Metāla mākslas galerija “Nester custom” – Preiļi

Preiļos ir vērts apmeklēt mākslas galeriju “Nester custom” arī tad, ja par motocikliem nemaz neinteresējaties. Vai tieši otrādi – motocikli jūs interesē, bet māksla ne pārāk. Nesterjuku ģimene ir apvienojusi motociklus un mākslu. Galerijā var apskatīt daudz skulptūru, katrai no tām ir savs stāsts. Tās veidotas no motociklu detaļām. Galerijā  var redzēt  arī Aleksandra pirmo pašbūvēto personalizēto motociklu, kā arī viņa komandas restaurētos motociklus.

Piedāvājums: izstāžu zāles apmeklējums (gan ar gidu, gan bez),  industriālā  dizaina meistarklases, meistarklase trafareta aerogrāfijā, kafejnīca ar kafiju un kūkām. Pieejamība: ir auto stāvvieta, arī lielam autobusam, cilvēki ratiņkrēslā var apskatīt pirmo stāvu no diviem, var apmeklēt ar mājdzīvniekiem.

Motocikli un māksla

Aleksandrs sešu gadu vecumā sāka skrūvēt savu pirmo mopēdu – tēva dāvanu. Šobrīd ar motociklu skrūvēšanu nodarbojas viņa komanda, bet Moto&Metal izveidotājs nodarbojas ar custom bike būvēšanu un skulptūru veidošanu no motociklu detaļām.

Aleksandrs nopirka Kawasaki GPZ motociklu 2012. gadā un uz tā bāzes sāka būvēt savu pirmo personalizēto motociklu jeb custom bike. Darbs ilga divus gadus, un rezultātā ar uzbūvēto motociklu viņš ieguva 2. vietu gan Latvijas, gan Lietuvas personalizēto motociklu šovā. Pēc šova viņš pārbūvēja vectēva Iž Jupiter 2 ar blakusvāģi un tagad skaisto, balto motociklu izīrē kāzām.

Starp motocikliem redzēsiet dažādas metāla skulptūras, kas arī ir Aleksandra radītas. Tās veido no motociklu detaļām, ko neizmanto custom bike būvēšanā. Par katru no skulptūrām ir stāsts, ko dzirdēsiet, apmeklējot metāla mākslas galeriju. Piemēram, galeriju sargā metāla rotveilers, jo Aleksandram bērnībā bija šīs sugas suns, kurš viņam palīdzēja aizlavīties uz diskotēkām skolā.

Ar savu pirmo skulptūru – vērsi – Aleksandrs piedalījās Leļļu festivālā Preiļu pilsētas svētkos 2016. gadā, un pēc skatītāju simpātiju balvas saņemšanas  viņam radās ideja atvērt mākslas galeriju.

Galerijas īpašnieks ir auto virsbūves remonta meistars, kurš skulptūras rada no darba brīvajā laikā. Viņš saka, ka ar rokām jūt formu un visu taisa “uz aci” – liek detaļas kopā un skatās, kas iznāks. Tāpēc skulptūru tapšanas laiks var ilgt vairākus mēnešus. Tā kā Aleksandrs ir kaislīgs motobraucējs, uz galerijas atklāšanas pasākumu 2019. gada maijā bija ieradušies ap 200 motociklistu.

Galerija

Galerijas ēka izceļas uz apkārtējo ēku fona. Tas ir Aleksandra sievas Alīnas veikums. Laikā, kad izstāžu zāles jau bija iekārtotas, pāris nolēma, ka arī no ārpuses ēkai ir jāpiesaista uzmanība. Alīna, kurai ir mākslas izglītība, ēku no ārpuses apgleznoja. “Moto&Metal” mākslas galerija ir objekts, kas aicina cilvēkus izbraukt no Preiļu centra. Apkārtējā dzīvojamā rajona iedzīvotāji ir priecīgi, ka galerija izgrezno viņu rajonu. Alīna un Aleksandrs ir dzimuši Preiļos un priecājas, ka var savu pilsētu padarīt skaistāku un piesaistīt tai apmeklētājus.

Cenas

    • Skolēniem līdz 15 gadiem – 2,20 EUR
    • Pusaudžiem un studentiem, pensionāriem – 3,50 EUR
    • Pieaugušajiem – 5,00 EUR
    • Skolēnu grupām – 3,50 EUR (cenā iekļauta biļete, ekskursija, prezentācija un pavadošā skolotāja ieejas maksa)

© Nora Ozola 08.07.2021

Informācija aktualizēta 07.07.2021
Foto no galerijas “NESTER CUSTOM” arhīva.

Apkārtnē: vīngliemežu audzētava “Ošu mājas” (1,3 km), Preiļu pils parks (600 m), Preiļu vēstures un lietišķās mākslas muzejs (1,7 km), Kaķu sēta ar kaķu kolekciju (1,6 km).