Baltezers

Baltezers ir apdzīvota vieta Ādažu novada Ādažu pagastā.

Tas vēsturiski veidojies no Ādažu-Bukultu pils (Neuermühlen, 1287) apkārtnē izvietotās Baltezera-Bukultu (Neuermühlen) baznīcas draudzes. 1562. gadā ordeņa mestrs Ketlers šo vietu kā lēni nodeva burggrāfam Heinriham fon Donam (Heinrich von Dohna). 18. gadsimtā šeit saimniekoja Krievijas impērijas virskambarkungs, landrāts Ernsts Reinholds fon Mengdens. 1823. gadā Baltezera-Bukultu draudzē bija astoņas muižas – Ādažu (Gaujas) muiža ar Baltezeru un Abgunsti (Aahof mit Neuermühlen), Berģi (Bergshof), Carnikava, Iļķene (Hilchensfähr), Remberģe un Vesterota privātmuiža (Ringenberg mit Westerotten), Štāles muiža (Stahlenhof oder Hinzenberg), Bonaventuras muiža un mācītājmuiža (pastorāts).

Apdzīvotā vieta izaugusi pēckara gados kā privātmāju apbūves ciems. Padomju laikā te atradusies pamatskola. 20. gadsimta beigās Baltezers pārvērties par prestižu privātmāju ciemu. Tajā atrodas luterāņu baznīca, Rīgas ūdensapgādes muzejs, kafejnīcas, veikali.

Ciemats atrodas starp diviem ezeriem. Šosejas labajā pusē ir Mazais Baltezers, kura platība ir 198,7 ha, garums 2,5 km, platums 1,5 km, dziļums līdz 10 m, krasta līnijas garums ~8 km. Krasti ir smilšaini, pauguraini. Dienvidu krastā atrodas sūkņu stacija. Gandrīz visur gar krastu stiepjas niedru josla.

Ceļa kreisajā pusē mirdz Lielais Baltezers, kura platība ir 597,5 ha, garums 3,9 km, platums 2,5 km, dziļums līdz 6 m, krastu līnijas garums 15 km. Ezeram ir sešas salas, kas apaugušas kokiem. Abus ezerus savieno 200 metrus garš kanāls, kas ir daļa no Gaujas-Daugavas ūdensceļa, ko uzbūvēja 1899.-1903. gados.

Ādažu vecākais un nozīmīgākais arhitektūras piemineklis ir Ādažu (Baltezera) Evaņģēliski luteriskā baznīca. Tā atrodas gleznainā vietā starp Lielo un Mazo Baltezeru. Baznīcu 1772.-1775. gadā cēla meistars Bernhards Joahims no Mazungenas. Baznīcas apveids – vienjoma garenbūve ar poligonālu altārdaļu un frontālu kvadrātveida torni, kam barokāls noslēgums, – atspoguļo baroka arhitektūras principus. Ēkas ieeju akcentē barokāls portāls, zelmini rotā volūtas un ovāli logi. Interjerā sienas dekorē pilastri.

Pie baznīcas atrodas Baltezera kapi, kur apglabāti operdziedātājs (tenors) Miķelis Fišers (1915-1984) un viņa dzīvesbiedre dzejniece Ārija Elksne (1928-1984). Veco kapu daļā atrodas Brāļu kapu teritorija (teritorijas nosacītā platība 15×45 m). Pēc dažādas informācijas, tur apglabāti 113-130 1941. gada jūnijā un jūlijā nogalinātie VDK upuri, kas pārapbedīti no nošaušanas vietas Baltezera krastā 1941. gada rudenī. Domājams, ka upuri apglabāti pa 10 vienā rindā, tādējādi veidojot 11-13 rindas. No tām līdz šodienai pilnībā nav saglabājusies gandrīz neviena.


Lejupielādējams maršruta ceļvedis:
VIDZEME: Ainažu šoseja: Rīga – Baltezers – Carnikava – Saulkrasti – Dunte – Liepupe – Salacgrīva – Ainaži