Viesu nams “Kučuru dzirnavas” – Aronas pagasts, Madonas novads

Viesu nams “Kučuru dzirnavas” atrodas Gaiziņkalna tuvumā, Viešupītes krastā, Vestienas īpaši aizsargājamo ainavu apvidū. Te var atpūsties brīvā dabā, svinēt jubilejas un kāzas un, protams, apskatīt 1876. gadā celtās dzirnavas un to iekārtas.

Piedāvājums: kāzu rīkošana, naktsmājas, svinību telpas, slapjā pirts pie dzirnavu dīķa, sauna, makšķerēšana dzirnavu dīķī, improvizēto kāzu programma ekskursantiem, dzirnavu muzejs.

Kučuru dzirnavas ir viena no populārākajām kāzu svinību rīkošanas vietām Vidzemē, jau teju 300 pāru ir nosvinējuši šeit šo skaisto dzīves mirkli. Gadu gaitā kopā ar kāziniekiem saimnieki ir iepazinuši dažādus kāzu svinēšanas rituālus un ieviesuši savas īpašās “Kučuru dzirnavu” tradīcijas. Lai neturētu sveci zem pūra, bet dalītos savā pieredzē, viesiem tiek piedāvāta izzinoša un jautra programma “Kāzas Kučuru dzirnavās”.

Jau izsenis kāzas jeb vedības ir bijusi ceremonija, kuras laikā tiek noslēgta laulība starp līgavu un līgavaini, viņiem pārejot sievas un vīra godā. Kučuru dzirnavu viesiem ir iespēja izspēlēt šo svarīgo dzīves notikumu, iedalot lomas jaunajam pārim, vedējiem un kāzu viesiem, un iejusties aizraujošā izrādē. Kas gan ir izrāde bez tērpiem?  Kamēr jaunlaulātie pielaikos kāzu tērpus, saimniece Daina iepazīstinās ar latvisku kāzu tradīciju vēsturi. Tad atraktīvie vedēji dalīs viesiem pienākumus un raudzīsies, lai katrs amata meistars veiksmīgi tiek ar savu darbu galā. Kad kāzinieki ir sapucējušies  lielajam notikumam, viss var sākties! Atveram iedomāto priekškaru, un ieraugām jauno pāri, kas greznā zirgu pajūgā iebrauc pagalmā no baznīcas. Viņus sagaida pie trim dzīves vārtiem – bērnības, jaunības un mīlestības. Svētku virpulis jūs iegriezīs aizraujošu mirkļu baudīšanā, līdz attapsieties pusnaktī, kad notiek mičošana un līgavas pušķa mešana. Bet svētku izskaņā –torte! Vai zinājāt, ka kāzu tortes radušās senajā Romā, kur virs līgavas galvas mēdza pārlauzt klaipu kviešu maizes, simbolizējot cerību uz auglību un piepildītu dzīvi, bet viesi apēda drupatas, ko uzskatīja par veiksmes nesējām?

Ar saknēm senču zemē

Tas ir ģimenes uzņēmums – ceturtā paaudze jau saimnieko vecvectēva Gusta Medņa 1876. gadā celtajās dzirnavās. Pašreizējā saimnieka Jāņa Medņa vecvectēvs Gusts Mednis no Lauteres barona izpirka zemi Viešupītes krastos. Uz upītes izracis dzirnavu dīķi, Gusts uzcēla Kučuru dzirnavas. Gusta dēlam Jūlijam bija 3 bērni – Jānis, Milda un Marta. Jānis Mednis 1934. gadā Jāņos apņēma par sievu Olgu Niedrīti. Ģimenē piedzima Zigurds, Indra un Dzintra. Medņi nodarbojās ar graudu malšanu un gatera pakalpojumiem.

1949. gada 25. martā Medņu ģimeni izsūtīja uz Sibīriju – Amūras apgabalu pie Zejas upes. 1954. gadā Sibīrijā mira Jānis Mednis, nesagaidījis sava jaunākā dēla Jāņa Medņa piedzimšanu. 1957. gadā Olga ar 4 bērniem atgriezās Latvijā, bet valdības politikas dēļ ne savās dzirnavās.

1990. gadā tika atjaunotas Jāņa Medņa tiesības uz tēva īpašumu un izveidota zemnieku saimniecība ar zemes platību 40,9 ha. Pirmais rūpals  – graudu malšana un putraimu skaldīšana – noritēja līdz 2000. gadam, līdz mazās dzirnavas, nespējot konkurēt ar lielajām, pārtrauca savu darbību. 2001. gadā Daina un Jānis iestājās asociācijā “Lauku ceļotājs” un 29. jūnijā uzņēma pirmos klientus mazajā lauku pirtiņā. 2003. gadā vecās dzirnavas tika rekonstruētas par viesu māju, un 6. jūnijā tajā notika pirmās svinības. 2008. gadā tapa guļbūves brīvdienu māja.

Aizbēgt no lielpilsētas kņadas

«Apinīši gar dzirnavu sienu bij viegli apputējuši ar miltu putek­ļiem; viņu stīgas mūžīgi drebēja no dzirnu rūkšanas. Pa lodziņu ar vecu, zaļu rūti raudzījās rūķi: vai nebrauc malēji. Pats melderis baltā kažokā staigāja un skaitīja maisus – riekstu maisus un mandeļu maisus. Pa vaka­riem visos logos mirdzēja zelta ugunis.»

