Birži – Salas pagasts, Jēkabpils novads

Birži ir gan Latvijā, gan Lietuvā. Lietuvas pilsētiņa Birži ceļotājiem ir labi pazīstama kā Lietuvas alus galvaspilsēta. Latvijas Birži ir daudz mazāk zināmi. Tie atrodas Ziemeļsusējas pietekas Podvāzes krastos, autoceļu P72 un P75 autoceļu krustojumā. Administratīvi ietilpst Jēkabpils novada Salas pagastā, 144 km attālumā no Rīgas.

Apdzīvotā vieta sākusi veidoties ap bijušās Biržu muižas (Gross Buschoff) centru. Kungu māja nopostīta Pirmajā pasaules karā un pēc tam nav atjaunota. Tās vietā 1930. gadā uzcelta skolas ēka, kur vēlāk iekārtoti dzīvokļi. Biržu internātpamatskola tika slēgta 2018. gadā.

Līdz 1949. gadam Birži bija Biržu pagasta, vēlāk, līdz 1975. gadam, – Biržu ciema centrs. Par lielāku apdzīvoto vietu Birži izveidojušies pēckara gados. Galvenie apskates objekti ir Biržu luterāņu baznīca, Biržu mācītājmuižas apbūve, Biržu muižas īpašnieku fon Rautenfeldu kapliča. Ūdensdzirnavās miltus mala līdz pat 20. gadsimta vidum. Tagad tajās atrodas brīvdienu māju komplekss “Ūdensdzirnavas”, kas ir iecienīta vieta pasākumu rīkošanai.

Biržos dzīvoja un Biržu kapsētā apglabāts Ansis Līventāls (1803-1878), latviešu dzejnieks, grāmatu izplatītājs un tulkotājs no vācu valodas.