Ādažu Evaņģēliski luteriskā baznīca Baltezerā

Ādažu vecākais un nozīmīgākais arhitektūras piemineklis ir Ādažu (Baltezera) baznīca. Tā atrodas gleznainā vietā starp Lielo un Mazo Baltezeru. Baznīcu 1772.-1775. gadā cēla meistars Bernhards Joahims no Mazungenas. Baznīcas apveids – vienjoma garenbūve ar poligonālu altārdaļu un frontālu kvadrātveida torni, kam barokāls noslēgums, – atspoguļo baroka arhitektūras principus. Ēkas ieeju akcentē barokāls portāls, zelmini rotā volūtas un ovāli logi. Interjerā sienas dekorē pilastri.

Pēc vēsturnieka un teologa Roberta Feldmaņa liecības, Baltezera baznīca bija pirmā Latvijā, kuras tā laika mācītājs Jānis Baumanis, nezināmu apstākļu mudināts, labprātīgi atdeva baznīcas atslēgas padomju izpildvarai. Padomju laikā tika nopostīts viss interjers – iznīcināts altāris, ērģeles (cilvēki stāsta, ka ērģeļu stabules esot mētājušās uzkalniņā ap baznīcu), kancele, apgānīts mācītāja kaps un 1958. gadā ar traktora palīdzību pilnībā sagrauts dievnama tornis, lai apkārtējo skatieniem noslēptu dievnama patieso sūtību. Padomju varas gados pēc neveiksmīga mēģinājuma baznīcu pārvērst par deju zāli, ēku izmantoja kā kinoteātri, kāpostu skābētavu, tukšās taras noliktavu, minerālmēslu noliktavu, tikai 1997. gadā no baznīcas altāra telpas izvācās Lattelekom centrāle.

Ādažu luterāņu draudze dievkalpojumus baznīcā atsāka 1994. gadā, kad varēja izmantot tikai nelielu un tumšu telpu, kas pirms tam tika lietota kā metālmākslinieku darbnīca. Baznīca bija katastrofālā stāvoklī, nokvēpušām sienām, altāra daļā bija ierīkots neliels dzīvoklītis. Dievnamu izdevās saglābt, pateicoties Valsts Kultūras pieminekļu aizsardzības inspekcijai un tās priekšnieka Jura Dambja, arī Baltezera iedzīvotāja, atsaucībai. 1989. gadā viņš pārņēma baznīcu inspekcijas gādībā, tādēļ izdevās atjaunot torni un jumta segumu. Juku laikos baznīcā bija iecerēta viesu māja, baznīcu vēlējās sadalīt stāvos un numuriņos… Pateicoties pieminekļu aizsardzības inspekcijai, dievnamu izdevās pasargāt no šīs idejas realizēšanas dzīvē.

Pamazām ar draudzes palīdzību baznīca tika atjaunota kapitāli no ārpuses un sakopta iekšpusē. Ādažu draudze bija pirmā Latvijā, kas izbūvēja bēniņus baznīcā, kur tika izveidota zāle, lai netiktu pārtraukta dievkalpojumu noturēšana, kamēr lejā notiek remonts. Ar laiku tika rekonstruēta visa fasāde, atjaunoti iekšējie mūri vairāku metru augstumā, izņemot laukā vecos, bojātos ķieģeļus, nomainītas vecās un bojātās koka sijas un ielikti jauni logi, baznīcā izbūvēta moderna apkures sistēma ar apsildāmām grīdām un radiatoriem, izveidoti divi sanitārie mezgli, nesen izveidota māmiņu istaba, kurā tiek translēts dievkalpojums. Baznīcā nav saglabājušās oriģinālās mēbeles, izņemot kāpnes uz balkonu un kādreizējās ieejas durvis, kuras paredzēts restaurēt. Tāpēc tika izveidots jauns mēbeļu ansamblis no gaiši beicēta ozola finierējuma, kas papildināts ar matēta stikla detaļām. Stikla elementos parādās baznīcas vēsturiskā interjera ornamenti – dekoratīvas ziedu virtenes joslā uz zāles sienām un durvīm.

Uz balkona margas stiklojuma izmantots vēsturiskā interjera margas zīmējums. Katras mēbeles formā izteikta tās funkcija. Koks un stikls šķita piemērotākie materiāli mājīguma un gaišuma radīšanai.

Baltezera baznīcas interjera pamatmotīvs ir Gaisma, kas ietver sevī ne tikai utilitāru funkciju, bet arī uzsvaru uz daudzkārtīgi Bībelē lietoto simbolu, kurš kalpos dievlūdzējiem kā atgādinājums par Kristus klātbūtni dievkalpojumā.

Informācija aktualizēta 25.05.2021.
foto: Ilmars Kukurs, 10.05.2021.

Lejupielādējams maršruta ceļvedis:
VIDZEME: Ainažu šoseja: Rīga – Baltezers – Carnikava – Saulkrasti – Dunte – Liepupe – Salacgrīva – Ainaži