Padomju slepenais bunkurs – Līgatne, Cēsu novads

Ja gribat uzzināt un redzēt, kur kodolkara situācijas gadījumā slēptos padomju Latvijas valdība un kā tā dzīvotu slepenajā bunkurā, ir jādodas uz rehabilitācijas centru “Līgatne”. Uzskata, ka apjoma un iekārtojuma ziņā Līgatnes slepenais bunkurs pārspējot pat Apvienotās Karalistes līdera Vinstona Čērčila, Vācijas diktatora A. Hitlera un Ķīnas Komunistiskās partijas vadītāja Mao Dzeduna slēptuves. 

  • http://www.bunkurs.lv/
  • SIA Rehabilitācijas centrs „Līgatne”, Skaļupes, Līgatnes  pagasts, Cēsu novads, GPS  57.25580,  25.06899
  • Tālr.:  + 371 64 161 915, +371 26 467 747, [email protected]
  • Apmeklējums un visi pakalpojumi jāpiesaka iepriekš.
  • Valodas: latviešu, angļu, krievu

Piedāvājums: ekskursijas, gida pakalpojumi, maltīte bunkurā, realitātes spēle, ballīte bunkurā, suvenīri. Kā aizbraukt: asfaltēts ceļš,  ir izvietotas ceļa norādes, var nokļūt arī ar sabiedrisko transportu. Pieejamība: ir bezmaksas stāvvieta, var piebraukt ar lielo autobusu. Atsevišķi piesakot, apmeklējums ir pieejams cilvēkiem ratiņkrēslā un ar kruķiem. Nedrīkst apmeklēt ar mājdzīvniekiem.

Rehabilitācijas centra „Līgatne” teritorijā 9 m dziļumā zem zemes atrodas labiekārtots padomju laika slepenais bunkurs 2000 kvadrātmetru platībā. Slepenības zīmogu tam noņēma tikai 2003. gadā.

Autentiska vide un aizraujoši stāsti 

Latvijas PSR Ministru padome 1968. gada aprīlī  iesniedza priekšlikumu Komunistiskās partijas Centrālās komitejas birojam par objekta “4. pārvaldes pansionāts” celtniecību. Objekta uzdevums – nodrošināt minimāli nepieciešamos apstākļus ilgstošam darbam Latvijas PSR vadībai (ap 250 cilvēkiem), ja šie cilvēki tiktu pārvietoti no Rīgas pēc draudoša stāvokļa izsludināšanas (kodolkara situācijas gadījumā).

Padomju slepenais bunkurs  ir neatņemama rehabilitācijas centra “Līgatne” sastāvdaļa, jo 80.gadu pašā sākumā, lai slēptu bunkura eksistenci, tam virsū tika uzbūvēts 4. pārvaldes pansionāts, ko dēvēja par valdības atpūtas namu. Tā bija spēcīgākā autonomā saimnieciskā struktūra ar visu nepieciešamo un vismodernāko tā laika aprīkojumu, kā arī viena no stratēģiski svarīgākajām vietām padomju laika Latvijā kodolkara situācijas gadījumā. Bunkurā netrūka nekā, ja nu vienīgi pārtikas krājumus vajadzētu papildināt.

Bunkurs pārsteidz ar autentisku vidi un aizraujošiem vēsturiskajiem stāstiem. Tas ir plašs, tam ir daudz telpu, un tajās valda noslēpumaini intriģējoša gaisotne.

Objektā apskatāmi plāni un dažādu situāciju atspoguļojumi, kas notiek, ja kara gadījumā tiek pārrauti visu hidroelektrostaciju dambji, kādas teritorijas applūstu ar ūdeni, kā tas ietekmētu pārējās lielākās pilsētas. Apskatāma autonomā elektrostacija ar dīzeļģeneratoriem un degvielas noliktavu, kondicionēšanas iekārtas gaisa attīrīšanai ar skābekļa rezervēm, ūdensapgādes un kanalizācijas iekārtas, kas darbojas pēc zemūdenes principa, telekomunikāciju bloks, kas spēj nodrošināt tiešos sakarus ar Maskavu, Kremli, un autonomus sakarus ar visiem svarīgākajiem dienestiem valstī. Te ir arī unikāla karte ar vēsturiskiem kolhozu nosaukumiem, autentiska ēdnīca ar tipisku padomju laiku ēdienkarti, dažādu padomju laika atribūtiku, kā arī sadzīves lietas. Līdz mūsdienām saglabāts viss autentiskais pazemes aprīkojums.

