“Mazā skola” jeb Raunas muižas pārvaldnieka māja

Dīķa iela 3, Rauna, Raunas pagasts

Raunas muižas pārvaldnieka māja celta 19. gs. otrajā pusē Šveices vasarnīcu arhitektūras stilā. Zināms, ka paši muižas īpašnieki fon Vulfi nav šeit uzturējušies, bet muiža bijusi iznomāta, un šajā ēkā visticamāk dzīvojuši vai nu muižas nomnieki vai pārvaldnieki. 1910. gadā fon Vulfu ģimene Raunas muižu pārdeva Krievijas zemnieku agrārbankai, kura to iegādājās par 180 000 rbļ.

Vietējo iedzīvotāju vidū klīst nostāsti par to, kā notikusi Raunas muižas pārvaldnieka ēkas nodošana kungam. Amatnieki uzbūvējuši ēku un gaidījuši, kad atbrauks kungs, lai viņi varētu jaunuzcelto ēku nodot, kā arī cerībā, ka kungs viņus pacienās. Kungs atbraucis, paskatījies uz jauno ēku un noteicis: “Es tādā suņa būdā savu kāju nesperšu”. Tad viņš aizbraucies, pat neizkāpis no karietes.

Vecākās paaudzes raunēnieši šo ēku sauc par “Zaļo māju”, jo ēkai esot bijis zaļš jumts, bet tagad vietējiem cilvēkiem tā plašāk zināma kā “Mazā skola”, jo ēkā ilgus gadus atradās Raunas skolas mazākās klasītes. Skolu muižas pārvaldnieka ēkā iekārtoja jau 1927. gadā. Līdz pat 1938. gadam šajā ēkā bija izvietota viena no divām Raunas skolām – Raunas Centra 1. pakāpes pamatskola (1.-4. klase).

1938. gada 10. jūnijā Raunas centrā izcēlās liels ugunsgrēks, kā rezultātā nodega otras Raunas skolas – Raunas 2. pakāpes pamatskolas (Draudzes skolas) ēka, tāpēc visus skolniekus ar 1938. gada septembri pārcēla uz Raunas Centra 1.pakāpes pamatskolu jeb bijušo Raunas muižas pārvaldnieka ēku, kur atvēra arī 5. un 6. klasi, bet skolu pārsauca par Raunas sešklasīgo pamatskolu. 1938. gada decembrī Raunas pagasta padome nolēma celt jaunu, plašu skolas ēku, kurā būtu telpas 350 skolēniem. Šī ēka atrastos blakus Raunas muižas pārvaldnieka ēkai, skolas dārzā. Bija paredzēts, ka līdzšinējo skolu izmantotu kā internātu. Tomēr jaunās skolas ēkas celtniecība netika realizēta Otrā pasaules kara dēļ. Kara laikā ēkā bija izvietots kara hospitālis. Padomju gados ēka kalpoja gan Raunas skolas vajadzībām, gan kā skolas internāts. Šodien ēkā notiek zēnu darbmācības nodarbības, kā arī izvietota Raunas muzeja priekšmetu krātuve.

© Ieva Plētiena, Raunas muzeja vadītāja, 14.04.2021.

Informācija aktualizēta 20.04.2021.

Saistītie ceļveži un raksti:


Rezervē naktsmājasBooking.com