Cecīļu-Lejas Ķaubu dabas taka – Drabešu pagasts, Cēsu novads

Staigājot pa Cecīļu taku, var iepazīt dabas objektus gar Kumadas un Dančupītes krastiem. Taka ved garām klintīm, iežiem un smilšakmens atsegumiem, kas savā varenībā un skaistumā ļauj apbrīnot Vidzemes dabas dažādību. Daba mierina, iedvesmo un dziedē! Cecīļu dabas takas saimnieki piedāvā iepazīt šo zemes stūrīti ar dažādu radošo aktivitāšu, darbnīcu un pārgājienu palīdzību.

Piedāvājums: pastaigu taka: Cecīļu takas loks –  2 km ar iespēju taku pagarināt. Gaismas vakari (katru sestdienu no oktobra beigām līdz marta vidum), Meža gudrības taka, pirts mežā, foto orientēšanās darba kolektīviem, ģimenēm ar bērniem un skolēnu grupām, pārgājieni (vasarā ar iespēju nakšņot dabā), radošās darbnīcas. Kā aizbraukt: ar autobusu un vilcienu – pietura “Ieriķi”. Pieejamība: bezmaksas stāvvieta, iespēja piebraukt ar lielo  autobusu, automašīnas jāatstāj pie uzņēmuma “Ekju”. Taka nav piemērota braukšanai ar velosipēdu, nav izbraucama ar bērnu ratiņiem. Taku droši var apmeklēt ar četrkājainajiem draugiem.

Šī ir taka, kas nestāv uz vietas un attīstās līdzi laikam. Pastaigas dalībnieki, mērojot ceļu, krāj ne tikai noietos kilometrus, bet arī atmiņas, veidojot katrs pats savu piedzīvojumu. Takas saimnieki sagatavojuši arī plašu aktivitāšu klāstu, no kurām katrs takas apmeklētājs aicināts izvēlēties sev tīkamāko. 

Cecīļu dabas taka atrodas Ieriķos, Gaujas Nacionālā Parka teritorijā, aptuveni 75 km attālumā no Rīgas. Lai izstaigātu taku visā garumā, jārēķinās ar aptuveni 10 km, kuru pieveikšana var aizņemt līdz pat 3 stundām. Takas grūtības pakāpe ir vidēji sarežģīta, ar kāpumiem un kritumiem. Redzētais ļaus apjaust laika rituma varenību un iepazīt vēstures liecības, piemēram, te apskatāmi smilšakmens atsegumi, kas veidojušies vairāk nekā pirms 350 miljoniem gadu. Amatas senieleja it sevišķi ir bagāta ar ģeoloģiskajiem dabas pieminekļiem, kam ir būtiska zinātniska un izglītojoša nozīme.

Neskartās dabas valdzinājums 

Viena no upēm, kas veido Cecīļu dabas takas ainas, ir Gaujas kreisā krasta pieteka Amata. Tā sākas Vidzemes augstienē un 69 km garajā tecējumā līdz Gaujai savos krastos atklāj ne vienu vien vēstures liecību. Daudzviet Latvijā ir atrodami Devona perioda nogulumi, piemēram, smilšakmens. Amatas senieleja, kas radusies jau Ledus laikmetā, ir nozīmīgs piemērs, jo tās krastos redzami dolomīta un smilšakmens atsegumi. Šajās ainavās atklājas ne tikai tagadnes dabas pērles, bet arī 350-400 miljonu gadu sena vēsture. No Devona perioda, kad Latvijas teritoriju klāja silta un sekla jūra, saglabājušies arī bruņu zivju fragmenti, ko iespējams apskatīt Cecīļu dabas takas kases namiņā. 

Iepretim Cecīļu takas sākumam atrodas bijusī padomju armijas teritorijas daļa, kur glabātas rezerves kara gadījumam.  Pazemē esošais bunkurs bijis aprīkots ar sakaru kabeli ar Maskavu. Diemžēl gruntsūdeņu ieplūšanas dēļ to nav iespējams atjaunot tūristu apskatei.

Amatas senieleja ir bagāta ar dažāda veida fosilijām. Vietējais gids zina, kur tās vislabāk var atrast, līdz ar to krājumos to ir daudz, un pamazām top bruņu zivs makets plašākai apskatei.

