Jaungulbenes pils

Jaungulbenes muzeja ekspozīcija pieejama apskatei no 7. jūnija  individuāliem apmeklētājiem,  grupām 4 cilvēku sastāvā. Aicinām vizīti iepriekš pieteikt: +371 29 617 521, [email protected]. Muzeja apmeklējuma maksa (2020): 3 EUR (skolniekiem un pensionāriem 2 EUR).

Ekskursiju ar gidu (līdz 2,5 stundām) pa pils apkārtni, aplūkojot 20 apskates objektus 3 EUR, kopā ar muzeja apmeklējumu 5 EUR.

Jaungulbenes pils atrodas skaistā Vidzemes vidienē. Senākās ziņas par šo muižu ir no 18. gadsimta, kad tā vēl bija Vecgulbenes muižas daļa. Tā ir bijusi grezna gan 1850. gadā, gan arī tagad 2020. gadā. Kad Otto fon Tranzē-Rozeneks sāka celt Jaungulbenes pili, tā nebija tik stalta, kā to var redzēt senajās fotogrāfijās. Pirmā pils bija tikai mazākā daļa (vien pus spārns no visas pils), bet viennozīmīgi tā bija celta Tjūdoru neogotiskajā stilā. Kad Otto devās uz Rīgu celt savu dzimtas rezidenci, Jaungulbenes pili pārņēma viņa dēls Pauls fon Tranzē-Rozeneks. Un tieši Pauls 1879. gadā šo pili padarīja greznu, uzceļot tai otru spārnu. Tādu to varēja redzēt līdz pat 1904. gadam.

Jaungulbenes pils pirms 100 gadiem

Laikam ritot, pili pārbūvēja. Mainījās tās stils un izskats, piešķirot romāņu neorenesanses stila iezīmes, kuras redzamas līdz pat mūsdienām. Pilij pazuda mazie lodziņi, jumts tika pārbūvēts, tika piebūvētas divas celtnes – Bitītes tornis (zināms arī kā ūdens tornis) un bibliotēka, kurā glabājās daudz un dažādas grāmatas ādas vākos.

Pils torņa fasādē var redzēt dzimtas fon Tranzē-Rozeneku ģerbonis, kas ir saglabājies līdz pat mūsdienām. Pie pils izveidoja lielu ainavu parku ar romantisma laika pieminekļiem, kuru starpā ir Bitītes mājiņa, Velna vārti, kapliča u.c.

Kopā pils kompleksa teritorijā ir labi saglabājušies līdz mūsdienām vairāk nekā 29 apskates objekti. Ejot ekskursijā Jūs varēsiet tās visas aplūkot un pavadīt burvīgu laiku klausoties stāstos un atmiņās par laikiem, kad šeit dzīvoja Pauls fon Tranzē-Rozeneks ar savu ģimeni.

Jūnijā durvis vērs arī jaunais Jaungulbenes TIC un muzejs, kurā varēs aplūkot unikālu foto izstādi, kā arī iegādāties suvenīrus.

Muzeja un ekskursijas apmeklējumus ar iepriekšējo pieteikšanos. Laipni aicināti uz Jaungulbeni!

Jaungulbenes pils ekskursijas plakāts

Daina Ozola. Informācija aktualizēta 11.05.2020.

Saistītie ceļveži un raksti: