Teteles tornis – Cenu pagasts, Jelgavas novads

Lielupes krastā gandrīz 200 gadus stāv neparasts objekts – 10 augstais, no plienakmeņiem būvētais Teteles jeb Tetelmindes tornītis, kas ir pēdējā arhitektoniskā liecība par kādreiz šeit bijušo muižas kompleksu.

Tetele, Cenu pagasts, Jelgavas novads, GPS 56.63795, 23.83987

Tornis uzbūvēts 19. gadsimta otrajā pusē kā mākslīgu pilsdrupu skatu tornis medību vajadzībām. Ir divas versijas par tā tapšanu. Pēc vienas, Tetelmindes muižas barons Frīdrihs Bērs licis torni uzcelt par godu Krievijas troņmantniekam, vēlākajam caram Aleksandram III, kurš braucis uz Tetelmindi medīt. Tornī tad plīvojis karogs. Cits variants – tornis būvēts, sagaidot Krievijas lielkņazu Vladimiru Aleksandroviču.

Muižas koka historisma ēka, celta 18. gadsimtā, gāja bojā Pirmā pasaules kara laikā. Muižas vietā 20. gadsimta 60. gados uzbūvēja Teteles pamatskolu. 90. gadu sākumā tornītis tika atjaunots, tam uzlikts dakstiņu jumts.Tetele ir apdzīvota vieta Lielupes krastā aptuveni 39 km no Rīgas un 8 km no Jelgavas. Tornis atrodas blakus Teteles pamatskolai, agrākajā Tetelmindes jeb Teteles muižas parkā. Tas  ir apskatāms no ārpuses.

Foto: Anita Banziņa

9.11.2021