Spārnu ezers – Īles pagasts, Dobeles novads

No augšas lūkojoties uz nelielo ezeru, tas atgādinot lidojoša gulbja siluetu ar izplestiem spārniem. Taču diez vai tāpēc tas nosaukts par Spārnu ezeru. Senajos laikos taču ne lidmašīnu, ne dronu nebija, lai saskatītu šādu līdzību.

Īles pagasts, Dobeles novads, GPS  56.61149, 23.02205

Ezers dažos rakstītajos avotos tiek dēvēts arī par Spārņu un Spārnes ezeru. Mežu ieskautā ezera platība ir 14 ha, garums – 600 m, lielākais platums – 500 m. Vidējais dziļums ir 2,2 m, bet lielākais dziļums – 4,5 m. Ezeram ir arī viena neliela saliņa.  Ezera austrumu krastā pie Guntiņu mājām atrodas Spārnu pilskalns, no kura pacēluma labi pārskatāms ezers. Pilskalns bijis apdzīvots no 9. līdz 13. gadsimtam, kad tika nopostīts Livonijas krusta karu laikā. Uzskata, ka tas bijis Spārnenes zemju centrs.

Ezera krastā ir “Latvijas valsts meži” ierīkota atpūtas vieta ar soliem, ugunskura vietu un galdiem. Tā kā ezers ir bagāts ar zivīm  – plaužiem, līdakām, līņiem, asariem un raudām –, to bieži apmeklē  makšķernieki.  Te ir arī peldvietas, kuras tiek aktīvi izmantotas siltajās vasaras dienās.

Braucot no Dobeles – Īles ceļu, aiz Īles luterāņu baznīcu jānogriežas pa kreisi uz lauku ceļu,kas pēc apmēram 1,5 km aizvedīs līdz ezeram.

Foto: Anita Banziņa

15.11.2021