Melnā plūškoka produkti – Saukas pagasts, Jēkabpils novads

Gita Kļaviņa ir viena no pirmajām melno plūškoku audzētājām Latvijā. 2016. gadā viņa dibināja mājražošanas uzņēmumu, lai ražotu melnā plūškoka ogu un ziedu sīrupus un tējas un popularizētu melnā plūškoka ārstnieciskās īpašības. Audzēta, ievākta un gatavota Saukas dabas parkā! – tā var teikt par viņas veselīgo produkciju.

Piedāvājums: dārza apskate, stāstījums par melnā plūškoka ārstnieciskajām īpašībām, sīrupu un tējas degustācija un iegāde. Kā aizbraukt: braucot pa Jēkabpils-Neretas šoseju, jāseko norādes zīmei “Zalve – 12 km”. Pēc 300 m ceļa labajā pusē – otrā māja. Ir arī sabiedriskais transports. Pieejamība: bezmaksas stāvlaukums, var piebraukt ar lielo autobusu. Objekts pieejams visiem, iepriekš vienojoties.

Sākās ar vienu krūmu

Gitas Kļaviņas mājražošanas uzņēmums, kas nodarbojas ar melnā plūškoka audzēšanu un produkcijas pārstrādi, kā jau tas bieži gadās, sācies gluži nejauši ar vienu krūmu, ko uzdāvinājuši draugi. “Tas izauga, uzziedēja, nogatavojās ogas. Tās ieraudzīja brāļa sieva un prasīja – kāpēc tu tās nenovāc? Tās ir tik veselīgas! Izlasīju internetā par plūškoka vērtīgajām īpašībām un izvārīju pāris pudelīšu ogu sīrupa,” pašu sākumu atceras Gita Kļaviņa.

Sākot mājās gatavot sīrupus, Gita nav pat iedomājusies, ka jaunā aizraušanās izvērtīsies par nopietnu mājražošanu, gatavojot plūškoka ziedu un ogu sīrupus, ziedu un augļu tējas un tās realizējot jau daudz plašākam lokam. Pie mājas iestādīts plūškoku dārzs, un veselīgo sīrupu lietojuši ne tikai Gitas, bet arī radu bērni un pieaugušie. Ar katru gadu melnā plūškoka sīrupa krājumi kļuva arvien lielāki. Tagad viņas melno plūškoku produkti ir pazīstami gan vietējos tirgos, gan Rīgā.

 Gita lasa ogas ne tikai savā dārzā, bet dodas arī dabā, jo melnais plūškoks ir sastopams arī tuvākajā apkaimē. To viņa ir atradusi gar leišu robežu no Liepājas līdz pat Neretai.

Palīdz ātrāk izveseļoties

Gitas pieredze rāda, ka slimību iespējams pievarēt, izmantojot arī dabas dotās veltes. Viņa nenoliedz tradicionālo medicīnu un zāles, taču uzskata, ka ne vienmēr uzreiz jāskrien uz aptieku. Plūškoka produkti ir unikāls līdzeklis pret saaukstēšanās slimībām un gripu. Tos lietojot, slimību var pārciest vieglāk, var ātrāk izveseļoties un tikt galā bez komplikācijām.

Melnais plūškoks ir ārstniecisks augs, kura aktīvās vielas stiprina imunitāti, aizsargā šūnas, tādā veidā samazinot slimošanas ilgumu. Ziedu un ogu produktus lieto saaukstēšanās, bronhīta, drudža, reimatisma, artrīta, nierakmeņu, herpes vīrusa ārstēšanai. Tas ir arī iedarbīgs sviedrējošs un diurētisks pretiekaisuma līdzeklis, uzlabo asinsriti. Atzīts, ka plūškoka ogās ir visspēcīgākie dabā sastopamie antioksidanti.

Lai pamatīgāk izzinātu šo augu un tā iedarbību, Gita Kļaviņa ir meklējusi literatūrā un internetā visu iespējamo informāciju, taču nācies atzīt, ka tā ir trūcīga. Tāpēc Gitas zināšanas par melnā plūškoka ārstnieciskajām īpašībām galvenokārt balstās viņas personīgajā pieredzē un atsauksmēs, ko saņēmusi no cilvēkiem. Interesantu pieredzes stāstu par sīrupu iedarbību šajos gados sakrājies daudz, un melnā plūškoka produktu lietotāju skaits ar katru gadu palielinās.

Vajag pamēģināt pašiem

Gita uzskata, ka ikvienam cilvēkam pie mājas vajadzētu iestādīt vismaz divus melnos plūškokus. Ja tādu nav, vairāk par melno plūškoku un tā unikālajām īpašībām var uzzināt, ciemojoties viņas saimniecībā. Te var iepazīties ar dažādām plūškoka šķirnēm, stādījumu kopšanu un atjaunošanu, pagaršot ogas. Ražotnē saimniece  piedāvā degustēt ziedu, ogu sīrupu un tēju. Viņa labprāt arī dalās pieredzē par sīrupu sagatavošanu un lietošanu.

“Ir daudz cilvēku, kuri pret sīrupiem izturas ļoti skeptiski, bet šī skepse zūd, kad viņi paši to pamēģina un pārliecinās par rezultātu”, stāsta saimniece.  

© Anita Banziņa, 25.07.2021.

Informācija aktualizēta 25.07.2021.
Foto no saimniecības arhīva arhīva.

Apkārtnē: Saukas dabas parks ar tā daudzajiem apskates objektiem: Saukas ezeru, Ormaņkalna skatu torni, komponista Arvīda Žilinska dzimto māju “Lejas Arendzāni” u.c.