Ingrīdas Žagatas keramikas darbnīca “Cepļi” – Skultes pagasts, Limbažu novads

Keramikas darbnīca “Cepļi” Vidzemes jūras piekrastē ir atvērta ekskursantu grupām un visiem, kam interesē keramikas radīšanas process. Te savās mājās-darbnīcā ciemos ikvienu gaida keramiķe, dizainere Ingrīda Žagata. No māla, akmens masas un citiem materiāliem te top trauki un dažādi interjera priekšmeti, apdedzinot tos atklātā uguns ceplī.  

  • https://www.cepli.lv/ 
  • https://www.instagram.com/zagataingrida/ 
  • “Cepļi”, Skultes pagasts, Limbažu novads, GPS: 57.399991, 24.4303012.
  • Ingrīda Žagata: +371 29 234 867, [email protected].
  • Apmeklējuma cena (2023): pieaugušie – 5 EUR ,skolēni/pensionāri – 2.50 EUR; ja grupā 10 – 20 cilvēki: pieaugušie – 4 EUR, skolēni/pensionāri – 2 EUR; grupā virs 20 cilvēkiem: pieaugušie – 3 EUR, skolēni/pensionāri – 1.50 EUR
  • Apmeklējums un visi pakalpojumi jāpiesaka iepriekš.
  • Valodas: latviešu, krievu, angļu

Piedāvājums: ekskursijas individuāli un grupām, meistarklases individuāli un grupām, suvenīri. Kā aizbraukt: autoceļa Rīga – Ainaži 46. km. Braucot ar autobusu Rīga – Ainaži, jāizkāpj pieturā “Dunte”.  Pieejamība: bezmaksas autostāvvieta  vieglajām automašīnām un lielajiem autobusiem, līdzi  drīkst būt mājdzīvnieki . 

Ingrīdas Žagatas “Cepļus” var definēt kā tradicionālās podniecības meistares darbnīcu. Te tiek izgatavoti mūsdienīga dizaina trauki, kas ir oriģināls roku darbs. Visi izmantotie materiāli ir videi un cilvēka veselībai draudzīgi. Kultūrizglītojošās ekskursijas laikā var uzzināt par keramikas tradīcijas vēsturi Latvijā kontekstā ar pasaules keramikas tradīcijām, par keramikas materiālu veidiem, to izcelsmi un daudzveidīgo pielietojumu. Tradicionālā melnā/svēpētā cepļa un japāņu anagamas (alas cepļa) apskate, paraugdemonstrējums uz podnieka ripas un “Galerijas LIGZDA” apskate. Apmeklētājiem ir iespēja iegādāties “Cepļos” radītos keramikas traukus un suvenīrus.

Ekskursiju emocionāli bagātinās “Cepļu” krāšņais ainavu dārzs ar savu daudzveidīgo ziedu un košumkrūmu klāstu – no rododendriem maijā, peonijām un monardām jūnijā, flokšiem un lilijām jūlijā un līdz  burvīgajām hortenzijām rudenī. Atbrauc un izbaudi!

Keramika dzīvesveids

Ingrīda Žagata ir keramiķe ar 40 gadu pieredzi. Par sevi viņa ir stāstījusi: “Ar mālu pirmo reizi satikos, kad man bija 12 gadu. Keramika no šī brīža ir ne tikai mans darbs, bet arī dzīvesveids. Esmu beigusi Rīgas Dizaina un mākslas vidusskolu 1984. gadā un 2017. gadā ieguvusi maģistra grādu pedagoģijas zinātnēs Latvijas Universitātē. 1985. gadā esmu izveidojusi savu keramikas darbnīcu, kas atrodas tuvu Baltijas jūrai un apkārt ir skaisti ziedošas pļavas un mežs. Manu darbu iedvesmas avots ir Latvijas keramikas tradīcijas un Latvijas daba.”

Keramiķe ir skolojusies arī pie vecmeistara Jūlija Bogdana Dundagā, piedalījusies radošajās darbnīcās pie Latgales podnieka Ēvalda Vasiļevska, guvusi radošo iedvesmu pie Japānas keramiķiem Hokaido salā.

Sākumā Ingrīda Žagata strādāja tikai ar Latvijas mālu, no kura veidotos traukus pārklājusi ar glazūru. Šo laika posmu viņa ir nodēvējusi par krāsaināko savā radošajā biogrāfijā. Tagad keramiķe ir pievērsusies svēpētajai jeb melnajai keramikai, jo, kā atzinusi pati, vairāk par krāsu ir ieinteresējusi forma. Pēdējos gadus keramiķe strādā arī ar Vācijā ražoto akmens masu – blīvāku un izturīgāku par mālu, to apdedzinot par 200 grādiem augstākā temperatūrā. No tās veidotie trauki ir iecietīgāki pret mazgāšanos trauku mazgājamajās mašīnās, tāpēc tos var izmantot arī sabiedriskajās ēstuvēs. Keramikas darbnīcā no akmens masas top kausi un biķeri “Valmiermuižas alum”, vairākām citām kafejnīcām un vīna studijām.  

Idejas nāk no Japānas

Pirmajos gados Ingrīda māla traukus apdedzinājusi tikai elektriskajā krāsnī, taču, pieredzei uzkrājoties, to sākusi darīt divos no ķieģeļiem mūrētos cepļos. Viens no tiem ir veidots pēc viduslaiku parauga, otrs – anagama jeb alas ceplis – uzmūrēts līdzīgs Japānā redzētajiem cepļiem. Tajos ir divi keramikas apdedzināšanas kambari, kas pakāpienvedā novietoti viens aiz otra un savstarpēji savienoti ar uguns ejām. Tādā krāsnī iespējams uzturēt augstāku temperatūru nekā parastajā ceplī, turklāt uguns nestie pelni ar to sastāvā esošajiem oksīdiem podus pārklāj ar skaistu mirdzumu. Keramikas trauku virsmas spīdumam tāpēc nav vajadzīgas ķīmiski veidotas glazūras. 