Šo Kārļa Skalbes noskaņu varat uzburt, ja izlemsiet doties vērot Latvijas ainavas no sirmā Gaiziņkalna un apmetīsieties Kučuru dzirnavās. Viesiem tiek piedāvāta viesu māja, kurā ir pieejamas deviņas istabas, ir iespējams izmantot virtuvi maltītes pagatavošanai. Koka kalnu kotedžas ir pilnībā mēbelētas un aprīkotas ar virtuvi un virtuves piederumiem. Visās naktsmītnēs ir privāta vannas istaba. Vai vēlaties iejusties seriāla “Likteņa līdumnieki” varoņu tēlos? Jums būs iespēja vakarēt ap “Nārbuļu” mājas lielo saimes galdu, ja apmetīsieties brīvdienu namiņā, kurā ir atpūtas telpa ar aprīkotu virtuves stūrīti un trīs istabas otrajā stāvā.

Lauku idilli un klusumu varat baudīt, ja izvēlēsieties palikt pirts namiņā, kura pirmajā stāvā ir ar malku kurināma pirtiņa un duša, bet otrajā stāvā viena guļamistaba. Pirtiņa – tā ir vieta, kurā apstājas laiks, kurā dvēsele rod atelpu no nemierīgās, cilvēciskās ikdienas.  Tā ir vieta, kurā mēs varam atkal sajust un sadzirdēt sevi, pieskarties netveramajam, pārpasaulīgajam. Pirts ir spēka vieta, kurā veicam secīgas un pārdomātas darbības cilvēka gara un miesas tīrībai. Pēc pirts rituāla varat baudīt peldi dīķī vai ziemā ālinģī. 

Savukārt Gravas dzirnavu namiņš piedāvā romantisku divvientulību.  Pirmajā stāvā ir ar malku kurināma pirtiņa, aprīkots virtuves stūrītis, duša, un guļamistaba otrajā stāvā. Varēsiet ieturēt brokastis pie ūdenstilpnes un vakarā vērot saulrietu šūpuļkrēslā. “Lieliska vieta mierīgai atpūtai pie brīnišķīgiem saimniekiem,” – tā savas izjūtas apraksta aizbraucošie viesi.

Pilnvērtīgu atpūtu piedāvā viesu nama jaunums – guļbūves namiņš “Runči”, kas atrodas pļavu un mežu ielokā, apmēram 1 km no Kučuru dzirnavām. Namiņā ir telpa nelielām svinībām, aprīkota virtuve, 4 istabas var uzņemt un izmitināt līdz 15 cilvēkiem. Viesu rīcībā ir sauna un kubls.

Aktīvās atpūtas cienītājiem pieejams gan katamarāns, gan laiva.

Apmetoties Kučuru dzirnavās, garlaikoties nebūs iespējams. Interesentiem tiek piedāvāts apskatīt dzimtas dzirnavas un to iekārtas, pašlaik tajās saglabāti dzirnavu gaņģi un iekārtots seno lietu muzejs, bet kaislīgs makšķernieks dzirnavu dīķī var noķert kādu karpu vai līdaku vakariņām. Aktīvā dzīvesveida piekritējiem būs iespēja ne vien baudīt skaistās Vestienas dabas ainavas, bet arī uzkāpt Latvijas augstākajos pauguros, kas atrodas tikai 10 km no Kučuru dzirnavām – Gaiziņā un Viešūra kalnā. Viesiem tiek piedāvāta iespēja nomāt velosipēdus, kā arī doties makšķerēt uz viesnīcas tuvumā esošajiem Kaķīša un Līderes ezeriem. Ziemas laikā Kučuru dzirnavas izvēlas slēpotāji, jo viesu māja atrodas netālu no Lejas Jozumiem (1 km), Gaiziņkalna (10 km), Lido kalna (10 km), Bākūža kalna (8 km), apkārtnē ir plašas distanču slēpošanas iespējas.

Cenas

  • Nakšņošana – 20 EUR personai
  • Brokastis – 5 EUR personai
  • Gravas dzirnavu namiņš 2 personām – 45 EUR
  • Kompleksa noma līdz 30 cilvēkiem – 500 EUR
  • Kompleksa noma līdz 50 cilvēkiem – 700 EUR
  • Kompleksa noma līdz 70 cilvēkiem – 800 EUR
  • Jūnija, jūlija un augusta piektdienās un sestdienās kompleksa noma – 950 EUR
  • Teatralizēta programma “Kāzas Kučuru dzirnavās” 20-50 cilvēku grupām – 3 EUR personai
  • Pirts vakars (slapjā pirts) – 40 EUR
  • Sauna – 15 EUR stundā
  • Svinību zāles noma bez nakšņošanas (eur/h) – 15 EUR
  • Mājdzīvnieka uzturēšanās brīvdienu namiņā – 10 EUR
  • Dzirnavu muzeja apskate – 1 EUR

© Ruta Olte, 10.03.2021.

Informācija aktualizēta 15.03.2021.
Foto no Kučuru dzirnavu arhīva.