Viesu nams “Dēseles dzirnavas” un Dēseles dārzi – Embūtes pagasts, Dienvidkurzemes novads

Vecajās dzirnavās ierīkotais viesu nams Lietuvas pierobežā ir romantiska svinību, semināru un ikdienas atpūtas vieta, kas viesiem piedāvā sakoptu vidi, nesteidzīgu atpūtu pirtiņā pie dzirnavu dīķa un romantisku atpūtu kādā no viesu nama numuriņiem. Ražas laikā var doties garšīgās ekskursijās plašajos dārzos, iegādāties ogas un augļus, degustēt ogu džemus, smūtijus un citus kārumus.

Piedāvājums: nakšņošana viesu namā, telpas svinībām (kāzām, semināriem, jubilejām un citiem nozīmīgiem pasākumiem); pirts un lielā baļļa; atpūta pie dzirnavu dīķa – peldēšanās, laivu noma, makšķerēšana; telts vietas, ugunskura vieta; ekskursijas ogu dārzos, ogu un augļu iegāde, degustācija. Kā aizbraukt: Dēseles ciems atrodas Embūtes pagasta austrumu daļā 2,5 km no pagasta centra Vībiņiem, 13,5 km no novada centra Vaiņodes un 182 km no Rīgas. Viesu nams atrodas pie Ezeres-Grobiņas (P 106) ceļa. Braucot pa Rīgas-Liepājas šoseju, Saldū jānogriežas uz Ezeri, tālāk jādodas pa Ezeres-Grobiņas ceļu. Var arī turpināt ceļu līdz Skrundai, kur jānogriežas Embūtes virzienā (P 116). Pieejamība: ir stāvvieta, var piebraukt ar lielo autobusu, vai apmeklējums pieejams ar bērnu ratiņiem, kruķiem.

Vieta ar dvēseli

“Lieliska, mierpilna un viesmīlīga vieta, no kuras negribas braukt prom. Viss ļoti tīrs un kārtīgs, nodrošināts ar visu, ko vajag kolosālai atpūtai. Paldies burvīgajai saimniecei par viesmīlību!” raksta atsauksmi kāds no viesiem. “Cepuri nost! Saimnieki ar gaišu galvu, latviešu dvēselēm un ar rokām, kas nebaidās būt tulznainas,” papildina kāds cits. Un vēl kāda viesa īss secinājums: “Vieta ar dvēseli”.

Viesu nams no ārpuses ir iespaidīga, pamatīga piecstāvu celtne, pirms vairāk nekā 110 gadiem būvēta no sarkanajiem ķieģeļiem, ēkas iekšpusē  – līdzīgs greznai pilij ar senlaicīgām mēbelēm un izsmalcinātu interjeru. Uz augšstāviem joprojām ved lieliski saglabājušās oriģinālās akmens kāpnes. No mājīgo numuriņu logiem un balkoniem paveras ekskluzīvs skats uz dzirnavu ezeru, Bakūzes upes ieleju un plašajiem ogu un augļu dārziem.

 

Viesu nams piedāvā divas zāles svinībām, semināriem un apmācībām (129 kv. m. un 60 kv. m lielas), labiekārtotas 13 istabiņas un gultasvietas līdz 60 personām. Katru rītu viesu namā tiek pasniegtas bufetes tipa brokastis. Ciemiņi var izbaudīt arī pirts priekus un relaksēties lielajā kublā. Viesu rīcībā ir arī privātā pludmales zona un terase. Uz Bakūzes upes uzpludinātajā dzirnavu dīķī var peldēties, doties romantiskā izbraucienā ar laivu, mēģināt noķert kādu zivi un to pagatavot uz grila. Bērni noteikti izmantos rotaļu laukumu.

Vasaras sezonā iespējams doties ekskursijā uz ogu un augļu dārziem, nobaudīt un iegādāties tur audzētās ogas, ogu smūtijus, kā arī augļu desertus.

Divreiz atjaunota

Dēsele, Leišmales nelielā, klusā apdzīvotā vieta, kas ne ar ko īpaši neizceļas, tā arī paliktu Latvijā neievērota, ja vien Sanda un Raivis Ļaudāmi 2017. gadā neiegādātos zemes īpašumu, uz kura tika izveidoti, atjaunoti  nu jau tālu pazīstamie “Dēseles dārzi”. Rudenī pievienojās vecā, vēsturiskā dzirnavu ēka, kuru iepriekšējie saimnieki jau bija sākuši veidot par viesu namu, bet tad pametuši likteņa ziņā.

