Viesu nams un atpūtas komplekss “Pļavnas”

Šeit valdošais miers ikvienam dod iespēju atpūsties no pilsētas kņadas, nodoties rāmai relaksācijai, peldēties un ļauties pirts priekiem, makšķerēt vai pievērsties sporta aktivitātēm. “Pļavnās” viesiem tiek piedāvātas dažādas atpūtas un svinību iespējas –  vairākās zālēs var rīkot seminārus, nometnes un viesības. Kopš 2012. gada viesu namā vienu vai divas reizes gadā tiek rīkotas veselības tūres ar garšīga un attīroša ēdienu piedāvājumu, ar sporta un izglītojošām nodarbībām. Tā kā saimnieks ir kaislīgs mednieks, saimniecībā ir  apskatāma privātkolekcija ar medījamo dzīvnieku trofejām, ragiem un citiem medību atribūtiem.

Piedāvājums: izmitināšana līdz 90 personām (iespējamas  papildus vietas); telpas semināriem un viesībām; pirtiņa ar kamīnzāli; ēdināšana; dīķi  peldei, makšķerēšanai un  izbraucieniem ar laivām (makšķerniekiem ir iespēja nokūpināt noķertās zivis); WIFI; galda teniss, biljards, novuss; “Pļavnu” saimnieka Leonīda – kaislīga mednieka – medību trofeju privātkolekcijas apskate; futbola laukums un volejbola laukums, rotaļu laukumi bērniem; atpūtas un piknika vietas ar ugunskuru, grilu; telts vietas; brīvdabas skatuve; pastaigu takas apkārtnes mežos un pļavās; iepriekš piesakot, masāža, individuālas fizioterapeita konsultācijas un nodarbības.

“Pļavnās” valdošais miers ikvienam dod iespēju atpūsties no pilsētas kņadas un izbaudīt dabu. Brīnišķīga atpūta te garantēta jebkurā gadalaikā. Šeit var nodoties rāmai relaksācijai, peldēties un makšķerēt zivis (saimniecībā iekopti 13 dīķi aptuveni 12 hektāru kopplatībā), nodoties pirts priekiem. Aktīvās atpūtas cienītājiem pieejami sporta laukumi un pastaigu takas. Pavasarī pēc garās un tumšās ziemas te var smelties spēkus un izbaudīt ziedēšanu skaisti iekoptajā dārzā vai apkārt esošajās pļavās un mežā. Atpūtas vietā var nesteidzīgi baudīt pavasara saules spēku. Vasarā te pieejamas daudzas mierīgas vai aktīvas nodarbes. Rudens laikā, baudot krāšņus dabas skatus, šeit var smelties spēkus ziemai. Var arī vienkārši laiskoties, mierīgi relaksēties pie kamīna vai ugunskura liesmas. Un nav jau nekur tālu jāiet – tas viss ir iespējams “Pļavnās”. Jau kopš 2012. gada saimnieku meita Ilze te rīko  veselību veicinošas nometnes, nākošā plānota 2021. gada 2.- 4.jūlijā. 

“Pļavnu” vēsture 

Viesu nams un atpūtas vieta “Pļavnas” atrodas gleznainajā Vidzemes augstienē, 120 km attālumā no Rīgas. Vietas nosaukums “Pļavnas” radies pirms 140 gadiem un saistāms ar krievu karaspēka uzvaru pār turkiem pie Pļevnas krievu- turku karā (1768-1774). Tagad te saimnieko Palmu ģimene, kas 30 gadu laikā izveidojusi ievērības cienīgu atpūtas kompleksu.

