Ložmetējkalna skatu tornis – Valgundes pagasts, Jelgavas novads

Ložmetējkalna skatu tornis ir 27 metrus augsts un atrodas vienā no augstākajiem Garās kāpas punktiem (apmēram 18 m), tādēļ no tā paveras iespaidīgs skats.

Valgundes pagasts, Jelgavas novads, GPS 56.86575, 23.65914

Ložmetējkalns ir daļa no Garās kāpas (viens no austākajiem pauguriem Maztīreļa kāpā), 18.5 m augsts un 70-300 m plats (relatī­vais augstums 8-10 m). Atrodas tas Tīreļpurvā. Nosaukumu ieguvis Pirmā pasaules kara laikā, kad šeit uzbūvēti vācu un krievu nocietinājumi (īstenībā ir divi Lož­me­tējkalni – vācu un krievu).

Iekārtojot nocie­ti­nā­ju­mus, vācieši centās maskēšanās no­lūkos vietējo mežu atstāt, tāpēc izmantoja pievestus kok­ma­­te­riā­lus. Blindāžām virsū liktas pat 20 baļ­ķu kārtas, satiksmi ar aizmuguri uzturēja šaursliežu dzelzceļš. 1916. gada decembrī un 1917. gada janvārī Ložmetējkalnā norisinājās sīvas cīņas (“Ziemassvētku kaujas”). Šī bija visnocietinātākā vācu pozīcija Rīgas frontē.

Pēc kara uzstādīti pieminekļi pulku izejas pozīcijās un pie­miņas zīmes mezglu punktos. 1989. gadā vācu Ložme­tēj­kal­nā uzcelts 22 m augsts skatu tor­nis, kas nostāvēja līdz 2002. gadam. 2004. gadā uzbūvēts tagadējais – nu jau 27 m augstais tornis. 2016. gadā tas tika rekonstruēts. No torņa labi redzams Maztīreļa purvs ar bijušo vācu šaursliežu dzelzceļa līnijas vietu, kas to šķērso ziemeļu-dienvidu virzienā, iezīmētu purvā ar lielāku koku rindu. Ar tālskati iespējams saredzēt pat Babītes ezeru un Zaķusalas TV torni. Skatu torņa augšā atrodams informatīvs stends, kas palīdz orientēties apkārt esošajos objektos.

Ložmetējkalna pakājē uzstādīts pie­mi­ņas akmens Latviešu strēlniekiem (1924, dari­nāts pēc Jel­ga­­vas Sko­lotāju institūta zīmē­ša­nas sko­lo­tāja Kārļa Celmiņa meta).

Katru gadu janvāra sākumā Valgundes novads organizē sarīkojumu Ziemassvētku kauju atcerei. Vairāki simti cilvēku pulcējas Ložmetējkalnā lai godinātu drosmīgos Latviešu strēlniekus. Ložmetējkalns ir vienīgais kultūrvēsturiskais dabas liegums Latvijā. Tas ir kļuvis par latviešu strēlnieku varonības un piemiņas simbolu.

Šo vietu sevišķi iecienījušas ģimenes ar bērniem, kas saistīts gan ar Rīgas tuvumu (apmēram 40 km) un ērto piebraukšanu, gan ar labiekārtotajām piknika un ugunskura vietām. Turklāt meži te ir tīrīti un ērti izmantojami pastaigām.

Tornis ir sasniedzams gan autobraucējiem, gan velo braucējiem, kā arī tiem, kas izmanto sabiedrisko transportu. Sestdienās te ir visai daudz cilvēku, tomēr svētdienās itin labi var baudīt mieru, jo sevišķi agri no rītiem, kamēr citi vēl guļ. Kā atrast? No Rīgas braucot, jādodas pa Liepājas šoseju (A9) līdz norādei uz Ložmetējkalnu (starp ceptuvi “Lāči” un tiltu pār Lielupi).

No Ložmetējkalna, sekojot norādēm, var aizbraukt līdz Ziemassvētku kauju muzejam “Mangaļos”, kas atrodas 9 kilometrus no skatu torņa.

Informācija aktualizēta 11.12.2021.

Foto: Zaiga Kaire

Lejupielādējams maršruta ceļvedis: Kurzeme: Liepājas šoseja (A9): Rīga – “Lāču” maiznīca – Saldus – Skrunda – Kalvenes Zoo – Durbe – Grobiņa – Liepāja

Publikācija veidota sadarbībā ar