Amatas labajā krastā atrodas arī 46 m augstā Ainavu krauja, kas ir viena no augstākajām un senākajām kraujām Latvijā. Šīs upes ieleju aplūkot iespējams arī, uzkāpjot Dzilnas ieža korē. Pats Dzilnas iezis slejas 37 m augstumā un ir viens no mainīgākajiem iežiem Latvijā. To veido četras pakāpes, bet katru gadu skats var būt citādāks. No Amatas krasta uz augšu redzams sarkanā māla slānis, tad – blokos sadalījusies smilšakmens siena. Nākamais slānis ir 8 m augsta nogāze, kurā ieaudzis mežs un sākas vairāki no avotu ūdenskritumiem. Ziemā šeit vērojami leduskritumi, kas augstumā dažkārt pārsniedz 10 m. Tos iecienījuši ne tikai neskartas dabas mīļotāji un fotogrāfi, bet arī alpīnisti, kas šeit apgūst kāpšanu pa ledus sienām. Savukārt Dzilnas ieža augstākais slānis ir 10 m augsta baltā smilšakmens siena. Virspusē izplūstošie avoti iezi ārda no augšas, un tieši dzelzs avoti dažviet balto smilšakmeni iekrāso sarkanu. Šo neskarto dabas stūri apmeklējot arī ceļotāji no Austrumiem, lai ieža korē nodotos meditācijai. Iespējams, ka te jūtama īpaša enerģija, jo Dzilnas iezī notiek visaktīvākie sāniskās erozijas un sufozijas procesi Latvijā. 

Amatas kreisajā krastā tai pietek Kumada, kuras tecējumā atrodami daži nelieli ūdenskritumi un arī bebru dambji. Diezgan bieži novērojumi arī koku sagāzumi, kas upes ainas padara vēl interesantākas. Vietām upe ir krāčaina un ar akmeņainu gultni. Gar Kumadas krastiem izveidojušies arī dolomīta un šūnakmens atsegumi. Šūnakmens apmēram pirms simts gadiem skaldīts un vests prom ar zirgu pajūgu, vēl ir saglabājusies šūnakmens lauztuve. Kumadas lejtecē pie Dančupītes ietekas atrodas 12 m augsts un nepilnus 100 m garš smilšakmens atsegums, zināms kā Cecīļu iezis. Iezī izveidojušās nišas, ko dēvē par velna kambariem. 

Par Kumadas Velna kambari tiek stāstīta arī kāda teika. Pati ala ir neliela, nišveidīga, aptuveni 5 m gara un 3 m augsta. Stāsta, ka šajā iezī vecos laikos esot dzīvojis Velns ar divām raganām. Ļaudis tāpēc šo iezi nosaukuši par Velna kambari. Katru pusnakti Velns mēdzis ar raganām dejot ieža priekšā. Kādreiz ļaudis gan Velnu nokaitinājuši, un Velns, ļaudīm spītēdams, gribējis Kumadu aizbērt. Kādu nakti Velns paņēmis veselu klēpi smilšu un grasījies to iegāzt Kumadā. Nogājis pie upes, Velns sācis skatīties, kur būtu labāk klēpi ar smiltīm izbērt, bet Cecīļos iedziedājies gailis, Velns no savādās skaņas izbijies un meties alā. No tā laika pretim Velna kambara iezim atrodas neliels uzkalniņš, un ļaudis stāsta, ka tas esot Velna radīts. No tā laika gan Velns neesot vairs virs zemes manīts un ļaudis vairs nebiedējot.

Arī Dančupītes krastos atrodas ala, kas veidojusies no smilšakmens, un te redzams gandrīz 2 m augsts ūdenskritums. Staigājot pa taku, redzami arī daudzi avoti, piemēram, Pērļupes krastos. Pie šīs upes ietekas Amatā, nogāzes augšdaļā atrodas arī skaistā Pērļupes ala. Lai arī tā ir šaura un zema, tās ejas stiepjas tālu un to kopgarums sasniedz 33 m. 

Taka ir citāda katrā gadalaikā. Vasarā dabas zaļums un smarža aptvers ceļotājus. Rudenī upēs iespējams novērot lašu nārstošanu. Šeit dzimušie laši atgriežas, mērojot pat 3000 km lielu attālumu, lai nārstotu savā dzimšanas vietā. Ziemā aizsalst ne tikai upes, bet sasalst arī ūdenskritumi, un augstās nogāzes klāj sniega sega. Ne visu iespējams uzskaitīt un aprakstīt, katrs takas apciemotājs pats atradīs skaistākos skatus. 

Gaismas vakari ziemas tumsā

Gaismas vakari tiek organizēti katru sestdienu, sākot no oktobra beigām līdz pat marta vidum. Šajos vakaros 2 km garumā tiek izgaismots takas mazais loks, kas apmeklētājiem ļauj sajust meža burvību. Gada aukstākajos mēnešos, kad daba mūs palutinājusi ar biezu sniega segu, gaismiņu spēles baltajās kupenās uzburs īstu brīnumzemi. Pastaiga pa izgaismoto mežu diennakts tumšajās stundās ļaus sajust, sasmaržot un sadzirdēt dabu citādāk nekā saules gaismā, jo tumsā saasinās citas maņas. Takas saimnieki saka, ka tā ir meža terapija tumsas gaismā, kur iespējams smelties iedvesmu saviem darbiem. Daudzi no mums dienas pirmajā pusē ir aizņemti darbos, tāpēc šī ir lieliska iespēja arī vakarus pavadīt dabā, sekojot takas norādēm un gaismas staru spēlēm. 

