Pati saviem spēkiem un par saviem līdzekļiem Daina Ozola veic remontu Jaungulbenes muzejā

Maija brīvdienās Jaungulbenes Tūrisma un informācijas centra muzejā, kas tiek iekārtots “Vešerienes mājā”, rīdziniece un vēstures pētniece Daina Ozola pati saviem spēkiem veica remontdarbus, lai šo ēku padarītu tūristiem un arī vietējiem saistošu un interesantu.

Šī ir vēsturiska celtne, tāpēc remontdarbi ir saskaņoti ar Nacionālo kultūras mantojuma pārvaldi. “Nedrīkstu lauzt sienas. Krāsošanā drīkstu izmantot tikai krīta krāsu. Daru to, ko pati saviem spēkiem varu izdarīt. Remontu veicu par saviem līdzekļiem. Rokas nenolaižas, kaut arī ēkai pavisam nesen tika izsists stikls. Gribu pierādīt, ka tas ir sīkums salīdzinot ar to, ko cilvēki te varēs redzēt – un tā ir Jaungulbenes pils vēsture, kas ir unikāla. Jaungulbenes muižas apbūvē ir aptuveni 30 apskates objekti. Man liekas, ka vietējie pat tā īsti neaptver, kas te ir par bagātību un vēsturi viņu pagastā,” saka D.Ozola.

“Vešerienas mājā” ir vairākas telpas. D.Ozola ir izplānojusi, kas būs katrā no tām. Piemēram, baroneses telpā būs galds ar krēsliem, glezna, lampa ar svecēm, kuru jau D.Ozola ir iegādājusies. “Tas varētu būt arī tāds kā fotostūrītis,” saka D.Ozola. Būs arī izstāžu zāle, kā arī vešerienes stūrītis un suvenīru veikaliņš. Viņa ir tikusi pie vairākiem veciem ogļu gludekļiem, kurus dāvinājuši gan vietējie, gan nopirkusi arī pati. Kāds vietējais jaungulbenietis uzdāvinājis arī veļas dēli. Cits vietējais savukārt solījis iestiklot logus, un tā, ka atzīst D.Ozola, viņai ir liela dāvana. “Esmu tikusi pie dāvinājuma no Apes, un tas ir grīdas segums. Grīdas te gan vēl ir jātaisa,” stāsta D.Ozola.

Bet visvairāk viņa priecājas par vēstures liecību – Jaungulbenes Dziedāšanas biedrības, kas dibināta 1872. gadā, karogu. “Tas ir zelts, kas te ir. Ar to es lepojos, jo zinu, ka nevienam citam tāda nav. Ir tikai bildes,” uzsver D.Ozola.

Telpas ēkā nebūs apsildāmas, bet tiks ievilkta elektrība. Pie logiem būs puķu podi. Padomāts arī tiek par soliņiem, kas būs tuvumā ēkai. Tā kā nomas līgums ar pašvaldību par šo ēku D.Ozolai ir uz pieciem gadiem, tad ir doma nākotnē nokrāsot arī ēkas ārpusi. “Ideju man  netrūkst, un es to daru cilvēkiem, jo tā ir vēsture. Kāda jēga šo ēku turēt tukšu, ja tā glabā vēsturi!” uzsver D.Ozola.

Inita Savicka, 11.05.2020.

Saistītie ceļveži un raksti:

  • Jaungulbenes pils
  • (Pļaviņas) – Jaunkalsnava – MADONA – Cesvaine – Jaungulbene – (GULBENE) – Stāmeriena – Litene – (ALŪKSNE) – maršruta ceļvedis