ogu ieguvei patēriņam svaigā veidā  un pārstrādei, kopumā 10 ha platībā.

No 2011. gada “Smilškalni” ir arī Latvijas vīna darītava, jo sāka attīstīt ražošanas palīgnozari – vīna darīšanu. Sezonas laikā pieejamas svaigas ogas, bet liela daļa ražas nonāk vīna mucās.  Ik gadu “Smilškalnu” mazajā vīna darītavā top vidēji 10 – 15 t vīna. Piemēram, aveņu deserta vīns tiek darināts pēc 1890. gadā datētas receptes. Tajā izgaršosit krāšņu Kurzemes vasaras ogu buķeti ar sulīgu un izteiksmīgu vietējo aveņu aromātu, kas ļaus secināt, ka vīna oga var būt ne tikai vīnoga. Tomēr nesen tika iestādīti pirmie vīnogu stādi, lai nākotnē varētu darināt vīnu arī no Latvijā augušām vīnogām.

Saimniecības mērķis ir ”gardi vīni no ogām mūsu dārzos”. Īpašnieki ar savu darbu vēlas panākt, lai vīna darīšanas tradīcijas Latvijā atkal nostiprinātos kā stabila kultūras sastāvdaļa, lai mājas vīni no augļiem un ogām, ko esam spējīgi izaudzēt Latvijā, kļūtu par veiksmīgu blakusproduktu visai dārzkopības nozarei.

Tiek organizētas degustācijas vīna darītavas pagalmā, un šo iespēju izmanto lielākas un mazākas grupas – draugi, ģimenes, darba kolektīvi, ārzemju tūristi. Degustācijās  tiksiet pacienāti ar vismaz sešu šķirņu augļu-ogu vīniem. Neizpaliks arī uzkodas, brīnišķīgs noskaņojums un telpu apskate, kurās notiek noslēpumainais un smalkais dzēriena tapšanas process.

Pie “Smilškalnu vīns” sadarbības partneriem www.davanusala.lv ir iespējams iegādāties īpašas dāvanu kartes, kuras kā pārsteigumu var pasniegt sev svarīgiem un mīļiem cilvēkiem. Viņi noteikti  priecāsies par līksmu viesošanos vīna darītavā.

Ziemas laikā Smilškalnu saime gatavo aveņu un upeņu karstvīnu.

Vasaras laikā Smilškalnu vīna darītavas pagalmā arvien notiek kāds interesants pasākums  –  te ir ciemojušies tādi mākslinieki kā Laimis Rācenājs, Haralds Sīmanis un citi. Vasaras naktis tiek pavadītas, gan skatoties  brīvdabas kino, gan pulcējoties pie malkas krāsns, kurā top garda Neapoles pica. Lai uzzinātu par Smilškalnos notiekošajiem pasākumiem, noteikti jāseko uzņēmuma lapām sociālajos medijos.

©  Nora Ozola, 27.12.2021.

Informācija aktualizēta 08.01.2022.
Foto no” Smilškalnu vīns” arhīva.

Apkārtnē: Kuldīga ar Ventas rumbu (2,5 km), Kalnansu purva taka jeb Bezdibeņa ezera taka (33 km), Mārtiņa Vāgnera Vīna dārzs un vīnotava “Vini Curlandia”(27 km).


Lejupielādējams Kuldīgas pilsētas ceļvedis