Atpūtas vieta ir saimnieku Leonīda un Vizbulītes izlolots sapnis, ko sāka veidot līdz ar Latvijas neatkarības atgūšanu 1991. gadā, un darbi joprojām turpinās. Pateicoties saimnieku lielajai uzņēmībai un neatlaidīgajam darbam, šeit realizētas vairākas interesantas idejas un  daudz kas tapis pašu rokām. Nolaistā saimniecībā  starp Drustiem un Launkalni, Palsas upītes krastā, viņi sāka veidot atpūtas vietu. Te nav bijis  ne ceļu, ne elektrības, arī vietas reljefs izrādījās  nederīgs lauksaimniecībai. Dažas vecās ēkas nācās nojaukt un celt jaunas. Pamazām, iegādājoties apkārt esošo zemi, saimniecība kļuva plašāka, un tagad tās teritorija aizņem 200 hektāru. 20. gadsimta 90. gados iegādāts arī mežs, privatizēta kokzāģētava un izveidota sava galdniecība, kurā tapušas Pļavnu “pils” koka konstrukcijas un citas  būves.  

Viesu nama “pils” veidols radies, iedvesmojoties no unikālās Gatartas muižas rijas, ko Leonīds vairākkārt bija apmeklējis. 1816. gadā būvētajā krustrijā pie centrālās sešstūrainās formas piedarba ēkas starveidā piekļaujas trīs korpusi – divas rijas un viens piedarbs. Leonīds gribējis seno riju atjaunot, bet nebijis pietiekoši daudz naudas, tāpēc nolēmis būvēt jaunu ēku pēc senās metodes  – būvniecībā izmantota krustrijas konstrukcija ar stabu vidū. Ēkas pamati ielikti 1994. gadā, bet tās būvniecība pabeigta 2007. gadā. Neparastā izskata ēka aizņem 1400 m2 lielu platību. Ēkai izveidoti trīs spārni, kas savienojas centrālajā zālē. Tā apdarināta ar koku, bet stabs telpas centrā aptverts ar spoguļiem. No zāles augšup ved koka vītņveida kāpnes.

Telpas svinībām

Saimnieki viesiem piedāvā daudzveidīgas atpūtas un svinību iespējas. Vairākās zālēs var rīkot seminārus, nometnes un viesības. Jau vairāk nekā 10 gadus “Pļavnās” svin kāzas. Lielām svinībām pieejama Spoguļu zāle. 130 m2 plašajai zālei ir augsti griesti un ļoti laba akustika, telpu rotā savdabīgs apgaismojums. Svinību laikā zālē var pulcēties  līdz 100 personām. 

Tieši zem Spoguļu zāles atrodas Lielā kamīnzāle. Zāles platība ir 130 m2, taču telpai ir zemāki griesti un mazāki logi –  karstās vasaras dienās tā saglabā vēsumu, bet lietainos vakaros un vēsās nakts stundās iekurinātais kamīns ātri sasilda telpu un rada omulīgu mājīguma atmosfēru.

Īpaša vieta ir viesu nama Torņa zāle, kuras platība ir 100 m2 un  telpas centrā izveidots paaugstinājums. Tā ir piemērota gan svinībām, gan semināriem, gan arī  priekšnesumiem un citām aktivitātēm. Mazāka mēroga pasākumiem tiek piedāvāta 40 m2 lielā   semināru zāle.

Plašais  viesu nams var vienlaicīgi uzņemt vairākas viesu un atpūtnieku grupas, kas tiks izmitinātas dažādos ēkas spārnos ar atsevišķām ieejām.  Šāda uzņemšana viesiem garantē mieru un izolētību no citiem. Spārnā “Lapene” atrodas 4 labiekārtoti numuriņi, viesiem pieejama virtuve un semināru zāle. Spārnā “Ozols” izvietoti 7 labiekārtoti numuriņi un kopēja virtuve. Mājas centrālajā daļā ir vēl 5 numuriņi, bet aizraujošu skatu cienītājiem piemērots numuriņš būs  tornī.

Pirts priekus var baudīt kompānijā līdz 30 cilvēkiem. Atpūtai un svinībām tiek piedāvāta 30 m2 lielā pirts zāle ar kamīnu un blakus esošās pirts telpas.

