Atpūtas komplekss “Rāznas ezerkrasti” – Čornajas pagasts, Rēzeknes novads

“Rāznas Ezerkrasti” ir skaista vieta, kur svinēt savas dzīves nozīmīgākos notikumus vai vienkārši atpūsties skaistā Rāznas ezera krastā. Sporta pasākumi, viesības, kāzas, semināri, peldēšanās, makšķerēšana, laivu izbraucieni –  tas viss te ir iespējams, turklāt vienam pasākumam netraucējot citus, jo atpūtas kompleksa teritorija ir iespaidīgi plaša.     

Pieejamība. Klientiem ir bezmaksas stāvvieta. Atļauts apmeklēt ar dzīvniekiem, ja tie ir labi audzināti un netraucē citiem viesiem. Cilvēkiem ar kustību traucējumiem ir pieejama atsevišķa mazā mājiņa. Kā nokļūt. Pie lielceļa Rēzekne-Dagda (P55) ir uzlikta izgaismota atpazīstamības zīme un plakāts. Iebraucot kompleksa teritorijā, ir teritorijas plāns, kur un kā nokļūt. Piedāvājums: nakšņošana viesu namos, telpas semināriem, viesībām, telšu un ugunskura vietas, pikniknamiņš ar grilu, treileru pieslēgums, pirtis, baseins, biljards, āra pirts un džakuzi, ēdināšana, grila vieta, volejbola un un futbola laukumi, bērnu rotaļu laukums, ūdensriteņu (katamarānu), laivu, vindsērfinga dēļu un SUP dēļu noma, 4 līmeņu virvju trase kokos, alpīnisma siena, makšķerēšana.

Ideju deva atpūtnieki

Ne katram ir dota iespēja dzīvot un saimniekot tik skaistā vietā. Sandra un Ēriks Viši var būt pateicīgi Ērika vectēvam, kura saimniecība atradās ezera krastā. Zemnieku saimniecības “Ezerkrasti” stāsts sākās pagājušā gadsimta 90. gados, kad Višu ģimene atguva Ērika vectēva zemi un, kā daudzi citi tolaik, sāka aizrautīgi nodarboties ar lauksaimniecību. Taču gleznainā vieta ar smilšaino pludmali pie skaistā ezera vilināja daudzus, un aizvien biežāk sāka braukt atpūtnieki. Tas arī deva ideju atpūtas kompleksa izveidošanai. Rāznas ezera krastā 22 gadu laikā tika uzbūvētas 4 viesu mājas, kafejnīca, iekārtoti aktīvās atpūtas laukumi, un tā tapa populārais, daudziem ceļotājiem zināmais atpūtas komplekss.  

Atpazīstamību kompleksam papildus deva arī Sandras Višas piedalīšanās Latvijas Televīzijas konkursā “ “Īstās latvju saimnieces”, kur Sandra pārējām saimniecēm rādīja tuvējo Kandžas muzeju Kaunatā, vizināja pa Rāznas ezeru un cienāja ar Latgales gardumiem – Rāznas zivju zupu, guļbešņīkiem un asuškām. Garšīgu zivju zupu vārīt prot arī saimnieks. Te gatavotos Latgales kulināros gardumus var izbaudīt arī kompleksa kafejnīcā( pēc iepriekšēja pieteikuma), kas ir Latgales kulinārā mantojuma tīkla dalībniece.

Ikdienā Sandra vada vietējos divus bērnudārzus un folkloras kopu “Rāzna”, bet Ēriks strādā apsardzes jomā. Mājas ir atgriezušies arī viņu trīs bērni ar savām ģimenēm. Sandrai un Ērikam nu jau ir pieci mazbērni. 

 “Apelsīns” vai “ Kļava”?

