LATVIJA: Sēlija: (JĒKABPILS) – Birži – VIESĪTE – Vārnava – Sunākste – Sauka – (NERETA)

Latvija => Sēlija => maršruta ceļvedis: (JĒKABPILS) – Birži – VIESĪTE – Vārnava – Sunākste – Sauka – (NERETA)

Ceļvedis publicēts: 09.06.2020., versija: 08.06.2020., rediģēts: 13.07.2020.
Ceļveža apjoms: 28 lpp., faila lielums: 2,2 Mb

 ceļš P75: (JĒKABPILS) – Birži – VIESĪTE – Vārnava – Sunākste – Sauka – (NERETA) foto: Viesītes TIC

Ceļvedi sastādījis
ekskursiju vadītājs Andis Artmanis
[email protected] , +371 22 415 791

Sēlija ir Daugavas kreisā krasta novads, kas sniedzas līdz Lietuvas robežai un aptver teritoriju līdz Vallei un Mēmelei. Cilvēku mentalitāti Sēlijā ir veidojusi lēnīga, zaļa, taču pauguraina, piemīlīga ainava, arī samērā daudzās hercoga, vēlāk kroņa teritorijas, tātad mazāka pakļautība muižniekiem, arī divas līdzās pastāvošas konfesijas – luterisms un katolicisms, kurām vēl pievienojas pareizticīgie un vecticībnieki, visai aktīvas ebreju kopienas miestiņos, Daugavas plostnieki no Baltkrievijas. Novadā izteikts ir multikultūru elements. Nav noliedzama arī vācu mācītāju, it īpaši Stenderu dzimtas tiešā ietekme, viņi te dzimuši un darbojušies paaudzēm.

Sunākstē tapusi “Augstas gudrības grāmata no pasaules un dabas” (1774, 1796) un daudzi citi latviešu laicīgās literatūras sacerējumi, kuru autors ir Sēlpils prāvests G. F. Stenders. Šiem momentiem jāpievieno zināma nošķirtība, atstumtība, “Sēlijas elēģija” (Imants Auziņš). Mežos ieaugušais novads 20. gadsimtā atradies itin kā atstatus no modernizācijas tendencēm Latvijā. Infrastruktūra un ceļi te veidojušies gausi, arī Pirmā pasaules kara laikā izveidotā “mazā bānīša” satiksme nav bijusi pārāk efektīva. Novada vidienē nav lielāku centru, tas ir izteikts lauksaimniecības apvidus, taču lielu pilsētu trūkums nodrošina, ka novads ir ainavisks ar retām un nelielām viensētām un daudziem dabas objektiem. Sēlija vienmēr gaidīs zinātkārus ceļotājus, kas vēlas nesteidzīgi iepazīties ar novada vēsturi, dabas bagātībām un varenajiem ļaudīm, kas nākuši no šī novada – Paulu Stradiņu, Mārtiņu Bucleru, Arvīdu Žilinski, veco Stenderu!

Par Sēlijas pirmo un galveno cilvēku uzskatītais akadēmiķis Jānis Stradiņš par sava tēva dzimto novadu ir teicis šādus zīmīgus vārdus: “Varbūt Sēlijai nemaz nav jābūt piektajai zvaigznei virtuālajā Latvijas ģerbonī, bet kā spoža un mīlīga zvaigznīte tā uzmirdzēs katram, kas vēlēsies to ieraudzīt”.

Karte: Google Maps

MARŠRUTS:

Maršrutu sākam Jēkabpilī, kas ir uzskatāma par Sēlijas vārtiem uz Vidzemi. Pēc Biržu pagasta ievērojamāko vietu, tostarp rakstnieka Aleksandra Grīna dzimto māju apmeklējuma nonākam Sēlijas neoficiālajā galvaspilsētā Viesītē. Šeit varam iepazīties ar Sēlijas vēsturi muzejā “Sēlija” un Mazā Bānīša parku. Noteikti jāsasveicinās ar Viesītes simbola – āža skulptūru, kas ir atsauce uz pilsētas agrāko nosaukumu – Āžu miests. Bijušajā Viesītes pagasta skolā Paulam Stradiņam veltīta ekspozīcija. Ceļā uz Sunāksti vīnogu audzētava “Rudzīši” – viena no lielākajām Latvijā, te aug ap 80 vīnogu šķirnes. Sunākste ir saistīta ar Vecā Stendera vārdu, te aplūkojama baznīca, kurā viņš kalpoja un Vecā Stendera kaps ar lepno uzrakstu “Latwis”. Tad dodamies uz Sauku, kur mūs gaida Latvijas fotogrāfijas pamatlicēja Mārtiņa Butlera piemiņas kabinets un pastaiga pa Saukas dabas parku. Dabas parkā noteikti jāuzkāpj Sēlijas paugurvaļņa augstākajā virsotnē – Ormaņkalnā – esošajā skatu tornī, no kura paveras elpu aizaujošs skats uz Saukas ezeru un Sēlijas mežiem. Pēc tam dodamies uz ievērojamā komponista Arvīda Žilinska dzimtajām mājām, bet maršruts noslēdzas Neretā.

Ceļvedis PDF formātā
Sēlija 3 ceļveža vāks

Ja ceļvedis neveras vaļā pārlūkprogrammā, to jāmeklē lejupielādēto failu mapē

Lejupielādējamais fails (.pdf) ir A4 formātā – to ir ērti izdrukāt un ņemt līdzi ceļā. Vai arī – ceļojuma laikā var lasīt planšetdatorā vai viedtālrunī.

Sēlija 3foto: Viesītes TIC


Saistītie ceļveži un raksti:

  • LATGALE: Daugavpils šoseja (A6): Krustpils – (JĒKABPILS) – Līvāni – Nīcgale – Vabole – (DAUGAVPILS) – maršruta ceļvedis
  • SĒLIJA: Gar Daugavu: (Ķekava) – Daugmale – (Ķegums) – Birzgale – Jaunjelgava – Staburags – Sēlpils – (JĒKABPILS) – Zasa – Dignājas pilskalns – maršruta ceļvedis
  • SĒLIJA: JĒKABPILS – pilsētas ceļvedis
  • SĒLIJA: (Vecumnieki) – Klīvi – Krasti – Grīcgale – Zalve – NERETA – “Riekstiņi” – Rite – (Aknīste) – maršruta ceļvedis

Rezervēt naktsmājasBooking.com