Viesītes Brīvības luterāņu baznīca – Viesīte, Jēkabpils novads

Viesītes luterāņu baznīca ir viens no oriģinālākajiem latviešu 20. gadsimta 30. gadu  sakrālās arhitektūras paraugiem, kurā meistarīgi apvienots modernais funkcionālisms ar neoklasicismu un nacionālo romantismu.

Vaļņu iela 14, Viesīte, Jēkabpils novads

Vēsturiski Viesītes un tuvākās apkārtnes iedzīvotāji piederēja pie Sunākstes luterāņu draudzes, un no 1874. gada dievkalpojumi notika Viesītes pagasta skolā. Pēc pilsētas tiesību piešķiršanas Viesītei 1928. gadā un, augot iedzīvotāju skaitam, radās nepieciešamība arī pēc savas baznīcas.

Viesītes sieviešu komiteja 1932. gadā uzsāka līdzekļu vākšanu, un jau 1937. gada 15. augustā Valeskalniņā tika ielikts jaunās baznīcas pamatkamens. Pēc draudzes priekšlikuma,, baznīcu nolēma saukt Brīvības vārdā, jo tā tika celta vietā, kur 1919. gadā bija risinājušās Brīvības cīņas. Te atradās arī dažus gadus atpakaļ uzceltais piemineklis Viesītes atbrīvotājiem, bet baznīcas pamatakmens iemūrēts Brīvības cīnītāju piemiņas dienā.

Baznīcas projekta autors ir arhitekts un LU profesors Pauls Kundziņš. Projektēšanas izmaksas sedzis un gatavo projektu savai dzimtajai pilsētai dāvinājis profesors Pauls Stradiņš. Būvdarbus vadījis arhitekts Ansis Kalniņš. Baznīca iesvētīta 1939. gada 3. decembrī un, pateicoties tās atrašanās vietai, nosaukta Brīvības vārdā. Šī ir pēdējā pirmskara Latvijā pilnībā uzceltā baznīca. Baznīcas iekārtošanu pārtrauca Otrais pasaules karš un sekojošā padomju okupācija.

Draudzes rosība atsākās tikai 90. gados. Viesītē dzimusī māksliniece Ligita Caune 1994. gadā uzgleznoja altārgleznu, kas attēlo Dievmāti ar Kristus bērnu. Pēc viņas meta izgatavota arī lielākā daļa baznīcas iekārtas priekšmetu. Pati baznīcas ēka ir vienjoma taisnstūra plāna neapmesta ķieģeļu mūra būve. Baznīcas torni arhitekts nesimetriski un netradicionāli novietojis austrumu gala ziemeļu pusē, blakus altārdaļai. Ēkas fasāžu risinājums ir lakonisks un savam laikam moderns, tās ir gludi mūrētas ar dzegām sienu noslēgumā, kas veido nelielu pārkari. Torņa mūra stāvs ir kvadrātisks, tas noslēdzas ar šauru, augstu smaili, kādas raksturīgas Kundziņa projektētajām baznīcām.

Informācija aktualizēta 21.05.2021.

Lejupielādējams maršruta ceļvedis:
Jēkabpils – Birži – VIESĪTE – Sunākste – Sauka – Nereta


Rezervē naktsmājas Viesītē

Booking.com