Muzejs “Andrupenes lauku sēta” – Andrupenes pagasts, Krāslavas novads

Ienākot pa vārtiem autentiskajā Latgales lauku sētā, šķiet, ka esam pārcēlušies vismaz 100 gadu tālā pagātnē. 2000. gadā atklātais muzejs iepazīstina ar 20. gadsimta pirmās puses lauku sadzīvi. Divas celtnes ir šurp atvestas no netālas apkārtnes, pārējās – būvētas šeit kā seno ēku kopijas.

    • https://www.facebook.com/Andrupeneslaukuseta
    • Skolas iela 5, Andrupene, Krāslavas novads, LV-5687, GPS: 56.1902356, 27.3971712
    • muzeja vadītāja Skaidrīte Pauliņa: +371 26 458 876, [email protected]
    • Darba laiki: I-III, V: 9-16, IV: 9-17, VI, VII: slēgts. Ekskursija pa muzeja ēkām gida pavadījumā (2021): 3 EUR (skolēniem, pensionāriem 1 EUR)
    • Apmeklējumu un visus pakalpojumus pieteikt iepriekš

Piedāvājums: ekskursija pa muzeja ēkām gida pavadījumā, Latgales nacionālo ēdienu degustācija  (8 EUR no personas), radošās darbnīcas (maizes cepšana, kļocku cepšana, sviesta kulšana, lauku siera vārīšana, keramikas darbnīca), kāzu latgaliskās tradīcijas, svētku svinēšana muzejā, keramikas cepļa publiska kurināšana un atvēršanas svētki, ikgadējais pasākums “Satiec savu meistaru”. 

Muzejs “Andrupenes lauku sēta” ir uzcelts Andrupenes augstākajā vietā, pašā ciemata nomalē. Kādreiz te bija kokiem noaugusi augstiene, kur vētras laikā tika nolauzti koki. Novācot kritalas, izrādījās, ka vieta ir patiesi skaista. 1999. gadā pagasta vadība nolēma šeit sākt muzeja celtniecību. 2000. gada 23. jūnijā muzejs tika atvērts apmeklētajiem, rādot lauku sadzīvi no 20. gadsimta sākuma līdz 40. gadiem.

Centrālā ēka – dzīvojamā māja – ir atvesta no Libiļu sādžas (5 km no Andrupenes), kur to uzcēla 1927. gadā. Kopā ar māju šurp pārveda klētiņu, bet visas pārējās ēkas uzceltas no jauna. Koka guļbūves celtas tradicionālā būvniecības stilā. Tām ir uzlikti dabas celtniecības materiālu jumti – ezera niedres un plēstas koka skaidas. Durvis un logi ir izgatavoti no koka, pamati – no laukakmeņiem. Visās ēkās ir izvietoti senie darbarīki un sadzīves priekšmeti, kurus muzejam dāvinājuši vietējie iedzīvotāji.

Muzeja kompleksā ir šādas ēkas: māja, klēts, dūmu  pirts, smēde, podnieku darbnīca ar keramikas apdedzināšanas cepli (tajās ir izvietotas pastāvīgas ekspozīcijas  atbilstoši to pielietojumam),  konferenču zāle semināriem un svinībām; saimnieces darbnīca (labiekārtota virtuve) ar degustāciju zāli Latgales nacionālo ēdienu gatavošanai un degustēšanai. Muzejā var nobaudīt uz vietas ceptu maizi, “asuškas”, “kļockas”, kuģeli, grūbu putru – “pancaku ar cymusu”, zaļo sviestu, lauku sieru, speķīti, vietējo stipro dzērienu un zāļu tēju.

Pēc kārtīgas maltītes un muzeja apskates var doties jaukā pastaigā pa 700 m garo Andrupenes purva taku, kas atrodas turpat aiz kompleksa ēkām. Muzejs atrodas Rāznas Nacionālā parka teritorijā, un grupām ir iespēja vienoties par ekskursiju pa purvu ar zinošu vides gidu.

Teksts: Muzejs “Andrupenes lauku sēta”, 09.03.2021.

Informācija aktualizēta 02.12.2021.
Foto no muzeja “Andrupenes lauku sēta” arhīva
Foto: Ieva Protizāne

Rezervē naktsmājasBooking.com