Mežabrāļu sēta Igaunijā (Metsavenna talu)

+372 789 1280, +372 523 0850. [email protected]. Grupas apmeklējumu jāpiesaka. Piedāvājumā: ekskursija, maltīte, nakšņošana, vizināšanās ar laivām, sauna.

Ziemā: slidināšanās ar ragaviņām un sniega kamerām no Bunkura kalna (Punkrimägi) un vizināšanās kamanās.

Cenas 2020 (http://www.metsavennatalu.ee/lv/piedavajums/):

  • Mežabrāļa stāsts – līdz 50 personām 220 EUR no grupas, ilgst līdz 1,5 st.
  • Mežabrāļu gājiens – līdz 50 personām 330 EUR no grupas. Ekskursija ar cienastu (kartupeļi mundierī, sviests, sāls, morss), ilgst ap 2,5 stundām.
  • Mežabrāļu gājiens un mežabrāļu pusdienas – līdz 20 personām – 500 EUR no grupas, katrs nākošais cilvēks – 25 EUR / pers, ilgst ap 3 stundām.

 

Mazais Vastse-Roosa (Jaunrozes) ciems atrodas 1,5 km no Igauni­jas-Latvijas robežas, ciemā dzīvo tikai 30 cilvēki.

1999. gadā Mēlis Mettus (Meelis Mõttus) kopā ar dzīvesbiedri Mariannu izveidoja neparastu tūrisma objektu. Te piedāvā iespēju sajust daļiņu no to vīru dzīves, kas cīnījās par Igaunijas neatkarību, un pat arī nakšņot mežabrāļu bunkuros. Pēdējos gados šo Igaunijas nomali ir apmeklējuši tūkstošiem interesentu no Igaunijas, Latvijas, Somijas, Krievijas, ASV, Kanādas, Vācijas, Anglijas, arī no Indijas un Japānas.

Kas bija mežabrāļi

Pirms un pēc Otrā pasaules kara, bailēs no svešās varas represijām, Igaunijas mežos aizgāja tūkstošiem vīru. Iemesli bija dažādi: bailes no mobilizācijas padomju vai vācu armijā, turīgāki saimnieki baidījās no izvešanas uz Sibīriju, brīvprātīgi vai piespiedu kārtā vācu armijā dienējušie bēga no arestiem. Mežos sabēgušie daudzus gadus saglabāja ticību, ka ar ārvalstu palīdzību iespējams atjaunot Igaunijas Republiku. Mežos tika būvēti pazemes bunkuri, kuros varēja dzīvot visu gadu. Vīrus, kuri bija spiesti izvēlēties šādu dzīvi, sauca par mežabrāļiem. Padomju represīvie orgāni viņus neatlaidīgi medīja. Lielākā daļa tika nogalināti vai sagūstīti un izsūtīti uz Sibīriju. Pēdējie ‘ziemeļu robinzoni’ no meža iznāca tikai 70. gadu sākumā.

Ik pavasari šeit rīko Mežabrāļu dienas. Apmeklētājus ved uz bunkuriem, parāda ieročus, ir apskatāmas tematiskās izstādes. Vietējā pašdarbības teātra trupa izspēlē: NKVD vienības uzbrukumu bunkuram, provokatora darbību, mežabrāļu arestu, nopratināšanu un bēgšanu.

Bunkuri

Kalna nogāzē ierakti 9 bunkuri. Šajā vīrišķīgi pieticīgajā, askētiskajā vietā var nokļūt tikai pa kāpnēm. Bunkuros iebūvētas guļamlāvas un mazs galdiņš, uz klona grīdas ir bluķis, cirvis malkas sagatavošanai un maza dzelzs krāsniņa.

Tieši šādos bunkuros 20.gs. 40. gadu otrajā pusē un 50. sākumā dzīvoja simtiem drosmīgu, bet nelaimīgu vīru – piespiedu “vilku” dzīvi.

Tagad piedzīvojumu mīļotājiem piedāvā naktsmītnes mežabrāļu bunkurā. Vienā no bunkuriem ir arī nakšņojis Igaunijas premjerministrs Marts Lārs (tagad ciema ļaudis to sauc par Lāra luksu).

Tūrisma programmas (“Mežabrāļu gājiens”)

2,5 līdz 3 stundu uzturēšanās Mežabrāļu saimniecībā:

  1. Gids iepazīstina ar mežabrāļu kustību, stāsta par vietējiem mežabrāļiem un Mežabrāļu saimniecību.
  2. Tiek izspēlēta mežabrāļu slēptuves meklēšana klētī. Daži brīvprātīgie paslēpjas un pārējie tos meklē. Pēc ‘mežabrāļu’ atrašanas Eha Loorits stāsta par saviem pārdzīvojumiem 1945.-1954.g. Eha bija vienīgā meita ģimenē. Viņas tēvs 1945.g. aizgāja mežā un 1947.g. no tā brīvprātīgi iznāca. 1950.g. viņam tomēr piesprieda 25 + 5 Sibīrijas gadus.
  3. Pazemes bunkurā notiek “Meža šalku” pārbaudīšana – kā to darīja igauņu un latviešu mežabrāļi slēdzot darījumus.
  4. Mežabrāļu azaids – ar mizu vārīti kartupeļi, sviests, sāls, tēja vai sula.
  5. Mežabrāļu dziesmas – apmeklējuma laikā grupām piedāvā dziedāt kādreizējā Härmiku mežabrāļu orķestra piecas dziesmas (vārdus ir atcerējies orķestra jaunākais dalībnieks Enno Hernits). Ir lapiņas ar dziesmu vārdiem.

Mežabrāļu sieri

Mežabrāļu saimniecībā gatavo arī vairāku veidu sierus, ko piedāvā arī piegādāt uz mājām Tartu un Viru apriņķos vai Omniva pakas veidā.


Informāciju apkopojusi ekskursiju vadītāja Aija Spura[email protected], +371 29 497 127

Informācija aktualizēta 20.04.2020.

Saistītie ceļveži un raksti:

    • IGAUNIJA – Mežabrāļu sēta – Karulas NP – Urvaste – Poķu zeme – Sangastes pils – Otepe – (Elva) – maršruta ceļvedis