Dzirnavu pirmsākumi meklējami 1905. gadā, kad tās sāka projektēt. Jau pēc diviem gadiem dzirnavas bija uzbūvētas. Laika gaitā tās rentētas vairākiem cilvēkiem. Dzirnavēka bijusi pirmā vieta Embūtē, kur ražota elektrība. Pirms Otrā pasaules kara un vēl līdz 20. gadsimta 60. gadiem dzirnavas dūšīgi darbojušās, apstrādājot vilnu un maļot graudus. Tad dzirnavu mašīnas nojauktas (aizvestas uz Priekuli, vēlāk nodotas metāllūžņos), un ēkā līdz 2002. gadam atradušies dzīvokļi. Kad vētra dzirnavu ēkai norāvusi jumtu, tā tikusi pamesta. Dzirnavas pie saimniekiem tika 2006. gadā, kad arī sākās atjaunošanas darbi, kas ilga līdz 2015. gadam. Tad dzirnavas atkal tika atstātas likteņa varā.

Īpašnieku maiņa notika 2017. gadā, un novārtā atstātajā ēkā enerģiski sāka saimniekot Ļaudāmu ģimene. Viņi vērienīgi atjaunoja un augstākajā līmenī iekārtoja ne tikai lielo dzirnavu ēku, bet skaisti sakopa arī apkārtni. 2018. gadā jaunais viesu nams “Dēseles dzirnavas” uzņēma pirmos viesus.

Kad tas bija darbojies vien gadu, 2019. gada 2. janvārī notika ugunsnelaime. Viena no melnākajām dienām mūžā Ļaudāmu ģimenei un, iespējams, drūmākais notikums arī dzirnavu vēsturē. Uguns bija plosījusies ēkas vienā pusē, sākot no pagraba līdz pat jumtam. Līdz ar to puse ēkas ugunsgrēkā tika pilnībā nopostīta. Cieta seši no deviņiem viesu nama numuriņiem, bija izpostīta arī lielā svētku zāle. Ugunsgrēks izcēlies no skursteņa. Kā tagad zina teikt saimniece, tas bijis nekvalitatīvi izbūvēts. Viss atkal bija jāsāk no jauna. Cik daudz ieguldījumu, enerģijas, darba un nervu tas prasīja, lai visu atjaunotu un izveidotu agrākajā līmenī, zina vien paši saimnieki. 2020. gada jūlijā vēlreiz atjaunotā ēka bija gatava viesu uzņemšanai.

Plašajos Dēseles dārzos

Dēseles dārzu apkārtne kopumā aizņem 30 hektāru platību, bet 10 ha platībā tiek audzētas ogas un augļi, tajā skaitā arī ogas un augļi tiek audzēti lielās tuneļveidīgās siltumnīcās, kurās gatavojas smaržīgās zemenes, vasaras un rudens avenes, kazenes, saldie ķirši, vīnogas, krūmmellenes, arī zirņi un melones.

 

Dārzos briest plūmes, bumbieri, āboli. Saprotot, ka tādiem kārumiem grūti paiet garām, saimnieki sezonas laikā piedāvā garšīgas ekskursijas dārzos un siltumnīcās, ļaujot degustēt veselīgos, sulīgos našķus un tos iegādāties.

Ogas no Dēseles dārziem pamatā gan iepērk bāzes, taču ražas laikā tās var nopirkt Saldus un Liepājas tirgos. Dzirnavās no ogām un augļiem top arī garšīgi kārumi – džemi, ievārījumi, smūtiji, cepumi un citi produkti. Arī tos var gan degustēt, gan iegādāties līdzņemšanai.

 

Teksts: Anita Banziņa, 01.06.2021.

Foto: Emīlija Bogdānova, Gvido Kajons, Edgars Pohevics, Dēseles dzirnavu arhīvs.
Informācija aktualizēta 01.06.2021

Apkārtnē. Tikai 9 km attālumā atrodas Embūtes dabas parks – viena no skaistākajām un noslēpumainākajām Kurzemes vietām, pavisam blakus, Vībiņos, (1,7 km) apskatāma Bakūzes muiža. Nīgrandes pagastā, kas ir kaimiņos, der iepazīt iespaidīgo tehnikas vēstures pieminekli – Alšu kaļķu cepli (11,7 km), iespējamo kulta vietu – Meldzeres dobumakmeni (5,6 km), lielāko Latvijas dzidravotu – Lielbātas avotu (10 km).