Lūznavas muižā jaunu dzīvi ieguvis “Sumpurnis”

Lūznavas muiža ir saņēmusi dāvinājumu – Siguldā dzīvojošās tekstilmākslinieces Kristīnes Kliginas veidoto lielformāta tekstilmākslas objektu “Sumpurnis”. Tas savulaik tapis Latvijas Mākslas akadēmijas karnevālam, bet nu kopā ar sikspārņiem “dzīvos” muižas bēniņos, papildinot topošo, muižā sastopamajiem sikspārņiem veltīto izglītojošo ekspozīciju.

Tekstilmāksliniece Kristīne Kligina par mākslas objekta nokļūšanu Lūznavā stāsta: “Sumpurņa dzīve aizsākās 2019. gadā ar Latvijas Mākslas akadēmijas karnevālu “Sumpurņa pils”. Man tas bija pirmais izaicinājums lielformāta telpiskas skulptūras veidošanā. Darbā būtiska ir forma un struktūra. Uzlūkojot tuvumā Sumpurni, mēs varam nolasīt dažādu izmantotu lietotu apģērbu detaļas, bet atkāpjoties par noteicošo kļūst siluets, noskaņa un stāsts. Visi svētki reiz beidzas, un Sumpurnis turpināja savas dienas vadīt aizmirstībā un vientulībā, līdz viņu piemeklēja visbrīnišķīgākais notikums viņa dzīvē. Ar laipnu Lūznavas muižas gādību viņam atkal ir cerība būt noderīgam un raisīt cilvēkos emocijas. Man kā māksliniecei ir liels prieks, ka mans darbs turpinās priecēt skatītājus, nevis krāt putekļus aizmirstībā! Novēlu viņam jaunajā vidē veidot jaunus stāstus!”

Siguldas māksliniece Kristīne Kligina savu īpašo stilu ar smaidu sauc par skrandiņtehniku. Viņas darbi valdzina ar savu vienlaikus ekspresīvo un romantisko dabu, to formai izceļot emocionālo vēstījumu. Pelēcīgos toņos ieturēti ir gan mākslinieces tekstildarbi, gan gleznas, un tieši Kristīnes Kliginas mākslā pelēkā krāsa atklājas visā savā ietilpībā. Tās bezgalīgās nianses un smalkums izceļ mākslinieces vēstījumu un palīdz ceļot laikā un arī telpā.

Kristīnes darbi pabijuši arī izstādēs Francijā, Slovēnijā, Lietuvā, Igaunijā, Krievijā, Vācijā, Čehijā, tie atrodami arī privātkolekcijās Saūda Arābijā, Somijā, ASV, Latvijā un Japānā. Jau vairākus gadus māksliniece piedalās arī starptautiskās, profesionāļu darinātu leļļu izstādēs. Pērn Kristīnes veidotais lācis – Siguldas gaisa trošu ceļa vagoniņa simbols –, kas uzstutēts egles galotnē, ieguva jaunu veidolu un plašu ievērību  Siguldas apmeklētāju un interneta lietotāju vidū.

Martā, viesojoties muižā, māksliniece ne vien uzdāvināja un uzstādīja jauno mākslas objektu, bet gleznā iemūžināja arī muižas parka daudzžuburu liepu. Lūznavas muižas jaunais iemītnieks  Sumpurnis būs apskatāms muižas bēniņos un papildinās izglītojošo, muižas sikspārņiem veltīto ekspozīciju, kas tiek veidota, lai veicinātu zināšanas un izpratni par muižā mītošajiem sikspārņiem.

Lūznavas muižas komanda pateicas māksliniecei Kristīnei Kliginai par dāvinājumu un priecājas, ka tam nu ir dota jauna, iedvesmas un sikspārņu sabiedrības pilna dzīve.

Teksts: Inga Stikute
foto no Lūznavas muižas arhīva

Saistītie ceļveži un raksti

https://www.celvezi.lv/objekti/muizas/luznavas-muiza/