Mazākām kompānijām domāts labiekārtotais divstāvu koka namiņš ar divām guļamistabām, viesistabu un virtuvi. Mājiņā ir gultasvietas 11 personām, taču iespējamas arī papildvietas. Klēts mājiņas otrajā  stāvā izbūvētas trīs istabiņas  ar 12 gultasvietām un lielu virtuvi pirmajā stāvā. Labierīcības ārā.

Zivju dīķi

Gleznainā apkārtne ir ūdeņiem, mežiem un pakalniem bagāta. Visas šīs dabas bagātības lietpratīgi izmantotas atpūtas kompleksa pakalpojumu klāstā. 12 hektāru kopplatībā ir iekopti 13 dīķi. Zivju ražošanā te ir pilns noslēgts cikls, kas dod iespēju ar pašaudzētām zivīm regulāri papildināt tos dīķus, kuros notiek makšķerēšana.

 Dīķi paredzēti dažāda līmeņa makšķerniekiem – dažos pie kārtīga loma spēs tikt vien profesionāļi, citos prieku par noķertu zivi gūs arī iesācēji. Dīķos tiek audzētas foreles, karpas, līņi, līdakas, sami, ālanti un vēl citas  zivis.  Karpas, kuras izdodas noķert ar makšķeri, sver no puskilograma līdz 2 kilogramiem. Dīķos slēpjoties arī daudz lielāki eksemplāri, taču tie ķeras retāk. Lielākā karpa, kas šeit nomakšķerēta, bijusi 8,5 kilogramus smaga, lielākā līdaka svērusi 5,5 kilogramus.  Varavīksnes foreles parasti ir svarā no puskilograma līdz diviem.

Zivis var ķert ar spiningu vai makšķeri, un cenas ir ļoti demokrātiskas. Ja ir vēlme paturēt noķertās zivis, par to būs jāmaksā atsevišķi.

Ja makšķerēšana neinteresē, var pievērsties  putnu vērošanai. Garlaicīgi nebūs, jo šejienes ūdeņus un zivis ir iecienījuši zivju ērgļi. Dīķi ar līčiem, saliņām un koka tiltiņiem ir arī jauka pastaigu vieta.

Vai “Pļavnas” jau gatavas?

Patlaban pēc saimnieku iniciatīvas tiek papildināta privātkolekcija, kurā būs skatāmas dažādu Latvijā medījamo dzīvnieku trofejas, izstrādājumi no ragiem, meža dzīvnieku izbāzeņi un priekšmeti, kas saistīti ar medību vēsturi.

Saimnieki turpina sapņot lielus sapņus. Nākotnē te plānots ierīkot arī briežu dārzu, medību muzejā rādīt vēsturiskas kinofilmas un viesu māju izmantot daudzveidīgām nometnēm.

Cenas

  • Naktsmītnes: 10 – 15 EUR personai / diennaktī 
  • Telts vieta  3 EUR  pers./diennaktī
  • Mazā viesu mājiņa  50 – 90 EUR diennaktī
  • Telpu īre: Zāles īre svinībām   200 – 450 EUR diennaktī (Cena spoguļzālei vai lielajai kamīnzālei atkarīga no sezonas un dienas.)
  • Lielā viesu nama kompleksa īre no 1000 EUR diennaktī. Cenā iekļauta nakšņošana (līdz 60 gultasvietām), pirts un četras zāles.
  • Pirts īre 60 EUR/ vakaram
  • Pirts un kamīnzāles īre 90 EUR diennaktī
  • Dalības maksa makšķerniekam: Pieaugušajiem 3 EUR, bērniem līdz 16 gadu vecumam –  bez maksas
  • Noķertais loms: Karpas, līņi, līdakas, ālanti, vēdzeles –   EUR/kg, asari, raudas, karūsas, brekši u.c. zivis –   1.50 EUR/ kg, foreles –  7 EUR/ kg

Teksts: Ieva Trillo, 02.02.2021.

Informācija aktualizēta 02.02.2021.
Foto no viesu nama “Pļavnas” arhīva.Tūrisma objektu karte