Lone – Saukas pagasts, Jēkabpils novads

Lone ir ciems Jēkabpils novada Saukas pagastā, pagasta centrs. Ciems iekļaujas kultūrvēsturiskajā Sēlijas novadā, bet tā daļa – Saukas dabas parka teritorijā.

Loni jau kopš padomju laikiem ieskauj plaši ābeļdārzi. Vairākas zemnieku saimniecības joprojām nodarbojas ar augļkopību. Ciema apbūve izaugusi ap kādreizējo Lones pusmuižu. Pašreizējā ciema apbūve veidojusies padomju okupācijas laikā, kad Lone bija padomju saimniecības ‘’Lone’’ centrālais ciemats.

Galvenie apskates objekti Lonē ir kādreizējās mazbānīša līnijas Jēkabpils-Nereta Lones stacijas ēka, kā arī kādreizējās Lones pusmuižas ēka. 2 kilometrus uz DR no Lones, uz Neretas pagasta robežas, pie “Skosu” mājām atrodas Skosu pilskalns ar apmetni un kulta kalniņu. Lonē vēl var apmeklēt SIA “Ārītes” stādaudzētavu un rožu kolekciju dārzu (“Greķāni”, Saukas pagasts).

Lonē atradās fotogrāfa Mārtiņa Buclera foto kabinets, kas pastāvēja 1986.-2020. gados. Tagad eksponāti atrodas muzejā “Sēlija” Viesītē – Paula Stradiņa skolā. M. Buclera kabineta uzdevums bija klasiskās fotogrāfijas tradīciju saglabāšana līdzās digitālajai fotogrāfijai un M. Buclera atziņu popularizēšana mūsdienu laika dokumentēšanai un iemūžināšanai.

Informācija aktualizēta 28.04.2021.