Ceļojums laikā 

Tematiskās ekskursijas, ēdieni ēdnīcā, tērpi un citas kolorītas “odziņas” izteiksmīgi uzbur padomju laiku atmosfēru, tāpēc spilgti var sajust un iztēloties šo laikmetu. Tas ir kā ceļojums laika mašīnā. Katrs no vēsturiskajiem atribūtiem ir interesanta laikmeta liecība ar savu stāstu. Darba kārtībā ir kondicionieri, dīzeļģeneratori, ūdens piegādes sistēmas un kanalizācija. Gandrīz visas ierīces darbojas vēl mūsdienās, dažas no tām gidi demonstrē ekskursiju laikā.

Bunkurs nav tikai muzejs. Šeit ir arī  iespējams izspēlēt  pēdējā laikā populāro izlaušanās spēli, dalībniekiem atrisinot uzdevumus, lai “glābtu pasauli no iznīcības”. „Objekts X” ir spēle aktīviem cilvēkiem, kuri nebaidās doties slepenā uzdevumā  tumsā, dūmu aizsegā pa pazemes gaiteņa labirintiem. Tās mērķis ir ļaut dalībniekiem iejusties slepeno aģentu lomās un izpildīt slepenu uzdevumu autentiskā vidē.

Bunkurā ir iespēja rīkot arī privātas ballītes un pasūtīt autentiskus padomju laika ēdienus.

Cenas

Ekskursijas cena bez ēdināšanas līdz plkst 18.00

 • Latviešu valodā 8.00 EUR/pers.
  • ja grupa mazāka par 10 cilvēkiem 80.00 EUR/ekskursija
  • skolēniem, pensionāriem, invalīdiem (uzrādot apliecības) 5.00 EUR/pers.
 • Krievu un angļu valodā 13.00 EUR/pers.
  • ja grupa  mazāka par 10 cilvēkiem 130.00 EUR/ekskursija
  • skolēniem, pensionāriem, invalīdiem (uzrādot apliecības) 11.00 €/pers.*
* Skolēniem krievu valodā ekskursijas cena tiek piemērota tāda pati kā skolniekiem latviešu valodā

 Maltīte ekskursijas laikā (min. grupa 10 pers.): 

 1. “Barikāžu” uzkodas (ķilavmaize, marinēts gurķis)–  4.00 EUR/pers.
 2. “Pagrīdnieku” uzkodas (lašu maize, marinēts gurķis, pārsteigums pieaugušajiem) – 9.50 EUR/pers.
 3. “Strādnieku” uzkodas (ķilavmaize, marinēts gurķis, pārsteigums pieaugušajiem) – 7.00 EUR/pers.
 4. “Kolhoznieka”(zupa, rupjmaize) – 4.00 EUR/pers.
 5. “Makaroni po flotski” (makaroni ar gaļu, marinēts gurķis, kompots) – 6.50 EUR/pers.
 6. “Pelmeņi” (pelmeņi, skābs krējums, dzēriens) – 4.00 EUR/pers.
 7. “LKP CK Pirmā sekretāra pusdienas” (šokolādes trifele, zupa, karbonāde ar kauliņu un piedevām, deserts, karstais dzēriens) – 17.00 EUR/pers.

Spēle “Objekts X” latviešu, krievu valodā: viena persona (min.grupa 15 cilvēki) – 17.00 EUR/pers.,  ja grupā mazāk par 15 cilv.– 255.00 EUR/spēle. Angļu valodā: viena persona (min.grupa 15 cilvēki) – 22.00 EUR/pers., ja grupā mazāk par 15 cilv. – 330.00 EUR/spēle

Telpu īre līdz 40 personām: līdz plkst. 23.00 – 55.00 EUR/st., no plkst. 23.00 – 90.00 EUR/st.

Padomju ballītes mielasts no 9.00 EUR/pers.

! Covid -19 ierobežojumu dēļ, var būt izmaiņas.

© Inese Žaimunde, 11.08.2021.

Informācija aktualizēta 20.05.2022.
Foto no padomju slepenā bunkura arhīva.

Apkārtnē. Aicina daudzie Līgatnes tūrisma objekti     Līgatnes dabas takas,  Līgatnes pārceltuve, Līgatnes papīrfabrikas ciemata vēsturiskais centrs, Līgatnes alas, Līgatnes vīna darītava, Karošu darbnīca, Vienkoču parks, “Zeit” tīklu parks, 9 km attālumā Zvārtes iezis.