Vaiņodes jeb Lielbātas muižas pils – Vaiņodes pagasts, Dienvidkurzemes novads

Bāta ir Vaiņodes ciema daļa, kur atrodas muižas pils un avots. 16. gadsimtā Bātas muiža (Bahten) atradās Embūtes draudzes novadā un piederēja Embūtes fogtam Heinriham no Zakas (Heinrich von Sacken), bet senāko Bātas medību muižas ēku 17. gadsimtā cēlis Ernests Zakens.

Tagadējo Vaiņodes jeb Lielbātas muižu (vāciski Groß-Bahten) cēluši baroni Ostenzakeni 1822. gadā kā medību pili. Viņi šo vietu izvēlējās dabiski tīrās un dziednieciskās vides un ievērojamā dzidravota dēļ. 1905. gada revolūcijas laikā nemiernieki muižu nodedzināja. Pili atjaunot Ostenzakeni uzticēja arhitektam Vilhelmam Resleram, darbi tikai pabeigti 1912. gadā. Ēka tika veidota neoklasicisma stilā – ar plastiskiem griestu plafoniem, plastisko sienu apdari ar nišām, pilastriem un vāzēm. Ēkas vecākajā daļā vēl saglabājušās oriģinālās kāpnes.

Pēc zemes reformas 1923. gadā muiža pārgāja valsts īpašumā, bijušajā Lielbātas muižas kungu mājā atklāja sanatoriju plaušu tuberkulozes slimnieku ārstēšanai, kuru 1929. gadā nodēvēja par Saulkalnes sanatoriju. 20. gadu beigās sanatorija tika ievērojami paplašināta, uzceļot jaunu piebūvi, līdz ar to sanatorija 30. gados gan iekārtas, gan medicīniskajā ziņā bija priekšzīmīgākā ne tikai Latvijā, bet tā varēja cienīgi līdzināties ārzemju sanatorijām.

1982. gadā slēdza plaušu slimību sanatoriju un tās vietā atklāja psihoneiroloģisko slimību rehabilitācijas slimnīcu. Tā sekmīgi darbojās līdz 1994. gadam, kad slimnīcu slēdza pavisam.

1994.-2000. gadā muižu nomāja dažādi nomnieki un rīkoja teritorijā un iekštelpās vasaras bērnu nometnes, bet 2000. gadā muižu nopirka Andris Griģis (“Līvu alus” bijušais īpašnieks), kurš ļoti pārveidoja ainavu, liedza pieeju sanatorijas dīķim un iznīcināja ļoti daudz māju apkārt muižai, kurās dzīvoja toreizējie ārsti. Šobrīd ir saglabājusies tikai daudzdzīvokļu māja dažus simtus metru no muižas.

Informācija aktualizēta 11.02.2022.

Saistītās publikācijas un objekti apkārtnē


Rezervē naktsmājas LiepājāBooking.com