Mini zoo “Priedītes” – Katvaru pagasts, Limbažu novads

Pozitīvas emocijas, tiekoties ar plašo un draudzīgo dzīvnieku saimi, piedāvā Vidzemes lauku sēta. Mini zoo “Priedītes” varat paciemoties trušu dārzā, samīļot un uzcienāt ar kārumiem pundurkaziņas, iepazīties ar aitām, govīm, vistām un zirgiem. Saimniecības lepnums ir skaistie, mierīgie īru tinkeru šķirnes zirgi. 

Piedāvājums: dzīvnieku apskate, bērnu ballīšu vieta, piknika/ ugunskura vieta, izjādes, ziemā vizināšanās kamanās, bērnu laukums, meža taka. Kā aizbraukt: no Limbažiem aplī  jāizbrauc Alojas virzienā, pēc 4 km pa asfaltētu ceļu būs pagrieziens pa kreisi uz Katvariem. Vēl jābrauc 5 km pa  grantētu  ceļu un no norādes zīmes “Priedītes” vēl  800 metri pa zemes ceļu. Ar sabiedrisko transportu var aizbraukt līdz “Katvaru skolai” no turienes līdz mini zoo ir 2 km. Pieejamība: ir autostāvvieta, var piebraukt ar lielo autobusu, apmeklējums pieejams ar bērnu ratiņiem, cilvēkiem ratiņkrēslā un ar kruķiem, ar mājdzīvniekiem apmeklēt nedrīkst.

Dzīvot laukos ar dzīvniekiem, darīt to, kas patīk, un būt dabas vidū ir Zanes Magones aicinājums. Viņa dzīvo un saimnieko savās dzimtas mājās, kas viņu ģimenei pieder jau 100 gadus. Trīs gadus arī Zane, kā daudzi citi jauni cilvēki, savu vietu dzīvē meklēja Anglijā, taču pēc mammas nāves 2015. gada vasarā nācās atgriezties no ārzemēm un pārņemt saimniecību. 

Īru tinkeri iekrita sirdī

Zirgi un citi mājdzīvnieki ir Zanes Magones sirdsdarbs. Viņas lauku sētā draudzīgi sadzīvo un ciemiņus sagaida govis, zirgi, truši, aitas, pundurkazas, vistas, taču iepazīšanos sāksim ar īru tinkeriem, kas ir Zanes lielā mīlestība un saimniecības lepnums.

Zirgi saimniecībā ir bijuši vienmēr, un, kad Zane pārņēma saimniecību, bija skaidrs, ka tie būs atkal, taču citādāki, ja tā var teikt par īru tinkeriem. Tie Zanes sirdī iekrita, jau atrodoties Anglijā un iepazīstot šos burvīgos zirgus.   

Īru tinkerus dēvē arī par čigānu pajūgu zirgiem vai Īrijas darba zirgiem. Auguma ziņā tie ir diezgan dažādi, sākot no 1.36 m līdz 1.64 m, bet lielākais vairums ir ap 1.45 m. Zirdziņi ir apbrīnojami mierīgi, ar nosvērtu raksturu, gudri un viegli apmācāmi, tāpēc ļoti piemēroti bērniem. Ikvienu apbur arī to graciozitāte un šarms. Tāpēc šīs šķirnes zirgus Latvijā audzē arvien vairāk, bet “Priedītes” ir viena no pirmajām saimniecībām, kura uzsāka to audzēšanu Latvijā.

Pirmie trīs īru tinkeru šķirnes zirgi saimniecībā ieradās 2017. gada novembrī. Pagājuši četri gadi, un šobrīd saimniecībā ir jau 12 šīs šķirnes zirgi, no kuriem pieci ir šajā gadā dzimušie kumeļi. Arī turpmāk saimniecība turpinās paplašināt īru tinkeru ganāmpulku. Zirgu kopaina tomēr nebūs pilnīga, ja nepieminēsim arī vienu Latvijas sporta ķēvi, kas papildina zirgu saimi.

