Lielbātas avots – Vaiņodes pagasts, Dienvidkurzemes novads

Lielbātas dabīgais dzidravots ir lielākais Latvijā un viens no retajiem Ziemeļeiropā, kas zemes virspusē no dzīlēm iznes bioloģiski aktīvu un pareizi strukturētu ūdeni. Vēstures materiālos Lielbātas avots pirmo reizi pieminēts 1253. gadā. Laikam ritot, avota ūdens plūsma nav mazinājusies, bet tieši pretēji, tā ir pieņēmusies spēkā un ar apbrīnojamu jaudu avots turpina dot unikālu dabas velti – tīru, bioloģiski aktīvu, pareizi strukturētu ūdeni, neapstājoties ne dienu, ne nakti, ne ziemu, ne vasaru.

Avots tek no rietumiem uz austrumiem pretī saulei, tāpēc jau izsenis tiek uzskatīts par maģisku, pat svētu, kam piemīt dziednieciskas spējas. Ūdeni pilda pudelēs tā ieguves vietā (ražotnē pie Lielbātas pils) un piegādā veikaliem gan Latvijā, gan ārzemēs.

Blakus avotam izveidoti divi mākslīgi ūdenskritumi, viens no tiem ierindojas starp Latvijas augstākajiem mākslīgi veidotajiem ūdenskritumiem, tā augstums sasniedz 4,20 m. Ūdenskritumi ir īpaši ar to, ka augstākajā ūdens plūst no blakus esošā dīķa, kurā ūdens temperatūra atkarībā no gadalaika ir mainīga, savukārt zemākais ūdenskritums plūst tieši no avota, un ūdens temperatūra tajā nemainīga ir tikai dažus grādus virs nulles. Ziemā sala laikā ūdenskritumi izskatās īpaši iespaidīgi, ūdens šļakatām pārvēršoties ledus mākslas darbos.

Lielbātas avots atrodas privātajā teritorijā, un tās saimnieki velta rūpes apkārtējās teritorijas labiekārtošanā un uzturēšanā. Arī ikviens apmeklētājs aicināts ievērot vispārējos ētikas principus, pieklājību un atbildību pret apkārtējo vidi, lai Lielbātas avots būtu vieta, kur atgriezties atkal un atkal. Lai vieglāk būtu orientēties, apskates objekti atzīmēti kartē.

Lielbātas avots ir brīvi pieejams, un katram apmeklētājam ir iespēja nogaršot spirdzinošo avota ūdeni. Ūdens ņemšanas vieta norādīta kartē.

Informācija aktualizēta 15.07.2020.

Saistītās publikācijas un objekti apkārtnē


Rezervē naktsmājas LiepājāBooking.com