Katram savs piedzīvojums

Jebkurš gājējs var izvēlēties, cik garu distanci vēlas pieveikt. Taka piedāvā pastaigu trīs dažādos garumos 2 km, 4 km un 12 km. Sekojot zaļajām norādēm, iespējams iziet takas mazo loku, kas ir aptuveni 2 km garš. Pa ceļam var  apskatīt iespaidīgo Cecīļu iezi no Kumadas upes labā krasta, Dančupītes kanjonu, alu, ūdenskritumu, Cecīļu priedi. Izvēloties doties garākos maršrutus, pastaigu laikā atklāsies visas dabas pērles. 

Cecīļu dabas taku iespējams iepazīt arī ar saimnieku sagatavoto aktivitāšu palīdzību. Pārgājienos ir iespēja doties kopā ar savu Cecīļu dabas takas gidu, noslēgumā tiek organizētas radošās darbnīcas gan dabā, gan iekštelpā. Organizētie pārgājieni palīdzēs aizmirst ikdienas uztraukumus un pilsētas skaņas, tās nomainot pret čalojošām upēm, putnu dziesmām un vēja pūsmas radīto lapu čabēšanu. Pēc pārgājiena iespējams sasildīties pirtiņā un meža noslēpumus pārrunāt pie ugunskura, baudot turpat dabā gatavotu zupu. 

Meža gudrības iespējams iemācīties, izejot taku meža gida vadībā, kurš palīdzēs pastaigas dalībniekiem uz dabu palūkoties nedaudz citādāk, to sajust ar aizvērtām acīm, ieklausīties meža stāstos ar koku palīdzību, uz dabu palūkoties caur mikroskopu, sameklēt fosilijas un tās noteikt, iepazīties ar kompasu un to pielietot, lai atrastu dabas takas pērles.

Unikāls piedzīvojums ir sagatavots dzīvnieku mīļotājiem, jo dabas taku iespējams iepazīt kopā ar gudrajiem haskijiem. Pastaiga veidota sadarbībā ar dodkepu.lv, un tās laikā dalībniekus pavada gids un kluba haskiji. Sasaistē ar haskiju rokas paliek brīvas, ļaujot ērti pārvietoties. Kopā ar suņiem pastaiga ritēs raitāk, turklāt šie cilvēkus mīlošie suņi dabā pavadīto laiku padarīs aizraujošāku. 

Savukārt radošajās darbnīcās dota iespēja radoši izpausties. Te būs parafīna gaismas lukturi, “dzīvās gleznas” no keramikas masas un ģipša, lieli un mazi sapņu ķērāji. Tam visam klāt –  gardumi, silta tēja vai atspirdzinošs dzēriens.

Cenas

 • Pastaigu taka: ieejas biļete 2 EUR, skolēnu ekskursiju grupām 1,50 EUR, bērniem līdz 4. klasei ieeja bez maksas.
 • Pārgājieni dabā: personai 15 EUR. Cenā iekļauti gida pakalpojumi,  Cecīļu pirts, uz ugunskura gatavota zupa. 
 • Iespēja doties divu dienu pārgājienā ar nakšņošanu teltī un iešanu Ķaubu pirtī ( attālajā lokā). Personai 20.00 EUR
 • Pārgājieni kopā ar haskijiem: Vairāk informācijas https://www.dodkepu.lv/
 • Meža gudrības taka: programma 60 EUR + dabas takas ieejas biļete 1,50 EUR, darbnīca 2 EUR
  Pirts mežā: rezervācija 8 personām 40 EUR + dabas takas ieejas biļete 2 EUR; piknika vieta 10 EUR.
 • Foto orientēšanās grupām: programma 80 EUR + dabas takas ieejas biļete 1.50 EUR
 • Grupu pavadošajām personām un pirmsskolēniem –  bez maksas
 • Radošās darbnīcas: parafīna meistarklase (gaismas luktura izveide – 25 EUR) 
 • Dabas bareljefa darbnīca –  20 EUR
 • Sveču liešanas darbnīca –  15 EUR 
 • Ēdināšana: uz ugunskura gatavota zupa personai 3,50 EUR, grupā virs 20 personām  –  3 EUR.

Papildus informācija:
Biļetes iegādāties Cecīļu dabas takas kases namiņā, kas atrodas pašā takas sākumā.
Mašīnas atstāt pie uzņēmuma “Ekju”, Cecīļu iela 12, Ieriķi. Maksājumus pieņem skaidrā naudā. Taka mitrā laikā var būt dubļaina un slidena, ieteicams izvēlēties pastaigai piemērotu apģērbu un apavus. Ugunskura kurināšanu, piknika vietas izmantošanu iepriekš saskaņot. Drīzumā būs pieejama otra meža pirtiņa tālākajā maršruta posmā –  Ķaubi  –  ar iespēju nakšņot teltīs.

© Līva Klismeta 

Informācija aktualizēta 05.06.2021. 

Apkārtnē. Turpat Ieriķos – Ieriķu dzirnavas un dabas taka.