Abulkrastu pirts – Brenguļu pagasts, Beverīnas novads

Tikai 12 km attālumā no Valmieras, skaistā, klusā lauku viensētā Abula upes krastā, ir iespēja baudīt pirts rituālu sertificēta pirtnieka vadībā. Izmēģini visa ķermeņa skrubēšanu ar dabiskiem augu skrubīšiem, pēršanos ar augu slotiņām, medus, māla vai cita dabiskas izcelsmes produkta masku ķermenim, kā arī dažādās masāžas! Lielākā daļa no pirts rituālā izmantotajiem materiāliem tiek savākta tuvākajās pļavās. Rituālu papildinās viesošanās bioloģiskajā lauku saimniecībā, kur mīt dažādi lopiņi, putni un bites un var iegādāties lauku labumus.

Piedāvājums: pirts rituāls un vieglas uzkodas, augu tējas ar medu, nomierinoša mūzika, pelde aukstā vai karstā kublā (ziemā – sniega peldes), dabīgas izcelsmes produktu maskas, dažādas masāžas, relaksēšanās šūpolēs, grils, ugunskura vieta, vakariņas pēc rituāla, telšu vietas, iespēja iegādāties lauksaimniecības produkciju, apciemot dzīvniekus un mājputnus. Kā aizbraukt: Par papildus samaksu saimnieki nodrošina transportu uz un no Valmieras. Pieejamība: plaša stāvvieta vieglajām automašīnām.

Pirts rituāls

Apkārt mums notiek daudz satraucošu lietu, kas var iespaidot to, kā cilvēks jūtas. Tomēr svarīgi ir saglabāt mieru sevī. Pirts rituāls būs noderīgs visiem, jo, kā teicis kāds gudrais: “Kuģis negrimst, kad tas ir ūdenī. Kuģis grimst, kad ūdens ir tajā. Nav tik svarīgi, kas notiek tev apkārt. Svarīgi ir tas, kas notiek tevī.” Abulkrastu pirtī pirtnieks ar sajūtām, skaņām un krāsām palīdzēs sakārtot ķermeni, nomierināt prātu un atgūt garīgo līdzsvaru.

Saimnieks Viesturs ir ieguvis profesionālo pirtnieka izglītību akreditētā mācību iestādē “Pirts skola”. Sava pirtiņa, kur pielietot iegūtās zināšanas un sniegt neaizmirstamu pirts pieredzi apmeklētājiem, pastāv jau 15 gadus. Pirts rituālā ietilpst skrubēšana ar dabīgu augu skrubjiem, audzētiem bioloģiskajā saimniecībā vai savāktiem savvaļā, dabīgas izcelsmes produktu maska ar vai bez ietīšanas plēvē (pamatā māls un medus), pēršana ar dažādu augu slotiņām. Vasarā, ja ir vēlēšanās, katrs pats var bioloģiskajās pļavās saplūkt savu slotiņu. Ziemā pēriens notiek ar kaltētām pirtsslotām.

Pieejamas arī dažādas masāžas, piemēram, vakuummasāža vai karsto akmeņu masāža.

Lai izbaudītu pirts rituālu, pērtuvē ir ierīkots apgaismojums, kura krāsas var mainīt, lai iegūtu nepieciešamo noskaņu,  –  nomierinātu ķermeni vai sniegtu papildus enerģiju.

Pirtiņā izmanto Latgales podnieku veidotos māla traukus. 200 km attālumā no Abulkrastu pirts, Maltas novadā, māla traukus veido Ušpeļu ģimene  – pirtnieka māsa Vēsma ar vīru Aivaru. Tajos glabā masāžas eļļas, taisa skrubīšus. Zāļu tēja garšo labāk no krūzītes, kas veidota no Latvijas māla. (Aicinām apmeklēt arī keramiķus Ušpeļus: https://www.celvezi.lv/objekti/amatnieku-darbnicas/podnieka-aivara-uspela-darbnica-maltas-pagasts-rezeknes-novads/).

Lauku saimniecība

Papildus pirts rituāla baudīšanai ir iespēja paviesoties lauku saimniecībā, kas no 2006. gada ir bioloģiski sertificēta.

Šeit var iegādāties saimniecībā saražoto produkciju  – augļus, dārzeņus, olas un bišu vaska sveces. Čaklo bitīšu savākto medu pirtnieks izmanto ķermeņa masku taisīšanai, to var arī pievienot zāļu tējai, ko piedāvā pirts rituāla noslēgumā.

Tumšos vakarus izgaismos saimniecībā nopērkamās bišu vaska sveces. Sveču liešanā piedalās visa ģimene, karsto vasku lej formiņās un tad gaida, kamēr tas sacietēs.

Bērni un pieaugušie priecāsies par iespēju apskatīt  dzīvniekus un putnus  – cūkas un sivēnus, vistas un cāļus, zosis, pīles. Dzīvnieciņus var paglaudīt, ar tiem aprunāties un paspēlēties.

Pirms pēršanās var ierasties agrāk, lai noskaņotos pirts rituālam. Šeit ir vieta, kur izbaudīt lauku klusumu un atslēgties no ikdienas skrējiena. Ikviens var saplūkt sev slotiņu pirts rituālam vai ievākt dabīgos augus un ziedus no bioloģiskajām pļavām. Katrs, kas vēlas, var doties pastaigā gar Abula upes krastu, apskatīties Spreņu smilšakmens iezi. Tiem, kas uzvedas klusi un staigā lēnām, ir liela iespēja satikt stirnas, bebrus vai briežus.

Saimniecība robežojas ar upi Abuls, pa kuru laivo ekstrēmu sajūtu cienītāji. Saimnieks laivotājiem piedāvā telšu vietas un iespēju pēc nogurdinošā brauciena izbaudīt ķermeni atjaunojošu pērienu pirtiņā. Viesturs Abulu sauc par piedzīvojumu upīti, ko kuram katram laivotājam nebūs pa spēkam pieveikt. Tāpēc ir vērtīgi ieplānot laivošanu, sazināties ar pirtnieku un pasūtīt pēršanos pēc dienas, kas pavadīta, cīnoties ar krācītēm, akmeņiem un upē sakritušiem kokiem ceļā no Trikātas uz Brenguļiem pa Abulu.

Teksts: Nora Ozola, 25.03.2021.

Informācija aktualizēta 06.06.2021.
Foto no “Abulkrastu pirts” arhīva.

Apkārtnē: Brenguļos atrodas Abula dabas taka un Brenguļu HES (6 km); Trikātā  – pilskalns un Zviedru saliņa (6 km); z/s “Abullāči-2”  – krūmmelleņu audzētājs (3 km); gardēžu sukādes “Granberry” (10 km).