Zirgu stallis “Grantiņi 1” – Rankas pagasts, Gulbenes novads

“Grantiņos” gaida ikvienu, kam patīk zirgi. Stallis “Grantiņi 1” ir viesmīlīgi atvērts tiem, kuri vēlas doties izjādēs vai arī apgūt māku turēties zirga mugurā. Izjādēm un profesionāliem treniņiem tiek piedāvāti ļoti atbildīgi, īpaši draudzīgi un nosvērti zirgi, kas ikvienam sniegs tikai pozitīvas emocijas.  

Piedāvājums: jātnieku apmācība, izjādes, fotosesijas ar zirgiem, zirga boksa noma, manēžas izmantošana. Kā aizbraukt: braucot pa Smiltenes – Gulbenes ceļu, jādodas līdz atpūtas parkam “Lācītes”, jāiebrauc parka teritorijā un jāturpina ceļš, līdz nonāksiet līdz pat stallim (liela, zaļa ēka ar sarkanu jumtu). Pieejamība: liela bezmaksas autostāvvieta, piemērota arī autobusiem, turklāt iespējams izvairīties no putekļiem, jo stalli un atpūtas parku “Lācītes” savieno asfaltēts ceļš. Pieejams cilvēkiem ratiņkrēslā un drīkst apmeklēt ar mājdzīvniekiem, iepriekš saskaņojot pa tālruni  29117854.   

Zirgu stallis ietilpst piecu uzņēmumu grupā, kas nodarbojas ar elektroenerģijas ražošanu, mežizstrādi, sporta zirgu audzēšanu un tūrisma pakalpojumiem. Pazīstamākais no tiem ir SIA “Grantiņi 1″ – viens no vadošajiem uzņēmumiem meža nozarē.

Darba stallī pietiek joprojām

Pirms pāris gadiem tīras nejaušības dēļ Stūrišku  ģimenes īpašumā nonāca pamesta staļļa ēka. Atjaunot to nebija ne domāts, ne plānots, taču pēc kāda pārdomu laika tomēr tika nolemts izmantot ēku tam, kam tā bija domāta.

Pirmie darbi staļļa atjaunošanā sākās 2017. gada nogalē. Ēka bija ļoti cietusi, izdemolēta, izsistiem stikliem, izrautiem vadiem, līdz ar to darba bija ļoti daudz. Tika pārbūvēti un paplašināti zirgu boksi, nomainīts viss smilšu segums manēžā, atjaunots un pilnveidots manēžas apgaismojums, rekonstruēta automātiskā ūdens dzirdīšanas sistēma, izveidota duša zirgiem, uzbūvēta  skaidu novietne, sakoptas telpas darbiniekiem.  Staļļa ēka ir tik liela, ka darba arvien ir daudz, un ik gadu kaut ko atjauno, izveido no jauna.  

Ikviens tiks zirga mugurā

Pirmie četri zirgi tika iegādāti 2018. gada pavasarī. Kopš 2019.gada, kad tika uzsākta jauno jātnieku apmācība, stallis pieejams arī apmeklētājiem.

Šobrīd stallī mīt jau 10 zirgu, un četri no tiem  ir pieejami izjādēm un sporta treniņiem. Apmācības un izjādes notiek  gan bērniem, gan pieaugušajiem  ar un  bez priekšzināšanām. Izjādēm un profesionāliem treniņiem tiek piedāvāti ļoti atbildīgi un nosvērti zirgi bez kaitīgiem ieradumiem (nekož, nesper).

Tā kā manēža ir apgaismota un gaiša, staļļa darbu neietekmē laikapstākļi. Ja laiks  nelutina, treniņi notiek iekštelpās. Īpaši svarīgi tas ir ziemā, kad agri satumst. Stallis nav speciāli aprīkots cilvēkiem ar īpašām vajadzībām, tomēr tā  gaitenis ir gluds, bez sliekšņiem, un stallī iespējams iebraukt ar ratiņkrēslu arī no dienesta ieejas puses, par to iepriekš vienojoties. Zirgā uzkāpt varēs ikkatrs, kam ir tāda vēlme,  jo ir pieejamas trepītes, kas ievērojami  atvieglo šo procesu. Te nav svara un auguma ierobežojumu. Divi lieli  zirgu puikas ar prieku ļaus mugurā uzkāpt arī raženiem vīriem. 

