Čužu purva taka – Kandavas pagasts, Kandavas novads

Kaļķainais zāļu purvs ar čužu audzi ir dabas liegums Abavas upes kreisajā krastā. Taku var izstaigāt visos gadalaikos, taču viskrāšņāk tā izskatās jūlijā, augustā, kad zied krūmu čužas jeb klinšrozītes.

Kandavas pagasts, Kandavas novads, GPS: 57.07276, 22.87368

4 kilometrus garā, unikālā lokveida taka atrodas apmēram 1 km no Kandavas. To var ērti sasniegt arī ar sabiedrisko transportu. Taka regulāri tiek kopta un uzturēta, tādēļ izejama pat ļoti maziem dabas pētniekiem.

Jāņem vērā, ka vēlā rudenī un agrā pavasarī taka var būt ļoti slapja un bez kārtīgiem gumijniekiem neizbrienama. Te ir arī ierīkota atpūtas vieta pie Abavas un apskatāmi bebru nedarbi. Pieejami arī informācijas stendi, kas visai detalizēti pastāsta par Čužu purvu un tajā redzamajiem augiem.

Dabas liegums “Čužu purvs” izveidots 1999. gadā, bet jau kopš 1924.gada atrodas valsts aizsardzībā. Te ir vairāki sēru saturoši avoti. Starp tiem ir Velna acs avots, no kura iztek  Velna acs strauts, kas tek cauri Čužu purvam, līdz ietek Abavā. No purva iztekošos sēravotu ūdeņus un dūņas 20. gadsimta sākumā izmantoja reimatisma ārstēšanai turpat uzbūvētajā dziedniecības iestādē, kas darbojās līdz 1940. gadam.

Šī purva neparastā augu valsts saistīta ar to, ka šis ir kaļķains zāļu purvs – tas atrodas uz kaļķaina pamata (dolomīta), un zem kūdras atrodas 1-5 metrus  bieza saldūdens kaļķiežu kārta, ko 20. gadsimta 50. gados izmantoja lauksaimniecības zemju kaļķošanai, tāpēc šī vieta varēja tikt arī iznīcināta.

Krūmu čuža (Pentaphylloides fruticosa) jeb klinšrozīte ir apstādījumos bieži redzams krūms, kas zied no jūnija līdz augusta beigām. Krūmu čuža  ir 0,6-1,5 metrus augsts rožu dzimtas krūms, kas Eiropā sastopams ļoti reti un aug dolomītiem, kaļķiem bagātās vietās. Čužas bieži sastopamas Ziemeļigaunijā un Gotlandē. Latvijā šī ir vienīgā vieta, kur šis krūms tik lielā platībā aug savvaļā. Čužas ir iekļautas Latvijas Sarkanās grāmatas I kategorijā.

Tomēr te skatāmas ne tikai čužas, bet arī citi interesanti un skaisti augi.

Teksts un foto: Zaiga Kaire

Publikācija veidota sadarbībā ar