Saimniecība piedāvā izjādes fantastisko īru tinkeru  mugurā, tās gan ir iepriekš jāsaskaņo ar saimnieci, tālr. 29287290. Karstajā laikā, kad sākušies nikno  dunduru uzbrukumi, izjādes dienā gan nebūs iespējamas. Vizināšanās iespēja ir visiem, sākot no 2 gadu vecuma. Ierobežojums ir vienīgi apmeklētāja svars, kuram nevajadzētu pārsniegt 90 kg. 

Ciemos trušu aplokā 

Skaita ziņā visplašākā ir garaušu saime. Vasaras vidū saimniecībā  mājo ap 150 dažādu krāsu un vecumu truši. Tie ir pieraduši pie apmeklētājiem un brīvi skraida pa ierīkotajiem aplokiem, kurā var iet iekšā arī apmeklētāji. Trušu puišiem un meitenēm katram ir savs aploks, kur vasarā katrā aplokā brīvībā ir ap 40 trušiem. Truši labprāt nāk pie cilvēkiem, kāpj klēpī, lai pamielotos ar atnestajiem kārumiem. Šī ir vienreizēja iespēja izbaudīt “Trušu terapiju”!

Visvairāk padzīvoties aplokā pie pūkaiņiem patīk bērniem, kuri var samīļot tos un pabarot ar saplūktajām pieneņu lapām. Dzīvnieku barību var iegādāties arī uz vietas. Savukārt būdās  ir apskatāmi mīlīgie  dažāda vecuma trušu mazuļi.

Kazas, aitas, govis

Ciemiņus gaida arī citi saimniecības iemītnieki. Katru gadu saimniecībā pavasarī aitām un kazām dzimst mazuļi, kas ņipri skraida un spēlējas aplokā.  Aitas un kazas drīkst barot tikai no aploka ārpuses. Ir apskatāmas Vjetnamas pundurcūkas Mellene un Odziņa.  Tepat iespējams uzkāpt Priedīšu kalnā, no kura vērojams lielisks skats uz saimniecību.

Saimniecībā ir arī divas zīdītājgovis Poga un Rota, kuras ganās aplokā kopā ar zirgiem. Drošības apsvērumu dēļ pie govīm un zirgiem aplokos nav iespējams ieiet, dzīvniekus  var vērot ārpus aploka. Sezonas laikā no maija līdz oktobrim saimniecībā ir apskatāmi visu dzīvnieku mazuļi. Trusēni jau sāk dzimt martā, kumeliņi, teliņi, jēri un kazlēni ap maija sākumu, un cālēni šķiļas pavasarī.

Tiek palēnām veidota 1 km gara meža taka, kur smelties meža spēku, klausīties putnu dziesmās un iegūt neizsakāmu mieru. Gar saimniecību garām iet Zaļais velo ceļš  Green Way, kas izsenis bija dzelzceļš Rīga – Limbaži – Aloja – Mazsalaca – Rūjiena – Igaunija. Šobrīd viss posms ir pārveidots veloceliņā, kur var doties pastaigās vai izjādēs ar zirgiem, ziemā vizināties kamanās un slēpot.

Cenas

  • Vizināšanās zirga mugurā: 15 EUR/ 30 min, 25 EUR/ stunda (saimniecības teritorijā). 
  • Izjāde uz Katvaru ezeru ar plunčāšanos ūdenī – 30 EUR (var jāt personas bez jāšanas prasmēm un bērni no 10 gadu vecuma).
  • Par izmaksām interesēties pie saimnieces, ja ir vēlme doties garākās izjādēs. 

© Anita Banziņa, 17.07.2021.

Informācija aktualizēta 16.12.2023.
Foto no mini zoo “Priedītes” arhīva.

Apkārtnē: 2 km attālumā atrodas skaistais Katvaru ezers un Katvaru muižas parks ar savām mistiskajām liepu alejām.