Mini zoo “Rudzīši” – Kārķu pagasts, Valkas novads

“Rudzīšos” mīt dažādi mājputni –  vistas, tītari, pīles un zosis, kā arī Ungārijas mangalicas šķirnes sprogainās cūkas, aitas un kazas. Apmeklētāji dalās iespaidos: “Brīnišķīga vieta, kur baudīt brīvdienas ar ģimeni. Superīgais zoo patika gan pieaugušajiem, gan bērniem! Ļoti silta un sirsnīga uzņemšana!”. Kāds iesaka: “Ja jums patīk lauku smarža, lauku dzīvnieki, kolosāli paēst, paklausīties klusumu un vienkārši baudīt dzīvi… to var “Rudzīšos”! Obligāti ņemiet līdzi bērnus… viņi būs pateicīgi! Tur ir vieta peldei… meža spa!!!”. Šeit ir interesanti un aizraujoši gan pieaugušajiem, gan bērniem! Pēc labi pavadītas dienas ir iespēja teicami izgulēties viesu mājā. Saimniece ir gatava pagatavot maltīti, piemēram, uz ugunskura vārītu zupu vai slaveno Rudzīšputru.

  • https://www.facebook.com/Rudzisi
  • Kārķi, Kārķu pagasts, Valkas novads, LV-4716, GPS: 57.8116231, 25.5617196.
  • Anna Tropa: +371 29 718 433, Artūrs Bērziņš: +371 29 723 323, [email protected]
  • Darba laiks: I-VII: 10-18; apmeklējuma cena: no 2 EUR.
  • Apmeklējums un maltīte jāpiesaka iepriekš.
  • Valodas: latviešu, krievu.

Piedāvājums: apskatīt un samīļot dažādus dzīvnieciņus, bērnu vizināšana ponija mugurā, putnu kolekcija; nakšņošana viesu mājā, telšu vietas, kemperu stāvvieta, ugunskura vieta; ēdināšana (iepriekš vienojoties); uzņem arī skolēnu grupas. Pieejamība. Braucot pa ceļu P22 no Rūjienas uz Valku, pēc 20 km ir apdzīvota vieta Kārķi, no kuras pēc 1,2 km ir “Rudzīšu” stāvvieta. Var piebraukt ar lielo autobusu; apmeklējums pieejams ar bērnu ratiņiem, cilvēkiem ratiņkrēslā, ar kruķiem.

Mini Zoo

“Rudzīšu” saimniece Anna stāsta, ka īpašumu iegādājās 2000. gadā un pēc četriem gadiem izveidoja mini zoo, kura lepnums ir Mangalicas šķirnes sprogainās cūkas, ko tautā sauc par aitu cūkām to kažociņa dēļ. Šeit satiekami arī triju šķirņu rukši (Ungāru mangalica, Vjetnamas pundurrukši, Landrases (mājas) cūkas), Romanovas šķirnes aitas, kazas, ponijs vārdā Čarlijs, truši, dažādu šķirņu vistas, Indijas skrējējpīles, zosis, tītari un fazāni. Dzīvnieciņus iespējams pabarot un samīļot. Laipni aicināti baudīt lauku burvību!

Katru gadu Niklāva dienā, 6. decembrī, dzīvniekiem par godu saimniecībā iededz svētku eglīti. Gaidot Ziemassvētkus, zoo iemītnieki priecājas par apmeklētāju atvestajiem našķiem –  augļiem un dārzeņiem. Vislabāk gan sazvanīties ar saimnieci un pajautāt, kāds ir katra dzīvnieka mīļākais gardums. Šis ir bezmaksas pasākums, taču  ir iepriekš jāpiesakās.

Sadarbībā ar Valkas novada pašvaldību 2020. gada rudenī “Rudzīšos” pirmo reizi notika Lauku labumu tirdziņš ar andelēšanos, spēlēm un lielā labības maisa izlozi. Saimniece Anna cienāja viesus ar rudzupuķu tēju un lielajā katlā uz ugunskura vārīja Rudzīšputru, ko slavēja visi, kas to nogaršoja.

Viesu māja

Sagurušie ceļinieki var izgulēties 1928. gadā celtajā viesu mājā. Ēku atjaunoja, saglabājot iekšējo koka apdari. Viesu mājā var izguldīt līdz 30 cilvēkiem. Vasarā “Rudzīšos” uzņem vairāk cilvēku, jo ir teltis, kurās var gulēt uz matračiem, kas pildīti ar svaigu sienu. Protams, var ņemt līdzi savas teltis. Ir iespēja sarunāt, ka saimniece pagatavo maltīti, piemēram, uz ugunskura vārītu zupu vai slaveno Rudzīšputru. Lielo saimes galdu kamīnzālē klāj arī svinībām, vasarā ir pieejami galdi ārpusē.

                     

Tehnikas remonts

Ja ceļiniekiem gadījusies ķibele ar tehniku (moto, velo, auto…), “Rudzīšu” saimnieks Artūrs Bērziņš ir gatavs palīdzēt. Pirms vairākiem gadiem viņš no Rīgas pārcēlās uz šo pierobežas novadu un 2017. gadā ieguva Valkas novada pašvaldības līdzfinansējumu grantu programmā “Attīsti uzņēmējdarbību Valkas novadā!”. Pateicoties tam, šeit izveidots jauns pakalpojums – riepu remonts un montāža (+371 29 723 323).

Cenas

  • Mini Zoo apmeklējums 2 EUR
  • Dzīvnieku barošana –  viens barības spainītis 0,50 EUR
  • Telšu vieta 2 EUR
  • Nakšņošana viesu mājā no 5 EUR

Teksts: Anna Tropa, 09.03.2021.

Informācija aktualizēta 06.06.2021.
Foto no Zoo “Rudzīši” arhīva.

Apkārtnē: “Rudzīšu” tuvākajā apkārtnē ir atraktīva izglītojošā dabas taka Lustiņdruva. Savdabīgs ir pazemes avotiņš Rūceklītis, kas izplūst no Spiģu alas un maijā san kā bites, ūdenim gāžoties pazemes ezerā. Mierkalnu karjera krastā ir labiekārtota peldvieta.