Ogu plantācija Z/S “Strēlnieki”

Babītes pagastā, uz robežas ar Jūrmalas pilsētu, 20 km no Rīgas, gandrīz pretī Darmštates priežu audzei, ceļa kreisajā pusē “Strēlnieki” un saimniecības ģerbonis. Pa zemesceļu jābrauc iekšā, tur stāvlaukums. Pie tā veikals, tālāk ogu lauki. Piedāvājums: 1) Dārza apmeklējums ar gidu, 2) produkcijas degustācija, 3) produkcijas iegāde, 4) stādu iegāde, 5) konsultācijas par ogu audzēšanu. Ekskursija pa dārzu un produkcijas degustācija (2020): 2 EUR.

Z/S "Strēlnieki" produkcija

“Strēlniekos” audzē lielogu dzērvenes, augstkrūmu mellenes, cidonijas, aronijas un smiltsērkšķus. Šeit pat no tām ražo sukādes, sulas, sīrupus, nektārus, marmelādi, dzērienus, tējas un ievārījumus, pieejamas iegādei svaigas un saldētas ogas.

Saglabājusies 18.gs. sākuma guļbūve, kas bijusī Rīgas rātes Mednieku māja, no tās arī cēlies māju nosaukums “Strēlnieki”, tur izstādīti seni darbarīki un bišu koki-stropi. Ekspozīcija liecina par agrāk dzīvojošo paaudžu nodarbēm.

Jāņa Bieranda zemnieku saimniecība “Strēlnieki” dibināta 1992. gadā Sākumā tā bija tradicionāla Latvijas piemājas saimniecība, kur audzēja dažādas kultūras un turēja mājlopus. Pamatā savām vajadzībām, atlikumu pārdodot tirgū. Ņemot vērā straujo tirgus attīstību un iespējas paplašināties, saimnieki izvelējās skābajām augsnēm piemērotas lauku kultūras, un sāka audzēt lielogu dzērvenes un augstkrūmu mellenes.

Tā kā zināšanas par šīm kultūrām Latvijā bija ļoti trūcīgas, nepieciešamo pieredzi saimnieks, kooperējoties ar citiem Latvijas ogu audzētājiem, meklēja ārvalstīs. Pirmais lielogu dzērveņu lauks pēc divu gadu ilgiem sagatavošanas darbiem tika iestādīts 2001. gadā. Pirmā raža, kas sasniedza tirgu, ievākta 2005. gadā rudenī. Līdztekus lauka apkopšanas darbiem – mēslošanai, ravēšanai, kūdrošanai un smilšošanai, saimnieks kopā ar speciālistiem konstruēja un pielāgoja saviem laukiem tehniku. Darbs ar augstkrūmu mellenēm sākās 2002. gadā, kad no ASV ievestajiem stādiem izveidoja melleņu dārzu. Pirmā raža tirgu sasniedza 2005. gadā vasarā.

Ogas audzē, ievērojot integrētās audzēšanas metodes, kas garantē augst­vērtīgu ražu. Pārstrādes procesā netiek izmantoti mākslīgie konservanti un krāsvielas. Sukādes žāvē zemā temperatūrā, maksimāli saglabājot ogu dabīgo vērtību, garšas un smaržas īpatnības. Produkciju pārdod veikalā šeit pat uz vietas, zemnieku tirdziņos, veikaliem un iestādēm, pagatavo un piegādā korporatīvo dāvanu komplektus.

Zemnieku saimniecības specializācija ir arī stādu pavairošana un konsultācijas lauku ierīkošanā potenciālajiem dzērveņu un melleņu audzētājiem.

Mellenes aug 1 ha platībā, dzērveņu plantācija ir 3 ha liela. Ogas gatavas jūlijā. Sezonas laikā viens cilvēks dienā savāc vidēji 6 spaiņus ogu. Novākšanā piedalās visi gribētāja, kā atalgojumu saņemot 1/3 no salasītā.

2014. gada rudenī uzsākts jauns eksperimentāls lāceņu projekts. Iestādītas no Somijas atvestās lāceņu “NYBY” šķirnes stādiņi.

Lielogu dzērvenes – ēriku dzimtas mūžzaļš augs, kas atceļojis no Amerikas (pazīstama arī kā Amerikas lielogu dzērvene). Sastopamas atklātos areālos un mitrās piekrastēs, skābos purvos. Sastopamas purvainās vietās un tiek plaši kultivētas. Vēl pirms Amerikas “atklāšanas” dzērvenes lielos daudzumos patērēja vietējie – izmantoja pārtikā, medicīniski un ceremonijās.

Augstkrūmu mellenes – atšķirībā no lielogu dzērvenēm, kas ir dabīgi izveidojies savvaļas augs, augstkrūmu mellenes ir iegūtas selekcijas rezultātā. Tās no savvaļas melleņu šķirnēm sāka veidot 20.gs. sākumā. Tās satur ievērojami vairāk antioksidantu nekā citi augļi, kas tiek bieži lietoti uzturā.

Attēli no www.strelnieki.lv, informācija aktualizēta 24.04.2020.

Saistītie ceļveži un raksti:


Atrodi naktsmājas!



Booking.com