Ainažu Ziemeļu mols – Ainaži, Salacgrīvas novads

Ainažu mols ir vieta, kur saule riet tieši mola galā un kur jūra šobrīd atkāpusies apmēram 250 metrus no ierastās līnijas, atsedzot lielisku pludmali, akmeņus un neparastu randu pļavu ainavu.

Ainaži, Salacgrīvas novads, GPS 57.87685, 24.34914

Mols ir vairāk nekā puskilometru garš. Tā izbūve saistīta ar šaursliežu dzelzceļa atzarojuma ierīkošanu no Ainažu stacijas līdz viļņlauzim, lai padarītu ērtāku kuģu kravu izkraušanu. Tas bijis dzelzceļa atzars no Smiltenes-Valmieras-Ainažu šaursliežu dzelzceļa līnijas Ainažu stacijas. Dambja būve iesākta 1912. gadā, taču būvdarbus pārtraucis Pirmais pasaules karš, kura laikā Ainažu osta kā stratēģiski nozīmīgs objekts stipri cietusi.

Ainažu ziemeļu mols ir gluži kā Lielais Latvijas mūris. Tā garums krastā ir 361 metrs, līcī – 482 metri, un tas ir robežpunkts ar Igauniju (pļavās redzami robežstabiņi). 1915. gadā tika pavēlēts no dambja noņemt un aizvest sliedes. Kara laikā izpostīta arī pagaidu piestātne dambja galā, un dambī izspridzināti divi lieli robi. 78% viļņlauža virsūdens daļas tikuši pilnīgi iznīcināti, atlikusī daļa – stipri bojāta. Ulmaņlaikos dzelzceļa darbība bijusi ļoti aktīva, tomēr agrākais dzīvīgums te nav atgriezies. Ainažos un netālu esošajā Salacgrīvā ir daudz apskates vērtu objektu.

Teksts un foto: Zaiga Kaire

Publikācija veidota sadarbībā ar