Īpaši draudzīgi 

 “Zirga mugurā tiek aizmirstas visas raizes,  tā ir iespēja saplūst ar dabu, sarunāties bez vārdiem, izbaudīt patiesu brīvību un iekšēju harmoniju vienlaikus. Šis ir stāsts par dzīvnieku mīlestību, konkrētāk, stāsts par zirgiem un draudzību uz mūžu. Saikne ar šiem karaliskajiem dzīvniekiem man veidojusies jau agrā bērnībā un ir nemainīga vēl aizvien. Visi mūsu zirgi ir īpaši draudzīgi,” stāsta Dārta Dikmane -Stūriška.

Campero ir draugs visiem. Augumā diezgan lielais puika ar maigu dvēseli ir izcils skolotājs gan pašiem mazākajiem, gan arī augumā vareniem vīriem. Rikšotājam piemīt laba humora izjūta, un viņš priecājas par katru bērnu, par katru ciemiņu, kas viņu samīļo, atnes gardumus un kopā ar viņu dodas kopīgā izjādē.

Amēlija savukārt ir īsts “zelta zirgs” – pacietīga, atbildīga un uzticama neliela auguma ķēve ar lielām darba spējām un mīlestību pret bērniem un kārumiem. Amēlija ir ļoti laba skolotāja ne tikai bērniem vien, jo izcili pielāgojas katra jātnieka spējām. Viņa sastingst un gandrīz vai neelpo, un katru soli sper īpaši uzmanīgi, ja mugurā sēž paši mazākie   jātnieki. Taču, ja jānes augstākas sagatavotības jātnieks, Amēlija kļūst enerģiska, strauja un azartiska partnere jaunajiem sportistiem.

Melnais skaistulis Rembrants savā dzīvē ir piedzīvojis ļoti daudz, kaut arī viņam ir tikai 8 gadi. Viņš šobrīd tiek rūpīgi kopts un mīlēts,  bet pazīst arī cilvēka nodevību, ilgstošu badu, aukstumu un nevērību. Zirgu stallī viņš nonāca ļoti bēdīgā stāvoklī, izmocīts un novārdzis. Ir ieguldītas lielas pūles, lai Rembrants atkoptos, un rezultāts ir fantastisks. Zirgs ir ne tikai  skaists un veselīgs, viņš vienmēr par visu interesējas un domā līdzi. Viņam ir vīrišķīga daba, tomēr viņš spēj būt arī ļoti maigs un mīļš.  Rembrants ir  viens no tiem zirgiem, kas  dāvās nesavtīgu mīlestību un sirsnību. 

Cubus ir 7 gadus vecs puika, brīnišķīgs, azartisks zirgs ar ļoti lielu sirdi, sirsnību. Diemžēl traumas dēļ Cubus pāragri beidza sporta gaitas. Veselība ir atgūta, tomēr lielajā sportā Cubus vairs neatgriezīsies. Sava jaukā rakstura dēļ viņš kļuvis par skolotāju bērniem un pieaugušajiem, kas jau apguvuši pamatprasmes.  Nelielā auguma zirgs  ir ļoti centīgs, prātīgs un akurāts, Viņš ir lielisks kompanjons tiem, kas jau apguvuši jāšanas pamatus un sapņo par sportiskākiem mērķiem.

Cenas

  •  1  stundu  gara nodarbība – 25 EUR
  • Zirgs fotosesijai 1 h (īpaši sakopts, ar spīdīgu apmatojumu un greznu sedziņu) – 50 EUR
  • Zirgs fotosesijai  kāzām un citiem īpašiem mirkļiem  (īpaši sakopts, ar spīdīgu zirga apmatojumu, sapītām zirga krēpēm un asti,  ar greznu, baltu sedziņu) – 100 EUR
  • Īslaicīga zirga boksa noma vienam zirgam – 20 EUR/dienā
  • Manēžas izmantošana – 20 EUR/h

© Anita Banziņa, 6.07.2021  

Informācija aktualizēta 7.07.2021
Foto no “Grantiņi 1” arhīva

https://www.visitgulbene.lv/objekts/grantinu-stallis-grantini-horses/

https://www.dzirkstele.lv/laikraksta-arhivs/grantinos-1-macas-jatnieki-un-zirgi-167317

https://www.delfi.lv/turismagids/latvija/apskates-vietas-gulbene.d?id=52676167

Apkārtnē. 1 km attālumā atrodas atpūtas parks “Lācītes”, kur iespējams gan garšīgi paēst, gan palikt pa nakti, baudīt dažādas aktīvās atpūtas iespējas, ir liels bērnu rotaļu laukums pašiem mazākajiem. Vīna degustācijas iespējamas viesu namā ” Vecpāpani”.  Aizbraucot uz  uzņēmumu “Tīrs Miers”, uzzināsiet visu par un ap kafiju un, protams, neizpaliks izcilas kafijas nobaudīšana.