Mikalojs Konstantīns Čurļonis un Lūznavas muiža

Mikalojs Konstantīns Čurļonis (1875–1911) bija lietuviešu gleznotājs un komponists, vairāk nekā 250 muzikālu kompozīciju un apmēram 300 gleznu autors. Viņa darbi atstājuši būtiski ietekmi uz mūsdienu Lietuvas kultūru.

Ir viņam arī saistība ar Latviju. Pie muižniekiem Kerbedziem, to īpašumos Riebiņos un Lūznavā 20. gadsimta sākumā ciemojās un guva iedvesmu daudzi ievērojami tā laika gleznotāji, mūziķi un literāti, starp tiem arī M. K. Čurļonis.

Kaut arī faktos par viņa viesošanos Lūznavā vēl ir daudz neizpētīta, profesors Pēteris Zeile grāmatā „Latgales kultūras vēsture” min tikai Čurļoņa izteikumu par Riebiņiem, kas esot „īsta mākslinieku paradīze”. Tomēr maz ticams, ka, ilgāku laiku uzturoties Riebiņu muižā, mākslinieki būtu ignorējuši otru, daudz gleznainākā vietā uzbūvēto Kerbedzu vasaras rezidenci Lūznavu, kur kopš 1906. gada vasaras vadīja pati mecenāte Jevgēnija Kerbedza.

Lai spēlētu sava vecvectēva radīto mūziku, 2016. gada aprīlī Lūznavas muižas Sarkanajā zālē pie jaunā koncertflīģeļa apsēdās komponista mazmazdēls, pianists, Kauņas Mūzikas akadēmijas profesors, vairāku starptautisko pianistu konkursu laureāts Roks Zubovs. Līdz ar to Lūznavas muižā par tradīciju kļuva aprīli veltīt K. Čurļoņa daiļradei.

Informācija aktualizēta 27.03.2021.

Saistītie ceļveži un raksti: