Mini zoodārzs “Viesturi” – Robežnieku pagasts, Krāslavas novads

Strausi Latvijas minizoodārzos vairs nav nekāds brīnums. Taču tikai retais zinās, ka tieši ar zemnieku saimniecības “Akati”  saimnieka Viestura Gabrusāna no Dānijas atvestajiem strausu mazuļiem 90. gadu beigās aizsākās svešzemju putnu ieceļošana Latvijā. Ar tiem tad sākās arī mini zoodārzs “Viesturi”, kurā bez strausiem mīt  arī citi  eksotiski putni un dzīvnieki.  

  • Priežu iela 26, Robežnieki, Robežnieku pagasts, Krāslavas novads, GPS: 55.9787214, 27.5914067
  • Viesturs Pēteris Gabrusāns: +371 26 157 690, [email protected]
  • Darba laiks: aprīlis-oktobris, 10.00-18.00
  • Cenas: 2 EUR, invalīdiem 50% atlaide.
  • Apmeklējums un visi pakalpojumi jāpiesaka iepriekš.
  • Valodas: latviešu, krievu.

Piedāvājums:  ekskursija ar gidu, iespēja apskatīt dažādus dzīvniekus, suvenīru iegāde. Kā nokļūt: braucot pa Krāslavas-Dagdas ceļu, pēc 13 km jānogriežas pa labi uz Robežniekiem, līdz kuriem vēl 15 km. Minizoodārzs atrodas Robežnieku nomalē. Pieejamība: ir bezmaksas stāvvieta, pieejams cilvēkiem ar īpašām vajadzībām. Mājdzīvnieki jātur pie pavadiņas.  

Govju vietā strausi

Zemnieku saimniecības “Akati” tīrumi ir izvietojušies gleznainā vietā uz Dagdas pauguraines pakalniem. Pavisam tuvu arī mežs un viens no apkārtnes skaistajiem ezeriem. “Akati” ir daudznozaru bioloģiska saimniecība, kurā tiek audzēti lauksaimniecības dzīvnieki, graudaugi, kartupeļi, dārzeņi, lopbarība. Bet saimniecības attīstības pirmsākumos bijušas  12 govis – lieliskas piena devējas. Taču pienu tolaik neviens nepirka, bija lieli zaudējumi un vajadzēja ganāmpulku samazināt. Divas trešdaļas govju nācās nogādāt gaļas kombinātā.

 Tikai aiz niknuma, aiz dusmām uz valdību par zemajām piena cenām Viesturs Gabrusāns no Dānijas atvedis uz savu saimniecību pirmos strausu mazuļus.  Nopircis par naudu, ko dabūjis par govju ganāmpulka likvidēšanu, uzbūvējis tiem ziemas un vasaras mītnes. Nospriedis tā – lai arī saimniecībai no tiem dumjajiem putniem labuma nekāda, vismaz pašiem būs kāds prieciņš. Taču ieradusies televīzija un no protestētāja uztaisījusi varoni. Īsts zemnieks, kas Baltkrievijas pierobežā atradis sev jaunu saimniekošanas nišu! Tā saimniecībā iemitinājušies strausi, bet viņš kļuvis slavens visā Latvijā.  Savukārt Latgale kļuvusi par strausu kustības aizsācēju Latvijā.

Sākuši uz saimniecību  plūst lielo, tolaik vēl Latvijā neredzēto putnu apbrīnotāji. Kad gana skatījušies un klausījušies, visiem vēl tikai viens jautājums – ko vēl parādīsiet? “A man nekā cita nav! Kļuva neērti, biju spiests sākt domāt un meklēt arī citus putnus un zvērus,” ir stāstījis žurnālistiem saimnieks.  Sapratis, ka ar vistām  un aitām vien apmeklētājus nepārsteigs, tāpēc lūkojies pēc neparastākiem putniem un dzīvniekiem.  

Eksotiskie un parastie

Laika gaitā mini zoodārzs ir ievērojami paplašinājies un ticis pie diviem vārdiem. To dēvē gan par “Viesturiem” (acīmredzot saimniekam par godu), gan par “Akatiem”.     Strausiem ir piepulcējušies citi eksotiski putni – Austrālijas emu, Dienvidamerikas nandu, fazāni, pāvi, Āfrikas pērļu vistiņas, Ķīnas zīda gailīši, mandarīnpīles. Un tie vēl nav visi.

Četrkājaiņu saimē sevi izrāda piemīlīgās alpakas ar visdārgāko vilnu pasaulē un Kamerūnas kazas. Savi aploki ķengurveidīgajiem lēkātājiem un grauzējiem, kurus pārstāv apkakles pakari, ļoti līdzīgi mazām, melnām cūciņām, Patagonijas maras, kas savukārt atgādina truša un ķengura krustojumu, nūtrijas un truši. Arī sivēnus, govis, kazas un citus mājdzīvniekus te var aplūkot tuvumā. Pilsētniekiem jau negadās bieži redzēt arī parastos lopiņus.

Taču viena lieta ir zvēru aplūkošana un apbrīnošana, pavisam kas cits ir saimnieka stāsti un nostāsti par tiem. Viesturs Gabrusāns ir zināms kā spilgts, humora pilns stāstnieks. Ekskursija paiet vienos smieklos un jociņos, kad jādomā, kam ticēt, kam nē. Viena aktiera teātris!   

Ja kāds nav redzējis un rokās turējis strausa olu, lai pārliecinātos, cik tā smaga, te būs īstā izdevība to izdarīt. No saimniecības prombraucot, par piemiņu var iegādāties šai vietai raksturīgos suvenīrus – olas un putnu spalvas.

© Laura Eberharde, 25.08.2021.

Informācija aktualizēta 25.08.2021.
Foto no z/s ‘’Akati’’ arhīva.

Apkārtnē:  Piedrujas taka, Tabores taka, Pustiņas Romas-katoļu baznīca. Var apskatīt arī netālās Dagdas un Krāslavas skaistākās vietas un tūrisma objektus.