Kaķu sēta – Preiļi

No kāzās uzdāvinātās kaķa figūriņas līdz Kaķu sētai, kurā apskatāmi nu jau vairāki simti dažādu kaķu suvenīru, – tāds ir Jeļenas Puzakas kaķu kolekcijas ceļš. Saimniece piedāvā arī meistarklases un atraktīvu darbošanos bērnu atpūtas istabā.

  • Daugavpils iela 31, Preiļi, GPS: 56.2911116, 26.721649
  • Jeļena Puzaka: +371 26 896 266, [email protected]
  • Darba laiks: I-V: pēc vienošanās, VI, VII: 10-15
  • Kaķu izstādes apmeklējums – 1 EUR (bērniem līdz 7 gadiem par brīvu), darbnīca un izstāde – 4 EUR.
  • Apmeklējums un  pakalpojumi jāpiesaka iepriekš.
  • Valodas: latviešu, krievu.

Piedāvājums: izstādes apskate, meistardarbnīcas, bērnu atpūtas telpas izmantošana ballītēm un citiem pasākumiem. Pieejamība. Tā kā kaķu izstāde atrodas 2. stāvā, tā nav pieejama cilvēkiem ratiņkrēslos. Pie ēkas ir auto stāvlaukums, kur var novietot arī autobusu.

 

Uzdāvināja kaķi

Kaķu sētas vēsture sākās 2006. gada 14. oktobrī, kad Jeļenai viņas kāzu dienā uzdāvināja kaķa koka figūriņu. Tā pamazām sāka rasties kaķis pēc kaķa. Sākumā Jeļena pirka pati. Drīz pievienojās draugi un radi. Zinot, ka Jeļenai patīk pūkainie murrātāji un viņas mājā netrūkst suvenīru un mantu ar to attēliem, viņi sāka papildināt kolekciju, dāvinot un no ceļojumiem atvedot lietiņas, uz kurām kaķa attēls. Drīz vien kaķi bija visur, un nācās prātot, kur izvietot šo daudzumu un ko ar to darīt.

Problēma tika atrisināta, iegādājoties veco divstāvu namu Daugavpils ielā.   Daudzi vecākie preilēnieši to atceras kā bijušo dzimtsarakstu nodaļu. 2020. gada 1. oktobrī te tika atklāta Kaķu sēta.

Viss par murrātājiem

Kaķu izstāde iekārtota ēkas otrajā stāvā. Tie apmeklētājus sagaida visdažādākajos veidos – gleznās, uz krūzītēm un šķīvjiem, somām un dvieļiem un uz sejas maskām, kas ir šī brīža aktualitāte. Minkas veidoti porcelānā, mālā, stiklā, metālā, kokā. Izvietoti arī ģeogrāfiski – gan pa valstīm, gan pa Latvijas pilsētām un novadiem. Katrai kaķa figūriņai un mantiņai ir savs stāsts.

Kāds var jautāt – un kur ir īstie kaķi? Jeļena stāsta,ka arī tādu sētā netrūkst. Tie esot kaimiņu kaķi, kuri nākot paziņkārot, kas notiek sētā. Viņa tos dēvē par kaķiem – tūristiem. Protams, savs murrātājs ir arī viņai. No mazā, pūkainā kamoliņa Antoškas ir izaudzis varenais Antonio, bet viņa pienākums ir būt savās mājās.

Kaķumīļiem ir dota iespēja apmeklēt kaķu klasi, lai vairāk uzzinātu par šiem joprojām noslēpumainajiem dzīvniekiem. Atkarībā no apmeklētāju vecuma viņiem tiek stāstīts par kaķu fizioloģiju, viņu dzīvi,  ieradumiem, raksturu. Ierakstu klausoties, var iemācīties saprast, ko kaķis grib pateikt ar savu ņaudienu, murrāšanu vai šņācienu. Ļoti noderīgas zināšanas, it īpaši, ja pašiem kaķis mājās.

Ēkas pirmajā stāvā atrodas bērnu atpūtas istaba ar slidkalniņu un krāsainajām bumbām. To var izmantot arī kā svinību vietu. Kaķu sētā var svinēt dzimšanas dienas, vecmeitu un vecpuišu ballītes, piknikot, iznomāt animatoru tērpus, dekorācijas, iegādāties kičīgus suvenīrus.

Radoši un jautri

Mazie un lielie tiek aicināti piedalīties radošajās darbnīcās, kurās Jeļena māca izgatavot dažādas interesantas un praktiskas lietas. Jeļena ir radošs cilvēks, kas savu iedvesmu smeļ krāsās, līnijās, dabas materiālos, faktūrās. Tā kā viņas sirdslieta ir floristika, viņa labprāt dalās savās zināšanās neparastu kolāžu un pušķu veidošanā, kuros tiek iepīts viss iespējamais, konfektes, siers, desas, cepumi, zefīrs, rieksti, pat zeķes un dvieļi.   

“Es priecājos par cilvēkiem, kuri grib un var mācīties kaut ko jaunu. Gaidu ciemos un ticu brīnumiem,” saka Jeļena.

Kaķu sēta joprojām ir attīstībā. Ārā pie ēkas top kaķu namiņš, kur būs izvietoti bērnu zīmējumi, un tiek veidota kaķu taka, kur tās gājējus gaidīs interesanti uzdevumi.   

© Laura Eberharde 29.06.2021.

Informācija aktualizēta 29.06.2021.
Foto no SIA “Kaķu sēta” arhīva

Apkārtnē. Preiļos ir daudz ko redzēt: Preiļu muižas komplekss un parks, Preiļu vēstures un lietišķās mākslas muzejs, Miniatūrā karaļvalsts un leļļu galerija, Metāla mākslas galerija un vēl citi objekti. 4 km no Preiļiem atrodas SPA “Labasajūta” .