Mūrmuižas akmens tilts – Vilces pagasts, Jelgavas novads

Akmens mūra tilts pāri Vilces upei, saukts arī par Zviedru tiltu, ir viens no senākajiem Latvijā. To kara vajadzībām uz vecā Dobeles – Bauskas ceļa būvējuši zviedri ap 1700. gadu Lielā Ziemeļu kara laikā.

Vilces pagasts, Jelgavas novads, GPS 56.43115, 23.52566

Tilts būvēts no plēstiem akmeņiem. Tas sastāv no trim laukamens loka velvēm pār Vilces upi un tās divām attekām. Galvenās tilta velves ailas platums ir 6,8 metri, augstums – 4 metri. Tilta kopējais garums ir 114 m.

Lai īsti apjaustu tilta varenumu, ir jānokāpj lejā līdz upei un uz lielāko arku jāpalūkojas no apakšas. Iespaidīgi! Vēl Otrā pasaules kara laikā tilts izturējis tanku pārbraucienu un kalpo arī tagad. Tilts aizved uz Mūrmuižu, kur bijušas 17. gadsimta otrajā pusē celtās muižas ēkas: dzirnavas un krogs. Apbūve līdz mūsdienām nav saglabājusies.

Apmēram 50 m attālumā no tilta ir Vella dziļums. Teika vēsta, ka tajā esot nogremdēta lāde ar zeltu un karaļa kronis. To dziļumu nevarot ne aizbērt, ne samazināt, ne arī nogremdētos dārgumus izcelt, jo esot pārāk dziļš. Līdzīgs liels dziļums atrodoties arī lejpus vienai no atteku caurtekām.

Foto: Anita Banziņa

11.11.2021