Radošais komandējums Japānā deva ideju ne tikai anagamas mūrēšanai vien. Pēc tur redzētā  Ingrīda ir arī ierīkojusi savu darbu galeriju.   Blakus darbnīcai uzbūvētajā ēkā  iekārtota trauku izstāžu zāle – “Galerija LIGZDA”. Šeit arī vislielākajā izvēlē iegādājami  “Cepļos” darinātie darbi.   

Ekskursijas un meistarklases

Keramiķe labprāt dalās savās zināšanās un pieredzē. Viņas vadībā ir iespēja apgūt un pilnveidot prasmi keramikas darbu veidošanā, izmantojot senākās tehnoloģijas, kā arī ļaujot raisīties savai fantāzijai.  

Ekskursija. Kultūrizglītojošās ekskursijas laikā apmeklētāji uzzinās par keramikas vēsturi Latvijā un pasaules keramikas tradīcijām, tiks iepazīstināti ar keramikas materiālu veidiem, to izcelsmi un daudzveidīgo pielietojumu. Būs arī tradicionālā melnā jeb svēpētā cepļa un japāņu anagamas apskate, paraugdemonstrējums uz podnieka ripas. Pēc galerijas “Ligzda” apskates varēs iegādāties “Cepļos” radītos keramikas traukus un suvenīrus.

Meistarklases. Ja ir vēlēšanās pašam darboties ar mālu, jāizvēlas meistarklases darbnīcā. To laikā var iejusties podniekmeistara lomā un savām rokām izveidot māla bļodiņu vai krūzi. Atkarībā no māla veida tos vēlāk apdedzinās apmēram mēneša laikā. Tiem būs jāatbrauc pakaļ vēlāk vai par atsevišķu samaksu jāzmanto “Omniva” kurjera palīdzība. Nodarbībām var pieteikties individuāli, ar ģimenēm un draugiem, kā arī skolēnu grupas un darba kolektīvi.

Jaunlaulātajiem. Keramikas darbnīcā tiek laipni gaidīti arī jaunlaulātie. Viņiem izveidots sevišķs, neparasts piedāvājums, piemēram, pašu izvēlēto ķermeņa daļu nospiedums mālā. Tas var kalpot ne tikai kā savdabīgs interjera dekors, bet arī kā atgādinājums par kāzu dienu. Jaunlaulātie keramikas darbnīcā var izgatavot arī jaunās ģimenes pulksteni.

Keramikas skola. Pieaugušie Ingrīdas Žagatas vadībā var apgūt vai pilnveidot savu prasmi keramikas darbu izgatavošanā. Viņiem ir iespēja strādāt ar Latvijas mālu un Vācijā ražotu akmens masu. Nodarbības tiek organizētas pēc individuālas programmas, saskaņojot laiku un ilgumu. Skolas dalībniekiem ir iespēja strādāt uz podnieka ripas vai izmantot seno lipināšanas tehniku ar sloksnītēm.

Cenas

Meistarklases

 • Individuāla nodarbība maksā 30 EUR stundā. Cenā ietilpst materiāli un viena darbiņa (0.3/4 l) apdedzināšana. Papildus darbu apdedzināšana – 5 EUR par vienību.
 • Veidošanas nodarbības grupā (no 4 cilvēkiem) – 15 EUR no peronas. Ir iespēja darboties uz podnieka ripas vai izmantot seno lipināšanas tehniku. Cenā iekļauti materiāli un viena darbiņa apdedzināšana. Par papildus darbiņu apdedzināšanu – 5 EUR par vienību.
 • Skolēnu grupām (10 -25 skolēni) ekskursija un veidošanas nodarbība: 10 EUR no skolēna. Darbiņi tiek veidoti lipināšanas/sīkplastikas tehnikās. Cenā iekļauti materiāli un 1-3 darbiņu apdedzināšana. Ilgums – 90 minūtes.
 • Jaunlaulātajiem. Pulkstenis – 40 EUR, atrakcija viesiem (kāda īpaša trauka izveidošana) – 40 EUR.

Keramikas amata apguves kurss iesācējiem

1. daļa: virpošanas tehnikas mācība (4 stundas),  lipināšanas/plastu  tehnikas mācība (2 stundas), trauku apstrādes ( švammēšana, pulēšana) mācība  (2 stundas), glazēšanas mācība (2 stundas). Kopā 10 stundas – 250 EUR. Cenā ietilpst izmantotie materiāli un 6 nelielu darbu – līdz 0,5 kg –apdedzināšana.

2. daļa: prakse meistardarbnīcā – 112 stundas – 560 EUR. Cenā ietilpst darba telpu un instrumentu izmantošana, pedagoģiskais atbalsts konsultāciju veidā, iespēja vērot meistara darba procesu. Papildus izmaksas – par izmantotajiem materiāliem ( māls, glazūras), par darbu apdedzināšanu – 5 EUR gabalā. Kursa 2. daļa pieejama pēc 1. daļas apgūšanas. Mācību laiks saskaņojams individuāli. Darbs notiek arī sestdienās un svētdienās.

© Anita Banziņa, 20.07.2021.

Informācija aktualizēta 16.12.2023.
Foto no “Cepļu” arhīva.

Apkārtnē:  Minhauzena muzejs/kafejnīca – 900 m, kafejnīca “Meke” –  5.2 km,    viesu nams, kempings, kafejnīca “Laučakmens” – 5.7 km, kafejnīca “Sidrabiņi” – 7.8 km.