SĒLIJA: Jēkabpils – Birži – VIESĪTE – Sunākste – Sauka – Nereta – lejupielādējams maršruta ceļvedis

Latvija => Sēlija

Lejupielādēt maršruta ceļvedi PDF formātā (30 lappuses)
LEJUPIELĀDĒT CEĻVEDI

Nosūtīt lejupielādes saiti uz e-pastu:

Apliecinu, ka esmu iepazinies ar Privātuma Politiku un tai pilnībā piekrītu privātuma Politika.

Piekrītu saņemt vērtīgu informāciju par ceļošanas iespējām no Ceļveži.Lv.

Sēlija ir Daugavas kreisā krasta novads, kas sniedzas līdz Lietuvas robežai un aptver teritoriju līdz Vallei un Mēmelei. Cilvēku mentalitāti Sēlijā ir veidojusi lēnīga, zaļa, taču pauguraina, piemīlīga ainava, arī samērā daudzās hercoga, vēlāk kroņa teritorijas, tātad mazāka pakļautība muižniekiem, arī divas līdzās pastāvošas konfesijas – luterisms un katolicisms, kurām vēl pievienojas pareizticīgie un vecticībnieki, visai aktīvas ebreju kopienas miestiņos, Daugavas plostnieki no Baltkrievijas. Novadā izteikts ir multikultūru elements. Nav noliedzama arī vācu mācītāju, it īpaši Stenderu dzimtas tiešā ietekme, viņi te dzimuši un darbojušies paaudzēm.

 ceļš P75: (JĒKABPILS) – Birži – VIESĪTE – Vārnava – Sunākste – Sauka – (NERETA) foto: Viesītes TIP

Viesītes tūrisma informācijas centrs
Viesītes muzejs “Sēlija”, A. Brodeles iela 7.
+371 28 681 126, +371 29 116 334, [email protected]
https://viesite.lv/

Sunākstē tapusi “Augstas gudrības grāmata no pasaules un dabas” (1774, 1796) un daudzi citi latviešu laicīgās literatūras sacerējumi, kuru autors ir Sēlpils prāvests G. F. Stenders. Šiem momentiem jāpievieno zināma nošķirtība, atstumtība, “Sēlijas elēģija” (Imants Auziņš). Mežos ieaugušais novads 20. gadsimtā atradies itin kā atstatus no modernizācijas tendencēm Latvijā. Infrastruktūra un ceļi te veidojušies gausi, arī Pirmā pasaules kara laikā izveidotā “mazā bānīša” satiksme nav bijusi pārāk efektīva. Novada vidienē nav lielāku centru, tas ir izteikts lauksaimniecības apvidus, taču lielu pilsētu trūkums nodrošina, ka novads ir ainavisks ar retām un nelielām viensētām un daudziem dabas objektiem. Sēlija vienmēr gaidīs zinātkārus ceļotājus, kas vēlas nesteidzīgi iepazīties ar novada vēsturi, dabas bagātībām un varenajiem ļaudīm, kas nākuši no šī novada – Paulu Stradiņu, Mārtiņu Bucleru, Arvīdu Žilinski, veco Stenderu!

Par Sēlijas pirmo un galveno cilvēku uzskatītais akadēmiķis Jānis Stradiņš par sava tēva dzimto novadu ir teicis šādus zīmīgus vārdus: “Varbūt Sēlijai nemaz nav jābūt piektajai zvaigznei virtuālajā Latvijas ģerbonī, bet kā spoža un mīlīga zvaigznīte tā uzmirdzēs katram, kas vēlēsies to ieraudzīt”.

Karte: Google Maps

MARŠRUTS

Maršrutu sākam Jēkabpilī, kas ir uzskatāma par Sēlijas vārtiem uz Vidzemi. Pēc Biržu pagasta ievērojamāko vietu, tostarp rakstnieka Aleksandra Grīna dzimto māju, apmeklējuma nonākam Sēlijas neoficiālajā galvaspilsētā VIESĪTĒ. Šeit varam iepazīties ar Sēlijas vēsturi muzejā “Sēlija” un Mazā Bānīša parku. Noteikti jāsasveicinās ar Viesītes simbola – āža – skulptūru, kas ir atsauce uz pilsētas agrāko nosaukumu – Āžu miests. Bijušajā Viesītes pagasta skolā –Paulam Stradiņam veltīta ekspozīcija. Ceļā uz Sunāksti būs vīnogu audzētava “Rudzīši” – viena no lielākajām Latvijā, te aug ap 80 vīnogu šķirņu. Sunākste ir saistīta ar Vecā Stendera vārdu, te aplūkojama baznīca, kurā viņš kalpoja, un Vecā Stendera kaps ar lepno uzrakstu “Latwis”. Atgriežamies uz Jēkabpils-Neretas ceļa un turpinām doties Neretas virzienā. Netālu no Saukas zaļo Miklavānu dižozols. Saukā atrodas ievērojamā komponista Arvīda Žilinska dzimtās mājas. Saukas dabas parkā noteikti jāuzkāpj Sēlijas paugurvaļņa augstākajā virsotnē – Ormaņkalnā – esošajā skatu tornī, no kura paveras elpu aizraujošs skats uz Saukas ezeru un Sēlijas mežiem. Maršruts noslēdzas Neretā.

Sēlija 3foto: Viesītes TIC

Lejupielādēt maršruta ceļvedi PDF formātā (30 lappuses)
LEJUPIELĀDĒT CEĻVEDI

Nosūtīt lejupielādes saiti uz e-pastu:

Apliecinu, ka esmu iepazinies ar Privātuma Politiku un tai pilnībā piekrītu privātuma Politika.

Piekrītu saņemt vērtīgu informāciju par ceļošanas iespējām no Ceļveži.Lv.

Ceļvedi sastādījis
ekskursiju vadītājs Andis Artmanis
[email protected] , +371 22 415 791

Pateicamies Viesītes Tūrisma informācijas punktam un personīgi TIP speciālistei Ligitai Levinskai-Drozdovai un Jānim Dzimtajam par fotogrāfijām un labojumiem ceļvedī!

Ceļveža versija: 21.05.2021.


Rezervē naktsmājas ViesītēBooking.com