Bermontiāde – Latvijas brīvības cīņu epizode

Bermontiāde ir daļa no Latvijas brīvības cīņām, kurā Latvijas armija ar Antantes sabiedroto atbalstu no 1919. gada 8. oktobra līdz 1919. gada 3. decembrim. Tā sākās ar Bermonta armijas uzbrukumu Rīgai un noslēdzās ar tās sakāvi un padzīšanu no Latvijas. Pāvela Bermonta vadītie spēki bija labāk apgādāti un skaitliski lielāki, taču nesen dibinātās Latvijas armijas karavīri atbildēja ar cīņas sparu un patriotismu.

Izšķirošais pavērsiens notika 1919. gada 10. un 11. novembrī, kad Latvijas armija no bermontiešiem atbrīvoja Pārdaugavu un Bermonta armijas (Rietumkrievijas Brīvprātīgo armija) karavīri atkāpās uz Jelgavu, kuras atbrīvošana 21. novembrī faktiski kļuva par Bermontiādes beigām. Līdz Latvijas teritorijas pilnīgai atbrīvošanai vēl bija jāizcīna smagas kaujas, taču Bermontiāde bija viens no būtiskākajiem pagrieziena punktiem Latvijas Neatkarības karā.

Šī bija viena no asiņainākajām Latvijas Neatkarības kara (1918-1920) lappusēm un vienlaikus jaunizveidotās Latvijas valsts iedzīvotāju valstsgribas apliecinājums, Latvijas armijas kā vienotas patstāvīgas vienības pirmā lielā uzvara. Bermontiādei Latvijas vēsturē ir ne vien militāra, bet arī Latvijas cilvēku varonību apliecinoša nozīme. Spraigās kaujās tika apliecināts, ka Latvijas iedzīvotāji ir spējīgi paši izcīnīt savu nākotni. Lielākā daļa bija vienota cīņā ne tikai par neatkarību, bet arī demokrātijas, sociālā un nacionālā taisnīguma ideāliem. Latvijai šī uzvara nozīmēja galīgu atbrīvošanos no Vācijas bruņotajām vienībām, kā arī iespēju pievērsties Latgales atbrīvošanai no Padomju Krievijas varas.

Pāvels Bermonts-Avalovs (1877-1973) šajā cīņā bija simbols visam, pret ko iestājās jaunās Latvijas valsts veidotāji. Pašpasludinātais pulkvedis loloja cerības atjaunot agrāko Krievijas impēriju, nicinot mazo valstu tiesības uz neatkarību. Sagruvušās impērijas atdzīvināšanas ceļā jaunā Latvijas valsts Bermontam bija tieši tāds pats ienaidnieks kā lielinieki Maskavā.

Atzīmējot Pārdaugavas atbrīvošanu no bermontiešiem, 11. novembri tagad svin kā Lāčplēša dienu, godinot Latvijas karavīrus.

Informācija aktualizēta 11.11.2020.