“Apkārtne un mājiņa tīra un sakopta. Personāls laipns un atsaucīgs.  Mazajam ļoti patika rotaļu laukums ezera krastā. Skaistais skats uz ezeru un tā šalkoņa no rīta ir apburoša,” raksta atsauksmēs kāda sieviete, kas pilnvērtīgi izbaudījusi atpūtu atpūtas kompleksā.

“Rāznas Ezerkrasti” atpūtniekiem piedāvā četras viesu mājas, telpas kāzu, semināru un citu svinīgo pasākumu rīkošanai un teritoriju sporta pasākumu rīkošanai. Viesu namos iespējams dzīvot divvietīgās, trīsvietīgās un četrvietīgās istabiņās vai arī ģimenes atpūtai noīrēt mazo mājiņu.  

Vienlaicīgi kopumā te var nakšņot  līdz 100 personām, bet nosvinēt savas dzīves skaistākos svētkus – līdz pat 130 personām. Atpūtas kompleksā iespējams ieturēt maltīti kafejnīcā, kas ir Latgales kulinārā mantojuma tīkla dalībniece.

Ģimenei vai nelielai draugu kompānijai būs piemērota ģimenes māja “ Kļava”, kurā var pārnakšņot septiņi cilvēki. Virtuves telpā ērti var savietoties septiņi cilvēki. Mājā ir arī virtuve ar aprīkojumu, krievu pirts, duša, tualete.

Ietilpīgāka ir viesu māja “Apelsīns”, kurā ir ir banketu zāle līdz 40 personām. Te iekārtota āra terase ar placi dejošanai, biljarda zāle, baseins, dušas, virtuve ar aprīkojumu. Atsevišķos 8 numuros varēs pārnakšņot 34 nogurušie svinību viesi.  

Lieliem pasākumiem un konferencēm ieteicams noīrēt svinību māju “Kastanis”, kurā ir plaša zāle līdz pat 130 cilvēkiem un otrajā stāvā 20 gultasvietas piecos numuros. Te ir arī mūzikas centrs, var pasūtīt galdu klāšanu.

Viesiem, kurus interesē ekonomiskās klases atpūta, piedāvā pārgulēt  malkas šķūņa augšā, kur ir 11 gultasvietas. Tiem, kas ieradušies ar kemperiem vai vēlas pārlaist nakti teltī pie ugunskura,  piedāvā labiekārtotas WC, dušas un virtuvīti, kura ir pilnībā aprīkota maltīšu gatavošanai. 

Atpūta pie ezera  

Rāznas ezers ar smilšaino pludmali un tuvējā apkārtne viesiem garantē daudzveidīgu izklaidi, un, ja vien ir vēlme un enerģija, atpūtai atvēlētās dienas var pavadīt rosīgi un sportiski. Vispirms te ir īsta paradīze ūdens prieku cienītājiem: peldēšanās, izbraucieni ezerā ar SUP dēļiem, laivu vai ūdensvelosipēdu, vindsērfošana, izbaudot vēja spēku un ezera plašumu, un, protams, makšķerēšana.

Tā kā atpūtas kompleksā ir arī velosipēdu noma, piedzīvojumiem bagāts  un izzinošs varētu būt brauciens ar divriteni apkārt Rāznas ezeram, apmeklējot Mākoņkalnu vai arī uzkāpjot līdz Latvijas trešajai augstākajai virsotnei –  Lielajam Liepu kalnam. Sniegotā ziemā noderēs slēpošanas aprīkojuma noma.   Kompleksa teritorijā ir arī sporta laukumi, bet viesu mājās var uzspēlēt biljardu. Jaunākajai paaudzei noteikti patiks bērnu rotaļu laukums.

Anita Banziņa, 21.05.2021

Informācija aktualizēta 21.05.2021.
Foto no Višu ģimenes arhīva.

Apkārtnē. Lielais Liepu kalns (21,4 km),   Mākoņkalns (19 km),  Kaunatas Šmakovkas muzejs (9,4 km),  Zvaniņu muzejs Lipuškos (17 km).