Metāllūžņu mākslas dizaina darbnīca “Andžēnu stacija” – Skrunda

Skrundenieku Alda un Žannas veidotajā “Andžēnu pilsētiņā” ir galdniecība, krogs, šūšanas darbnīca, dzirnavas, estrāde un vilciena stacija, daudz ziedu un dārza iemītnieki, kas veidoti no metāllūžņiem. Stacijā uz sliedēm stāv lokomotīve ar restorāna vagonu, kurā var nobaudīt kafiju vai tēju. Paštaisītās lokomotīves katlā ir izveidota kūpinātava un grils. “Andžēnu stacija” ir vieta, kur rīkot dažādas atrakcijas un nodarbes kāzās, vecmeitu un vecpuišu ballītēs, kā arī kāzu jubilejās. Te notiek  arī radošās darbnīcas skolēniem.

Piedāvājums: muzejs –  senlietu apskate, foto sesijas, galdu klāšana svinībām, Andžēnu stacijas īre dažādiem pasākumiem, skolēnu ekskursijas. Pieejamība: bezmaksas stāvvieta, var piebraukt ar lielo autobusu, apmeklējums pieejams vecākiem ar bērnu ratiņiem, cilvēkiem ar kruķiem.

Ejot Skrundā pa Rūpniecības ielu, gājējs pat nenojauš, ka aiz 5. nama ir izveidota pilsētiņa ar estrādi, krogu un vilciena staciju. Aldis Andže pēc izglītības ir galdnieks, pirmais viņa metāla darbs ir teritorijas žoga vārti, paša zīmēti un metināti. Ieejot pa vārtiem, redzam sievas Žannas veikumu – krāšņus ziedus. Dažās puķu dobēs var redzēt stāvam spilgtus metāla tēlus. Galvenais mājas sargs ir amerikāņu tanka “Sherman m4” kopija, mērogā 1:12.

Aldis ir cilvēks ar attīstītu fantāziju. No tā, kas citiem izskatās kā metāla lūznis, viņš rada interesantus tēlus.

Šo odiņu viņš izveidoja, izmantojot detaļas no ūdenssūkņa elektromotora.

Skulptūras top no darba brīvajā laikā, līdz ar to process var būt ilgs. Metāllūžņu kaudze ir dārgumu krātuve, jo Aldis sametinās divas detaļas un tad noliks tās malā, lai vēlāk, metāllūžņos atrodot vēl ko, pabeigtu skulptūru.

Aldis veido ne tikai skulptūras, bet arī saimniecībā noderīgas lietas; kā viņš pats saka:”Varu uztaisīt visu, ko vajag!” Varat pasūtīt metāla žogus, vārtus, kā arī grilus un metāla ugunskura vietas, lai neizdegtu zālājs. Daļu no metāla izstrādājumiem varat apskatīt vietnē http://andzenustacija.lv/#izstradajumi.

Andžēnu rašanās

Andžēnu stacijas nosaukums ir atvasināts no ģimenes uzvārds Andže. Andžēnu pilsētiņa ir radīta vietā, kur agrāk atradās gurķu siltumnīcas un vēlāk – bērnu rotaļlaukums no koka. Kad bērni izauga un rotaļlaukums bija savu laiku nokalpojis, palika brīva, plaša teritorija. Saimnieki tajā nolēma ierīkot atpūtas vietu. Lai ierobežotu vēju, tika uzceltas koka nojumes ap dārzu, tajās saimnieki salika dažādas senlietas – koka ēveles, mucas, pudeles un glāzes. 2014. gadā svinot Jāņus, kāds no draugiem teica: “Pie jums jau te izskatās kā pilsētā, tikai stacijas trūkst”. Tā pēc svētkiem bija jāsāk būvēt dzelzceļa staciju, kas tā gada oktobrī bija gatava. Stacijas ēkas ideja ir aizgūta no Viktorijas stacijas Londonā. Lokomotīve ar restorāna vagonu tapa pusgada laikā. 2015. gada martā jaunais vilciens ieripoja Andžēnu stacijā.

Piedāvājums

No vienkāršas ģimenes atpūtas vietas, kur svinēt svētkus kopā ar draugiem, teritorija aiz mājas ir izaugusi par pilsētiņu ar savu vilciena staciju, kur svētkus var svinēt ikviens. Andžu ģimene piedāvā izbaudīt nesteidzīgu atpūtu un muzeja apskati, rīkot fotosesijas pašizgatavotajā lokomotīvē un vagonā, sarkanajā britu telefona būdā, pie Otrā pasaules kara amerikāņu tanka ” Sherman m4″  un iesēsties klēpī ŽANAM DUĀNAM ANDŽĀNAM !

Restorāna vagonā iespējams nobaudīt kafiju vai tēju. Lokomotīves katlā uz grila var   uzcept vai nokūpināt gaļu un zivis, bet, iedarbinot bada pankūku traktoriņu, varēs izbaudīt oriģinālo bada pankūku recepti. Andžēnu stacija apvieno sevī muzeju un svinību vietu, kur var pasūtīt siltos vai aukstos ēdienus un kūkas. Ēšanas starplaikos  der izlocīt kājas, apstaigājot Andžēnu pilsētiņu un aplūkojot senlietu krājumus. Nupat ir izveidota jauna ekspozīcija, kurā ir apskatāmas vairāk nekā 40 šujmašīnu.

Cenas

    • Pirmskolas vecuma bērniem, apmeklējot muzeju ar ģimeni, –  bez maksas
    • Apmeklējums, izmantojot grilu, kūpinātavu, zupas katlu, bada pankūku pannu, galdus, utt.,  ar saviem pārtikas produktiem ( līdz 3h)                            5.00 EUR
    • Fotosesijas ar savu fotogrāfu, 1h                                                 15.00 EUR  vienai personai (dažāda atribūtika iekļauta cenā)
    • Apmeklējums virs 3h, izmantojot Andžēnu stacijas traukus un produktus, malku, fotosesijas ar Andžēnu fotogrāfu                         cena, iepriekš vienojoties
    • Andžēnu stacijas īre (10.00-22.00)                       cena, iepriekš vienojoties

©  Nora Ozola 29.06.2021.

Informācija aktualizēta 29.06.2021.
Foto no”Andžēnu stacijas” arhīva.

Apkārtnē: Skrundā var izstaigāt tagu gar Ventu un nopērties Čigānu pirtī. Uz ziemeļiem no Skrundas atrodas pamestā padomju militārā pilsēta, kurai blakus reiz stāvēja Skrundas lokators. Uz dienvidiem no Skrundas ir apmeklējama Lēnu katoļu baznīca, kurai daiļš un grezns interjers. 38 km attālumā Kuldīga – senākā pilsēta Rietumlatvijā ar Eiropā platāko ūdenskritumu – Ventas rumbu.

Lejupielādējams maršruta ceļvedis
KURZEME: Liepājas šoseja: Rīga – Saldus – Skrunda – Durbe – Grobiņa – Liepāja