Smiltsērkšķu audzēšana un apstrādes uzņēmums “Amberfarm” – Variņu pagasts, Smiltenes novads

Pašā Ziemeļlatvijas viducī, Smiltenes novada Variņu pagastā, atrodas “Amberfarm”. Šeit audzē un pārstrādā smiltsērkšķus, darinot no Latvijas zelta ogas dažādus veselības eliksīrus gan veselībai, gan baudai.

  • “Liepūdrupi”, Variņu pagasts, Smiltenes novads, LV-4726 
  • GPS 57.28051 26.144877
  •  [email protected],  +371 20 175 175
  •  Iepiekšēja pieteikšanās

Piedāvājums: smiltsērkšķu produktu iegāde, ekskursijas, izglītojošie pasākumi,  meistarklases.

 SIA “Amberfarm” jeb “Dzintarferma” ir ģimenes uzņēmums, kurš nodarbojas ar smiltsērkšķu audzēšanu, apstrādi un tirdzniecību. Par smiltsērkšķiem daudzi būs vismaz dzirdējuši – tas ir īpašs krūmaugs, kura lapas un ogas satur gandrīz visus dabā atrodošos vitamīnus. Visu par šo brīnumaino ogu jūs uzzināsiet, apciemojot “Amberfarm”, kur jūs vienmēr laipni uzņems, atklājot daudzus smiltsērkšķu noslēpumus. 

Kā sākās

Ar smiltsērkšķiem saimniecībā nodarbojas pēdējos 6 gadus. Pašlaik te 15 ha platībā ir iestādīti  četru dažādu šķirņu smiltsērkšķi, bet saimniekam Andrejam Nikam vēl ir lieli plāni attiecībā uz savas produkcijas ražošanas attīstību un izplatīšanu ne tikai Latvijā vien.

 Šī vieta pie Smiltenes – Gulbenes šosejas Andrejam bija pazīstama jau no bērnības, jo daudzas vasaras tika pavadītas pie vecvecākiem. Jau krietni vēlāk, 2007. gadā, radās iespēja iegūt šo saimniecību, sākt to atjaunot un attīstīt. Bija liels izaicinājums pārcelties uz laukiem un daudzas lietas sākt no jauna, taču ģimene zināja, ka nākotne ir laukos. Andrejam un viņa sievai Zitai  lauki vienmēr ir bijuši otrā elpa dvēseles mieram un pilnvērtīgai dzīvei harmonijā.

Rīgā iegūtā pieredze un zināšanas, vadot uzņēmumus un projektus, Andrejam bija ļoti noderīga, attīstot “Amberfarm” zīmolu un pārējo, kas ar to saistīts. Zita, strādājot Rīgā kā iepirkumu speciāliste, Bulduru dārzkopības vidusskolā paralēli apguva vēl vienu laukos ļoti nepieciešamu profesiju.

Vērtīgākā Latvijas oga

“Kad apspriedām, ko darīt ar mums pieejamo zemes platību, sapratām, ka tai piemērota var būt tikai augļkopība. Sākām interesēties par dažādām kultūrām un nejauši atradām informāciju par smiltsērkšķu audzēšanas semināru. Piedalīšanās tajā pārliecināja, ka smiltsērkšķis ir vērtīgākā Latvijas oga. Neapstiprinājās gan, ka šai kultūrai nav daudz slimību un kaitēkļu, tomēr vērtīgākās ogas statuss tai palika un ir joprojām”, stāsta saimnieki.

Visi saimnieciskie procesi, pienākumi un atbildība ir sadalīta kā jebkurā uzņēmumā. Andrejs Nika ir atbildīgs par sadarbību ar iestādēm un inspekcijām, par ražošanas procesu pilnveidošanu, jaunu produktu izstrādi, pārdošanu, mārketingu, ekskursijām un ES projektu ieviešanu. Savukārt Zitas pārziņā ir audzēšana, plantāciju kopšana, ražas vākšana, arī meistarklases.

“Amberfarm” darbojas pēc integrētās audzēšanas principiem jau kopš 2015. gada. Tas nozīmē, ka katrs šīs lauksaimnieciskās ražošanas posms tiek uzraudzīts.

Veselīgi un garšīgi

Ko tik nevar izgatavot no smiltsērkšķiem! Saimniecība piedāvā smiltsērkšķu tēju, sulu un tās koncentrātus, sīrupu, eļļu un ievārījumu. Tiem, kam patīk našķi, garšos karamele uz kociņa, karameles bumbiņas, marmelāde, zefīrs, sukādes, saldējums un citi gardumi. Jauka dāvana būs smiltsērkšķu konfekšu izlase “Smiltenes dzintari” un saldumu izlase “Amberfarm premium”.

Uzņēmums izplata savu produkciju ar tirdzniecības zīmolu “Amberfarm”. Uzņēmuma produkciju var iegādāties gan saimniecībā, gan dažādās Latvijas tirdzniecības vietās un interneta veikalā www.amberfarm.lv.

Ekskursijas un meistarklases

 Visu par šo brīnumaino ogu uzzināsiet, apciemojot saimniecību. Katra interesēm ir izveidotas 5 dažādas programmas gida pavadībā, lai neapmaldītos, ceļojot pa “Amberfarm” takām. 

 1. līmenis. Smiltsērkšķu lauku apgaita, audzēšanas un pārstrādes iespējas, laiks 1 h, grupa līdz 40 cilvēkiem, 48,40 EUR no grupas.
 2. līmenis. Smiltsērkšķu lauku apgaita, audzēšanas un pārstrādes iespējas, degustācijas, laiks 1.5 h, grupa no 10 līdz 40 cilvēkiem, 6.20 EUR par personu.
 3. līmenis. Smiltsērkšķu lauku apgaita, audzēšanas un pārstrādes iespējas, degustācijas, meistarklases, laiks 2 h, grupa no 10 līdz 40 cilvēkiem, 8,47 EUR par personu.

 Bērniem līdz 7 gadu vecumam ekskursijas ir bez maksas.

Skolēnu ekskursijas: smiltsērkšķu lauku apgaita, audzēšanas un pārstrādes iespējas, degustācijas, meistarklases, laiks 2 h, grupa no 10 līdz 40 cilvēkiem, 6 EUR par personu.

 Saimniecība sniedz arī papildpakalpojumus konsultācijas augļu dārzu, daiļdārzu ierīkošanā un agronomijā, teritorijas uzkopšanu, lauku īpašumu apsaimniekošanu, augļu koku un krūmu apgriešanu, zāles pļaušanu, mazdārziņu augsnes apstrādi, dārza elementu izgatavošanu (putnu būrīši, kukaiņu mājas).  

Teksts: Andra Gailuma,  03.03.21.

Foto no “Amberfarm” arhīviem