Muzejs Reiņa Kaudzītes dārza mājā – Saulkrasti

https://saulkrasti.lv/kultura/muzejs/, Skolas iela 19, +371 67 954 179, [email protected]

Dārza māja atrodas līdzās dzīvojamajai ēkai, kurā no 1913. līdz 1920. gadam dzīvojis Reinis Kaudzīte.

Reinis Kaudzīte (1839-1920) – latviešu rakstnieks un skolotājs, pirmā latviešu romāna “Mērnieku laiki” (1873) līdzautors (kopā ar brāli Matīsu). Aizstāvējis latviešu zemnieku un latviešu valodas tiesības, vērsies pret vācu mācītāju tieksmēm uzkundzēties latviešu tautai.

Kaudzīte iegādājās Saulkrastos nelielu īpašumu, kurā kopā ar savu dzīvesbiedri Karlīnu Damrozi pavadīja mūža pēdējos gadus. 1913. gadā viņi atbrauca šurp, lai apmestos uz dzīvi un baudītu veselīgo piejūras klimatu. Vispirms viņi mitinājās bijušajā Bīriņu krogā, tad pavisam drīz nopirka māju Skolas ielā 17 līdz ar blakus esošo nelielo dārza mājiņu. Tomēr nama apsaimniekošana, īrnieku uzņemšana, izmitināšana un citas saimnieciskās rūpes nebija Reinim tīkama nodarbe, tāpēc drīz vien īpašumu viņš pārreģistrēja Karlīnei Damrozei, kura savukārt nekavējās to pārrakstīt savam brāļadēlam Augustam Krauklim. Reinis nebija visai apmierināts ar burzmu un kņadu, kura valdīja šajā mājā, tādēļ daudz laika pavadīja vienatnē mazajā dārza namiņā, kas bija pielāgots dzīvošanai.

Sākoties Pirmajam pasaules karam, dzīve Pēterupē Reinim kļuva pavisam smaga – mājā iemitinājās armijas virsnieki, sarežģītas kļuva ģimeniskās attiecības ar Karlīni, un viņš ik pa laikam uzturējās Liepupē pie krustdēla Pētera Cimdiņa. Strauji pasliktinājās arī viņa veselība, un Reinis ilgāk nepalika ne vienā, ne otrā vietā, bet nolēma doties uz dzimto Piebalgu, pa ceļam apciemojot radus, paziņas Lēdurgā, Cēsīs un Vecpiebalgā. Šis bija Reiņa Kaudzītes pēdējais ceļojums. Karlīne Damroze, Pēterupē un tuvākajā apkārtnē pazīstama bērnu saņēmēja, turpināja dzīvot un saimniekot Pēterupes īpašumā līdz 1939. gadam. Padomju gados Damrozes īpašums tika pārveidots par daudzdzīvokļu namu. Arī dārza mājiņa ieguva vienistabas dzīvokļa statusu.

1991. gadā tika atklāts Saulkrastu vēstures sabiedriskais muzejs. 2008. gadā mainīja muzeja pamatideju un mājiņas iekārtojumu nolēma veidot kā piemiņas vietu Reiņa Kaudzītes dzīvei Pēterupē. Ekspozīcijā apskatāmas Saulkrastu iedzīvotāju dāvinātās 20. gs. sākumam atbilstošās mēbeles, trauki, sadzīves lietas, darba rīki, fotogrāfijas un citi priekšmeti. Dārzā pie ēkas atrodas “Kaimiņu soliņš” un ceļa rādītājs ar norādēm, kur rakstnieks savulaik ceļojis.

 http://saulkrasti.lv/wp-content/uploads/2016/12/R.Kaudzite-Saulkrastos.pdf    

Informācija aktualizēta 11.05.2021., attēls no Saulkrastu pašvaldības arhīva.

Saistītie ceļveži un raksti:


Naktsmājas SaulkrastosBooking.com