Atpūtas vieta “Zušu pļava” – Inčukalna pagasts, Siguldas novads

Tikai nepilnus 40 km no Rīgas, skaistās Gaujas krastā, atrodas atpūtas vieta “Zušu pļava”. Ja pilsētas drūzma un saspiestība ir apnikusi, “Zušu pļava” būs īstā vieta, kur, tālu nebraucot, gūt iedvesmojošu atpūtu svaigā gaisā. Jūsu izvēlei –  atpūtas un sporta  laukumi, ūdens prieki un pastaigas un vēl daudz kas cits. 

Piedāvājums: kempinga mājiņas, telšu vietas, volejbola, basketbola, futbola laukumi, piknika un ugunskura vietas, vizināšanās ar laivu, makšķerēšana un peldēšanās dīķī, nobrauciens ar trosi, šūpoles. Kā aizbraukt: braucot no Rīgas pa Vidzemes šoseju, pie “Sēnītes” jānogriežas pa kreisi.  Līdz atpūtas vietai vēl jābrauc apmēram 2,5 km (Kārļzemniekiem). Pieejamība: auto stāvlaukums, vieta pieejama vecākiem ar bērniem ratiņos, cilvēkiem ratiņkrēslā, apmeklētājiem ar mājdzīvniekiem.

Tā radās atpūtnieka sapnis

Pirms gadiem 15 Egonam Cinim iepatikās plašā, zaļā pļava pie Gaujas straujajiem ūdeņiem. Tiesa, stipri nolaista tā bija, taču tik gleznieciski  iekārtojusies tieši starp Gaujmalu un dīķiem, ka, to uzlūkojot, radās ideja izmantot pļavu atpūtai un sportiskām aktivitātēm. Tā sākās Zušu pļavas stāsts.

Ciņu ģimene enerģiski ķērās pie vietas sakopšanas un nedaudz arī pārveidošanas. Tika izrakti kanāli un starp tiem izveidota īpaša pļava sporta pasākumiem. Pievienojās kempinga mājiņas, piknika vietas, šūpoles, un nu jau vairākus gadus Zušu pļava ir katra atpūtnieka sapnis, kā teikts kādā sociālo tīklu ierakstā.

Diena dabas vidū

Saprotams, galvenā māksliniece atpūtas vietas izveidošanā ir Gaujas senlejas daba un Latvijas skaistākās, vijīgākās upes klātbūtne. No svara arī tas, ka pēc darbiem nogurušam pilsētniekam nav tālu jābrauc – vien nepilni 40 km no Rīgas, un esi dabas vidū. Kaut kur steidzas Gauja, mudinot doties tai līdzi pa skaisti iestaigātām taciņām, dīķos šaudās zivis, tā vien aicinot lūkot pēc makšķerkāta. Visapkārt kempingam plešas sauss, gaišs priežu mežs, bagāts ar sēnēm un ogām. Atliek tikai doties sēņošanas un ogošanas piedzīvojumā.

Noteikti jāizmanto arī izdevība aizstaigāt līdz mistiskiem nostāstiem apvītajai Inčukalna Velnalai, kas atrodas  pavisam netālu, vien 2 km attālumā. Stāsta, ka sensenos laikos tajā mitis pats Velns, tāpēc tai dots šāds nosaukums. Vieta nudien noslēpumaina. Šaurā ieeja ieved daudz plašākā telpā ar augstiem kupolveida griestiem, kas sasniedz pat 4 metrus. Alas mistiskajā pustumsā sadzirdama klusināta pazemes ūdeņu čalošana. No alas izplūst avots, kura ūdenim tiek piedēvētas dziednieciskas īpašības.

Sportisku aktivitāšu pietiek visiem

Bet ne jau tikai rāmi pastaigāties, putnu vokalizēšanu baudot un svaigu lauku gaisu elpojot, šurp dodas pilsētnieki. Sparīgākajiem te ir visai plašs sportisku aktivitāšu piedāvājums. Sportošanai un atpūtai starp Gauju un dīķiem ir izveidots labiekārtots laukums ar galdiem, soliem un ugunskura vietām. Te var uzspēlēt futbolu, volejbolu un basketbolu. Un kur nu Latvijas vasara bez ūdens priekiem! Dīķī var peldēties, makšķerēt, vizināties ar laivu vai plostu. Ja gribas ko patiešām ekstrēmu, tad jāizvēlas azartiskais “lidojums” ar trosi pāri dīķim un atpūtas laukumam. Būs arī tādi, kas izmantos iespēju kārtīgi nopērties Veselības pirtiņā.

Daudziem atpūtniekiem pietiek ar vienas dienas aktivitātēm, bet tiem, kuri ir nolēmuši palikt vēl uz kādu dienu vai ilgāku laiku, ir domātas četras nelielas kempinga mājiņas, kurās ir virtuvīte, labierīcības un duša. Katrā var apmesties četri cilvēki. Šurp var braukt arī ar savām teltīm, to vietas nav ierobežotas.

© Anita Banziņa, 14.06.2021.

Informācija aktualizēta 16.06.2021.
Foto no Ciņu ģimenes arhīva.

Apkārtnē: Inčukalna Velnala, zirgu izjādes “Kārļzemniekos”