Zirgu sēta “Untumi” – Rēzeknes novads

Atraktīvā zirgu sēta “Untumi” Rēzeknes upes gleznainajā senlejā ir viena no zināmākajām un iemīļotākajām zirgu saimniecībām Latvijā. Te var ne tikai apgūt jāšanas prasmi un doties zirgu izjādēs, bet arī atpūsties brīvā dabā, svinēt jubilejas un kāzas.

    • http://www.untumi.lv/
    • “Spundžāni”, Ozolmuižas pagasts, Rēzeknes novads, GPS 56.53413, 27.25893
    • Ligita Harčevska: +371 26 227 297, +371 26 337 449, e- pasts: [email protected]
    • Apmeklējumu pieteikt iepriekš. 

Piedāvājums: izjādes, vizināšanās uz zirga seglos, pajūgā un kamanās; jāšanas sporta nodarbības sertificēta instruktora vadībā; vingrošana uz zirga; pikniknamiņš un atpūtas vieta; pastaigas kāzu parkā; repertuārs kāzu dienas dažādošanai; telts vietas.

Savas saimniecības savdabīgo nosaukumu tās saimniece Ligita Harčevska skaidro šādi – esot gribējusi, lai tas būtu tāds, kāda nav nevienam citam. Atbilstoši neparastajam saimniecības vārdam te arī tiek strādāts pie tā, lai izdabātu zirgu un ciemiņu untumiem, lai visi te gūtu tikai pozitīvas emocijas un justos gandarīti. Aplūkojot saimniecības piedāvājuma garo sarakstu, jāsecina, ka nudien te var untumoties uz nebēdu.

Sirdslieta un dzīvesveids

Ligitai Harčevskai zirgi nav bizness, bet gan sirdslieta un dzīvesveids. Jau no bērnu dienām viņa ir bijusi kopā ar zirgiem. Ar jāšanas sportu nodarbojusies gan Smiltenes tehnikumā, gan Jelgavas Lauksaimniecības akadēmijā un kļuvusi arī par sporta meistari jāšanā. Pēc skološanās strādāja par zootehniķi Rēzeknes rajona kolhozā “Sovetskaja Latvija”, kur bija liela zirgaudzētava. 

Kad kolhozi sāka brukt, Ligitas ģimene par pajām izpirka sešus zirgus un no dzīvokļa Ozolmuižas pagasta centrā pārcēlās uz lauku mājām tikai 7 km attālumā no Rēzeknes. Pārbūves un apkārtnes sakopšanas darbi, 1997. gadā ar lāpstu un “tačku” sākušies, lai arī lēni, bet pārdomāti un pamatīgi virzījās uz priekšu. Rezultāts nu ir katram redzams.

 “Untumi” ir kļuvuši par iecienītu tūrisma objektu.  2014. gadā tas saņēma kultūras zīmi „Latviskais mantojums”, kas tiek pasniegta tiem Latvijas tūrisma uzņēmējiem, kuri saglabā un daudzina latviskās kultūras un sadzīves mantojumu, rādot to apmeklētājiem. Te arī uztur un atjauno zirgu ganāmpulku, kā arī iegādājas zirgus, kuri atbilst vēsturiski veidotās Latvijas zirgu šķirnes prasībām. 

Gandrīz 28 gadi aizskrējuši, kopš tā laika, kad Ligita kļuva par pirmo sešu zirgu saimnieci. Bijušo kolhoza zirgu vietā nākuši jauni, taču palicis kāds aizraujošs stāsts par stalto aktrisi Prīmu, kas Jāņa Streiča filmā ”Cilvēka bērns” meistarīgi spēlēja vienu no galvenajām lomām. Tieši viņa bija tas brašais rikšotājs, ar kuru Boņuks itin aši noskrēja baznīckunga mašīnu.

Zirgs – bērnu draugs

Tagad “Untumu” stallī mīt 12 gudri, skaisti un labi skoloti zirgi, kuri piedalās arī nopietnās sacensībās. Tās tiek rīkotas arī “Untumos”, kopš pirm gadiem 20 saimniecībā tika izveidots labiekārtots konkūra laukums. Pārējā laikā jāšanas mākslu te slīpē jaunie jātnieki.     

Ja jāšanas prasmes vēl nav, bet ir tikai vēlēšanās stalti sēdēt kumeļa mugurā, jāsāk ar mazumiņu. Saimniecība aicina šurp doties vecākus kopā ar bērniem un iesākumā sadraudzēties ar zirgiem, uzcienājot viņus ar kādu gardumiņu, paglāstot samtaino purnu un instruktora uzraudzībā uztraušoties zirgam mugurā. Untumos esot speciāli bērnu zirgi, ar kuriem tas ir pavisam droši. Ja bērns par to visu ir sajūsmā, var ķerties pie jātnieka ābeces apgūšanas. Un tad tas kļūst jau nopietni.

Tie, kas jau ir prasmīgi jātnieki, var doties izjādēs saimniecības apkaimē, kas, starp citu, ir burvīga, jo “Untumi” iekārtojušies krāšņā Rēzeknes upes senlejā. Arī izjādēm ir jānotiek instruktora pavadībā, jo zirgs ir slīpēts zellis. Saprot, ka svešinieku, kas tam mugurā, var neņemt galvā un vienkārši ar visu nešļavu atrikšo atpakaļ uz sētu.

Ja bail kāpt zirgam mugurā, noderēs ērta vizināšanās pajūgā vai kamanās ziemā. “Untumi” piedāvā arī ārstniecisko relaksāciju, jo te mīt arī šajā “mākslā” apmācīts un attiecīgi arī sertificēts zirgs.

Ko vēl darīt “Untumos”?

Ja nu akurāt negribas doties izjādēs, “Untumi” būs īstā vieta, kur vienkārši baudīt lauku bezrūpību. Te ir gaidīti visu vecumu ceļotāji, bet visbiežāk zirgu sētu apmeklē bērni. Liela interese ir skolēniem. Sezonas laikā ik dienu saimniecībā iebraucot četri pieci ekskursantu autobusi. Bērni te var izskrieties pa pļavu, izšūpoties, padraudzēties ar zirgiem vai vienkārši pastāvēt malā, lūkojot, kā citi mācās jāt.

Piknika namiņš domāts dažādām jubilejām un svinībām. Īpaša programma jaunlaulātajiem ietver jautru braucienu izpušķotā droškā, fotografēšanos ar zirgu vai uz zirga, sirds slēdzenītes pieslēgšanu pie varenās gobas, kurās atrodas stārķu ģimenes ligzda, laimes simbola – pakava – meklēšanu, mērķī šaušanu. Kurš trāpa pirmais, tas ģimenē būs galvenais. No jaunlaulāto iestādītajiem kokiem jau izveidojies un kuplumā pieņemas neliels kāzu parks. 

Teksts: Anita Banziņa.